Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Vlastní bydlení nikdy nebylo na lusknutí prstu. Vyplácí se trpělivost a zadní vrátka

Napsal/a Vladimír Brůna 15. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Před lety koupil kamarád byt v Milovicích v panelovém domě, torzu po Sovětech. Za mne to není dobrá lokalita. Místní nechť mi, prosím, můj pocit odpustí. Cena bytu poté klesla. Ale nakonec se dočkal, cena vzrostla a už se díval po domečku jinde. Hlavní je nejít do stavby nebo rekonstrukcí bezhlavě, bez rezerv, bez zadních vrátek.

Kamarád není investor. Není dravec, nerad riskuje, a rád by, aby se všichni lidi měli dobře, aby si byli víceméně rovní. Ale vidí, že když jde o bydlení rodiny, nikdo mu nic nedá jen pro jeho modré oči.

V roce 2008 koupil byt 2+kk v Milovicích za 2,2 milionu korun. Pak přišel pokles cen nemovitostí a hodnota srovnatelného bytu podle inzerce klesla na 1,5 milionu korun. Jak ale syn měl nastoupit do první třídy, rozhodli se s manželkou v roce 2021 přestěhovat do Lysé nad Labem, kde je lepší nabídka kroužků.

Domek na spadnutí za 3,3 milionu

Byt v Milovicích se jim podařilo prodat za 3,3 milionu korun. Něco připlatili a koupili maličký domek v Lysé nad Labem určený k rekonstrukci. Domek má jednu ložnici, průchozí kuchyň a obývací pokoj. Nějaký šedesát metrů čtverečních. Pro tři lidi ale malý.

Investor Brůna: Stavět se bude pořád. Kolik dnes stojí dům a jak ho financovat?

Začal tedy řešit rekonstrukci a půdní nástavbu. Architekt jim to hezky naprojektoval, ale přišlo zdražení stavebních materiálů. Dotáhli dokumentaci do vydání stavebního povolení, ale zjistili, že rekonstrukce by je vyšla minimálně na tři miliony korun. V průběhu rekonstrukce by si navíc museli pronajmout byt a na to už neměli.

Konec byl ale přece jen dobrý. Domek v Lysé se rozhodli za 4,7 milionu prodat. V rámci rodiny si půjčili peníze a podařilo se jim koupit větší dům ve stejném městě. Cenu usmlouvali o půl milionu korun na šest milionů.

Zadní vrátka

Dobře to dopadlo. Nakonec se postupně dostal ke svému bydlení. Jako správný střadatel prodával o něco dráž, než koupil, a pak kupoval ve slevě, když se trh momentálně moc nehýbal.

Investor Brůna: Neberte Čechům touhu bydlet ve vlastním

Hlavní je nejít do stavění nebo rekonstrukcí bezhlavě, bez rezerv, bez zadních vrátek. A to nejen finančně. Je třeba na to mít i čas a mentální kapacitu. Vlastní bydlení ale za to stojí, jen to nebývá na lusknutí prstu. To nebylo nikdy.

Je dobré si udělat dlouhodobý plán, jenž například počítá i s tím, že úspory, než se prostavějí, se na nějaký čas investují. Ale bezpečně, do něčeho, co je opravdu kryté hmotným majetkem, nikoliv do víceméně anonymních fondů prodávajících vzdušné zámky složené z tokenů a virtuálních měn.


Autor je český investor.

Příště si přečtete: Na co si dát pozor při koupi rodinného domu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)