Foto: Profimedia

Investor Brůna: Stavět se bude pořád. Kolik dnes stojí dům a jak ho financovat?

Napsal/a Vladimír Brůna 9. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Kolik dnes stojí postavit nový rodinný dům, na kolik vyjde pozemek u Prahy a jak to všechno financovat? Otázky za milion. Odpovědi na ně ale nejsou jen o penězích, ale i o pevných nervech a spoustě času věnovaného stavbě, jak ukazuje následující konkrétní případ. Může být i inspirací pro další stavitele.

Před patnácti měsíci jsem v článku popsal příběh mé kamarádky, která s manželem koupila pozemek na západ od Prahy. Zaskočil je ale zprvu enormní růst cen stavebních materiálů. Jak jsou na tom teď? Když vše půjde jako dosud, na konci roku kolaudují.

Proti původním záměrům ale museli prodat ještě jeden byt, který rodina vlastnila, a zvolit projekt s co nejjednodušším půdorysem a menší užitnou plochou. Bylo tedy třeba smířit se s obyčejně vypadajícím domem s malými pokoji.

Na vytvoření projektu si manželé vzali své známé architekty. Lokalita v Dobřichovicích patří k top místům pro bydlení. Zasíťovaný stavební pozemek ve svahu koupený v roce 2021 stál sedm milionů korun.


Charakter domu

Užitná plocha 170 m2 (z toho garáž a sklad 50 m2). Půdorys 11,5×7 m, tři nadzemní podlaží z důvodu velkého výškového rozdílu terénu mezi přední a zadní fasádou domu (v suterénu garáž a sklad a chodba). Zateplení 30 cm polystyren, zelená rovná střecha. Vytápění na elektřinu. Rekuperace vzduchu, tepelné čerpadlo, krb na dřevo. Na fotovoltaiku zatím jen příprava.

Rozpočet na stavbu

Deset milionů korun, z toho na hrubou stavbu čtyři miliony korun. Rezerva jeden milion korun.

Financování

Hypotéka devět milionů korun předjednaná už před dvěma lety s úrokem 2,29 % zafixovaným na sedm let. Prodány dva menší byty, které rodina vlastnila. Dotace na zelenou střechu 700 Kč/m2 střechy zaplatí polovinu nákladů na ni.

Průběh stavby

Stavební povolení v říjnu 2022, kdy začaly první výkopové práce. Kolaudace by měla být do konce letošního roku. Zatím realizace probíhá dle harmonogramu, ale je potřeba všechno řešit co nejoperativněji a dopředu, aby práce navazovaly.


„Nečekali jsme, že snad materiály zlevní, jak někteří odborníci odhadovali. Nemělo to smysl, chtěli jsme co nejdříve bydlet ve svém a tlačilo nás i čerpání hypotéky S úředníky i některými sousedy bylo stavební řízení složitější, než jsme čekali, ale nějak jsme to zvládli,“ shrnují průběh stavby manželé.

Stavební firmu vybrali na základě referencí od známých, stavební dozor svěřili známému manžela: „Využili jsme toho, že na spořícím účtu je úrok 5,5 %. Když čerpáte hypotéku, je dobré peníze načerpat téměř všechny a vložit je na spořící účet. Vydělává se tak na splátky úroků hypotéky, dokud se vše neprofinancuje za stavbu domu.“

„Naštěstí se nehádáme“

Stavební firma udělala hrubou stavbu a u následných prací si sami vybírají dodavatele podle cenových nabídek s tím, že stavební firma na vše dohlíží a zaštiťuje.

„Řadu věcí nám dělají známí nebo lidé či firmy, na které jsme měli doporučení od kamarádů. Oproti stavbě na klíč tímto způsobem stavby ušetříme, ale je to časově náročnější a člověk musí být neustále k dispozici a dohadovat další postup. Nám naštěstí hodně pomohl stavební dozor i sám stavitel, kteří spolu dobře komunikovali a my jsme většinou pouze rozhodovali výsledné řešení na základě jejich doporučení. Rozjezd stavby stál více času, postupně si to nějak sedlo. Držíme nejen rozpočet, ale i sounáležitost. Naštěstí se nehádáme a skoro na všem se shodneme. Máme štěstí na kvalitní stavební firmu i stavební dozor,“ popisují manželé.

Dotaci 150 tisíc na pasivní dům se nakonec rozhodli nevyužít: „Protože bychom museli řešit některé věci jinak, než jsme chtěli, a navíc bychom museli splnit blower door test a řešit různé papírování.“

Kvůli ceně museli v něčem ustoupit. Například obložení schodiště bude místo dubového modřínové, stejně tak nakonec byla vybrána kvůli ceně plastová okna místo hliníkových. Proti původnímu záměru naopak přibyl krb a zvětšila se terasu.

„Je třeba nebát se říci si u dodavatelů interiérových zařízení o slevu. Například žaluzie nám zlevnili o dvacet procent, dveře o patnáct. Minimálně desetiprocentní sleva je u rodinných domů standard.

Snažíme se dotáhnout do finále i věci kolem domu jako terasu a pergolu, abychom pak nežili na staveništi,“ dodávají majitelé.

I když má dům menší pokoje, než původně zamýšleli, v budoucnu z něj mohou být vytvořeny dvě bytové jednotky. Buď pro dospělé děti nebo na pronajímání.

Místa ubývá, stavět se nepřestane

Situace a výchozí podmínky každého jsou samozřejmě různé. Tento příběh je pouhou inspirací, nikoliv univerzálním návodem.

Realizace menšího domku v jiných regionech než v blízkosti Prahy může samozřejmě vyjít i o polovinu levněji. Například šéf stavebnin Pro-Doma Petr Vaněrka odhaduje průměrné stavební náklady na standardní rodinný dům kolem pěti, šesti milionů korun. Bez pozemku.

Každopádně pořád se staví, a pořád se bude stavět, i když některé roky méně a některé více, ať už analytici a statistici avizují meziroční famózní růsty anebo to, že je zase krize.

To jediné, čeho bude už jen ubývat, je místo a zdroje, tedy volné stavební pozemky s dostatkem vody.


Autor je český investor.

Příště si přečtete: Jak vyřešila rodina rekonstrukci malého domku v Lysé nad Labem

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)