Foto: Profimedia

Investor Brůna: Úspory jsou dřina. Jenže lidi je klidně strčí do navoněného kanálu

Napsal/a Vladimír Brůna 31. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Vydělat na úspory stojí pot a nervy. Když už je hromádka pěkná, tak dá dost přemýšlení, jak s ní dobře naložit. Jenže hodně lidí, nezlobte se na mne, pak slepě strčí své vydřené peníze do navoněného kanálu.

Jen samé sliby, vize, ale na účtu to necinká. Proto se u nás tak daří nejrůznějším finančním letadlům, obchodníkům se sny a podvodníkům. Vlastně nechápu, že někdo může tak lehkomyslně strčit někam peníze jen na základě hezkých úsměvů na začátku.

Začal opravdu vydělávat…

Inspirativní, jak přistupovat k investicím, je pro mne můj kamarád Pavel. Pracuje v nadnárodní společnosti coby nákupčí dvacet let. Jeho práce je náročná, cestuje po světě a často střídá časová pásma.

S partnerkou mají dvě děti. Obě vedou ke sportu. Pavel je zodpovědný ke všemu, čemu se věnuje. Poctivě přistupuje i k investicím.

„Dříve jsem měl klasické produkty typu stavebko, penzijko, tři čtyři fondy jedné banky. Zlom u mě nastal, když jsem začal slušně vydělávat a banka mě povýšila do prémiové třídy,“ vzpomíná. Čekal, že mu jako váženému klientu banka nabídne lepší podmínky na investice. Dali mu ale jen slevu na vstupní poplatek do fondů.

„To mě naštvalo a začal jsem se rozhlížet. Dříve jsem to bral jako formu spoření, ale později jsem pochopil, že investování má větší potenciál. Peníze vydělávám celkem těžce, stojí mě to hodně času, úsilí a nervů, tak bych se o ně chtěl lépe postarat, aby třeba trochu pracovaly pro mě,“ říká dnes.

Pořád se považuje za začátečníka. Hotovost vydělanou za posledních pět let drží na spořicích účtech a měsíční přebytky pomalu pravidelně překlápí do investic. Výjimkou byly dvě větší investice do nemovitostního fondu a nákup dvou bytů s garáží v Liberci.

Mimochodem, právě garáž je skvělá příležitost, jak si vyzkoušet nemovitostní výnosovou investici i s menšími penězi. Pavel nevěří finančním poradcům, a i do pojišťovny chodí do kamenné pobočky.


Jak investovat

  • Začít s investováním lze už od pár set korun měsíčně. Nejdůležitější je návyk.
  • Neexistuje ale něco jako garantovaná investice. Může se jednat o zajištěnou investici, a to například nemovitostmi daného fondu. Vůči vkladům klientů drží reality.
  • Podstatné je investovat peníze, které jsou navíc nad běžnou spotřebu a rozhodně si na to nebrat půjčky.
  • Akcie: Největší výnos v delším čase, perspektivní jsou například firmy z energetiky, potravinářství, farmacie, obranného průmyslu.
  • Nemovitosti: Místa ubývá, nemovitosti obecně dlouhodobě patří k jistým investicím.
  • Zlato: Konzervativní zajištění proti inflaci.
  • Kryptoměny: Někoho baví, ale je to ruleta.
  • Startupy: Vyjde jeden za sta, nemají kapitál, nemají příjmy, jen nápady.
  • Firemní a nemovitostní dluhopisy: Hodně nejistá plavba.
  • Umění, veteráni a další alternativy: Napřímo jen pro lidi, kteří tomu rozumí, jinak jako doplněk přes specializované fondy.

A co když některé jeho investice poklesnou zrovna o třetinu? „Se ztrátou prodávat nebudu a nechci. Normálně pokračuju dál. Nemám ale ani tu typickou reakci, že když trhy poklesnou, tak nakupuji víc. Zkrátka pořád stejně,“ dodává.

Konzervativní rozložení

Pavel má své investiční portfolio rozložené konzervativně: 50 % nemovitosti, 30 % hotovost, 10 % investice v akciích a dluhopisech a zbytek kovy a různé platformy na půjčky/investice do nemovitostí.

Za hlavní akciovou platformu má XTB, tam investuje do ETF (all world, SP500, Indie a jedno dluhopisové). V bance má ještě tři fondy. Z penzijka postupně vystupuje. Nakupuje akcie velkých bank. Používá také Investown, Upvest a Fingood, Portu.cz a pro manželku Fondee.cz.

„Investuju pravidelně, dlouhodobě, ale cíl nemám. Samozřejmě, že chci dětem umožnit studium v zahraničí, když budou chtít, nebo jim dát něco do začátku a chci být zajištěný na důchod. Ale pro mě je hlavním motivem rozumné nakládání s penězi,“ konstatuje Pavel.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)