Foto: Gabriela Balážiková, se souhlasem autora

Investor Brůna: Jak vydělat na zlatu a stříbru? Hlídejte férové ceny

Napsal/a Vladimír Brůna 24. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zlato a stříbro patří bez debat do investiční palety. Když ale kovy přikupujete, měli byste se dívat nejen na nákupní cenu, ale také zvážit výkupní ceny a další podmínky. Rozdíl je totiž často až propastný.

Koupě jedné zlaté unce (oz) vás vyjde na zhruba 60 tisíc korun. Když ji obratem chcete prodat zpět, tratíte nejméně pět tisíc korun. V tom je marže obchodníka. Touto optikou už zlato není tak výhodné.

Většina obchodníků v Česku se stydí své výkupní ceny zlata zveřejnit. U těch, co je uvádějí, je nejnižší rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou nejméně šest procent na unci, ale častěji kolem deseti procent.

Zlato: rozdíl mezi nákupem a prodejem

ObchodníkProdej (kč za oz)Nákup (kč za oz)Rozdíl
Golden Gate CZ60 66856 5377%
Zlaťáky59 34355 9576%
STEP Finance60 46356 2317%

Ještě výraznější rozdíly mezi nákupní a posléze výkupní cenou jsou u stříbra. Na stříbře mají obchodníci téměř dvakrát větší marže než na zlatě.

Navíc zde vstupuje do hry DPH. Tu člověk platí při nákupu, při zpětném prodeji ji ale nedostane. Na stříbře kvůli DPH a maržím tratí investoři 30 % a více.

Stříbro: rozdíl mezi nákupem a prodejem

ObchodníkProdej (kč za kg)Nákup (kč za kg)Rozdíl
Golden Gate CZ31 41921 69131%
Zlaťáky30 04421 26929%
STEP Finance34 75121 85637%

Přesto si myslím, že zlato a stříbro mají své místo v investičním portfoliu. Vyplatí se však vzít v potaz několik souvislostí.

Jde o investice s velkými výkyvy. Kdo má rád jistotu a stabilitu, ať si koupí radši pozemek, u kterého se nemění cena každou minutou.

Kvůli velkým rozdílům mezi prodejní a výkupní cenou je mnou doporučovaný investiční horizont na zlato minimálně pět let a na stříbro minimálně sedm let.

Nejlépe mince z ciziny

Lepší je investovat pravidelně a po menších částkách. Pozor ale na různá spoření, která investici prodražují o vstupní poplatky, což je zdroj provize obchodních zástupců. Lepší je kupovat pravidelně a postupně stříbrné mince, jedna stojí 800 korun.

Vůbec nejlepší je nakupovat v cizině. Jsou tam nižší prodejní ceny a férové výkupní ceny. Jak vás jednou obchodník dostane k sobě, těžko se už vyvážete někam jinam. Všichni obchodníci totiž mají horší výkupní ceny pro drahé kovy zakoupené jinde.

V Česku se se zlatem a stříbrem rozvinul sekundární trh. V praxi vidím, že funguje skvěle. Dokážete zde oproti obchodníkům levněji nakoupit. A u výkupů i výhodněji odprodat.

U stříbra se prodávající a kupující rozdělí o DPH, takže rozdíl mezi výkupem a nákupem zde není třicet procent, ale patnáct, a to už je snesitelné.

Stříbru věřím

Už z toho důvodu, že současná cena stříbra je téměř na polovině svého historického maxima a zlato je na historických maximech, je stříbro dobrou investicí. Většina stříbra se také těží v zemích, které jsou komplikované – Peru, Mexiko, Rusko.

Jediná normální země mající vysoký podíl na celosvětové těžbě stříbra, je Austrálie, zde jsou však velké těžební náklady a ekologické předpisy. Několik významných stříbrných dolů se bude za tři roky zavírat. Poté i stříbro překoná svá historická maxima, a to výrazně.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)