Na horách. Foto Vladimír Brůna, se svolením autora

Investor Brůna: Proč o úspěchu lyžařského areálu rozhodují děti?

Napsal/a Vladimír Brůna 24. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Za lyžováním chtějí lidé jezdit tam, kde fungují služby bez front a kde mají lyžařskou školu pro děti s přívětivými instruktory. Hlavně na kvalitě školičky a dalších služeb v důsledku závisí úspěch lyžařského areálu.

Letos jsem za inspirací vyrazil do rakouského Flachau. Povídal jsem si s vlekaři, provozovateli gastro zařízení. Okukoval jsem lanovky, zasněžování, rolbování.

Základem je zasněžování a služby s úsměvem. Všichni v Rakousku vsázejí na děti – když se děti budou cítit dobře, budou spokojení i rodiče. A právě děti jsou důležité i pro letní provoz. Pro spoustu areálů v Alpách už začíná být léto výnosnější než zima.

Velehory každému nesednou

Správné hory? Alpy, samozřejmě. Jenže ne každému obří hory sednou. Třeba děti mých kamarádů se tam bály sjet sjezdovku, když neviděly na její konec. Jarní prázdniny raději tráví na chalupě blízko Vysokého nad Jizerou a lyžovat budou na Pasekách. Jsou tam už všichni zvyklí.

Osobně českým horám fandím.

Zasněžování v Chotouni. Foto Jan Němeček, se svolením autora

Dobře to dělají na Severáku v Jizerkách. Skvělé lyžování kousek od Prahy je Chotouň. Ač nízko, ve výšce 350–400 metrů nad mořem, nabízí výborné podmínky. Zainvestovali do perfektního zasněžování. „Areál měl loni 115 dní lyžování,“ řekl mi Honza Němeček z areálu Chotouň.

Hezky se dá lyžovat i na Monínci. Skvěle na Lipně, hlavně kvůli lanovce. Úžasnou atmosféru má Horní Malá Úpa.

Lyžařským centrem Krušných hor je Klínovec. „Za deset let jsme investovali přes miliardu korun. Byli jsme první, kdo do ČR přivedl alpské bublinové lanovky a nyní máme tři,“ shrnul strategický manažer areálu Klínovec Martin Koky. Nyní se ještě více zaměřují na zadržování vody k technickému zasněžování.

Lanovka mezi nejvyššími vrcholy

Dalším milníkem bude připravovaná kabinová lanovka mezi Klínovcem a Fichtelbergem přes údolí. Spojí se tak nejvyšší vrcholy Krušných hor a Saska.

Spokojené děti, spokojený areál. Foto Vladimír Brůna, se svolením autora

Na léto se chystá zvětšení trailaparku. Jedna z trailových tratí na Klínovci byla vyhlášena mezi deseti nejlepšími tratěmi světa.

„Do budoucnosti plánujeme nabídnout také mnohem více aktivit pro rodiny s dětmi,“ potvrdil Martin Koky.

Klínovec ve vrcholných sezónách navštíví přes 300 tisíc lidí. Na kopci a u stánků tak bývá často narváno. Řada rodin se pak ráda jede podívat i do menších středisek. Vidím to na vlastní oči a i lidé mi to na svahu říkají.

Kdo žehlí, ten jede

Jeden z těch menších krušnohorských kopců, v Perninku, mám pod palcem. Z praxe vidím, jak moc je důležitá dětská školička s instruktory, kteří to neberou šmahem, ale opravdu děti naučí lyžovat.

Martin Bartůšek tam naučil moji dceru lyžovat za několik dní tak, že čtvrtý den jezdila freeride v lese a pátý den už jezdila pozadu.

Na kvalitě školičky a dalších služeb závisí úspěch lyžařského areálu. Skvělý areál dělají tři parametry: zážitek, emoce a zážitek.

Skiareál Pernink Nádraží. Foto Vladimír Brůna, se svolením autora

A velkou příležitost pro naše hory vidím právě v propojování služeb a pestrosti nabídky.

A závěr z mé letos první zimní cesty po horách? Chlapi v Alpách to žehlí (upravují sjezdovky) stejně jako u nás třeba pan Holý s Filipem Zíkou.


Autor je podnikatel a investor. Mimo jiné provozuje i lyžařský areál v Perninku  

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)