Ilustrační foto: Anastázie Taskina, se souhlasem autorky

Investor Brůna: Univerzální recept na bohatství? Mít balík na účtu nestačí

Napsal/a Vladimír Brůna 8. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Lidé se mne často ptají „jak na to“. Jak díky investování ještě více zbohatnou. Na úspěšné investování ale neexistuje jeden univerzální recept. Cest je více. A přesto mají několik rysů společných.

„S investorem Vladimírem Brůnou se sledujeme více než patnáct let. Vedli jsme spolu nejednu debatu o podnikání, o investování, o kapitálu. A zdánlivě se neshodujeme skoro v ničem – snad kromě odporu ke kryptu,“ napsal na sociálních sítích investor Matěj Turek.

A dodal: „Zatímco Vláďa věří zlatu a stříbru, pozemkům–nemovitostem, já nemám ze vzácného kovu ani snubní prstýnek.“

Na jaké karty vsázíme

„Zatímco Vláďa nepoužívá dluh, já s dluhem pracuji obezřetně, ale systematicky. Přesto mi přijde, že jsme si s Vláďou možná podobnější než s jinými. Mě i Vláďu zajímá proces. Každý den přemýšlíme nad tím, co máme dělat teď, jak máme mít složené portfolio teď,“ zmínil se o mé osobě dále.


PRO INSPIRACI

Portfolio Matěje Turka:

  • soukromé podniky 40 %
  • akcie 30 %
  • peníze 30 %

Portfolio Vladimíra Brůny:

  • soukromé podniky 20 %
  • akcie 10 %
  • pozemky 20 %
  • nájemní nemovitosti 15 %
  • peníze 15 %
  • stříbro 15 %
  • zlato 5 %

Výstižné. A je vlastně jedno, na jaké karty více či méně sázíme. Podstatná je systematičnost, pravidelnost, chladná hlava, rozdělovat vejce do více košíků, a nemít velké oči ze vzdušných zámků. Počítá se jen reálný výsledek. Nikoliv vize.

Praxe dělá mistra

Investování je řemeslo. Člověk se učí i z chyb. To je školné. Praxe pak dělá z řemeslníka mistra.

Nechápu, jak někdo může dát desítky tisíc korun za tzv. školení v nacpané aréně pod příslibem, že ho někdo naučí, jak do tří let mít výnos 50 % a pak se nechat za davového jásotu uvrtat do koupě nemovitostních podílů, které jsou až na výjimky prakticky dál neprodejné a s pochybnou výnosností.

Nerozumím tomu, že lidé bez zaváhání strkají peníze obchodníkům se sny, kteří se už otevřeně na svých stránkách označují za spekulanty s nemovitostmi a na sociálních sítích se nechají natáčet někde v nějaké herně.

Nemám ani příliš pochopení pro střadatele, kteří uvěří reklamě na internetu do zázračných investic do různých firem, a přitom je to jen sociální manipulace, jak z lidí vysát v některých případech i více než milionové částky.

Být bohatý neznamená mít zrovna teď na účtu balík. To samo o sobě člověka bohatým nedělá. Vlastnictví zavazuje. Něco vlastnit, to znamená, nejen to, že si člověk může bez starostí koupit, co potřebuje či chce, ale je to i odpovědnost.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)