Foto: Profimedia

Investor Brůna: Jak to, že moje zlato nikdo nechce? Zlaté slitky znehodnotí třeba i starý obal

Napsal/a Vladimír Brůna 25. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Zlato a stříbro patří do investiční palety. Když ale člověk kovy přikupuje, měl by se dívat nejen na nákupní cenu, ale zvážit i výkupní ceny a hlavně podmínky. Obchod s drahými kovy v Česku na rozdíl od západních zemí stále připomíná džungli.

Nedávno se na mne obrátil spořivý čtyřicátník, který před deseti lety nakoupil za 300 tisíc korun deset zlatých uncových slitků (1 unce = 31,103 g) a teď je chtěl prodat. Jenže firma už neexistuje. Střadatel se tedy musel obrátit na jiné prodejce. „První, kterého jsem kontaktoval, nevykupoval vůbec. U druhého brali jen mince,“ vzpomíná.

Byl v panice. Jak to, že má zlato, nepochybně pravé, ale přesto ho nikdo nechce?! Vždyť zlato se bere jako forma hotovosti.  Jednalo se o klasický slitek Argor Heraues, ale ve starém červeném balení, které už se deset let nepoužívá. Obchodník by ho musel nechat přebalit, a kdo by se s tím zdržoval…

Nakonec obešel čtyři obchodníky a prodal zlaté slitky celkem nevýhodně – deset procent pod aktuální burzovní cenou, přičemž obvyklé výkupy jsou okolo jednoho procenta pod burzovní cenou.

Jak funguje obchod se zlatem

Na trhu v ČR působí více než 250 obchodníků se zlatem, zhruba pětina jich ročně zkrachuje a vzniknou jiní.

Cena zlata a stříbra se odvíjí od burzovní ceny, která se mění každou minutou. Denní pohyby ceny na burze bývají malé, pro zlato do jednoho procenta, pro stříbro do dvou procent. Obvykle je to ale mnohem méně. Když je to více, tak jen při mimořádné události, jako bylo třeba zahájení invaze na Ukrajinu.

K burzovní ceně je potřeba přičíst náklady na výrobu slitku. Zlatý a stříbrný slitek se buď taví nebo razí. Slévárna si účtuje za výrobu slitku. Výrobní cena slitku je nyní kolem 20 USD za zlatý slitek. Ve větších slitcích vyjde zlato levněji. Vyrobit slitek o hmotnosti pět gramů stojí obdobně jako slitek o hmotnosti 50 gramů. U vyšších gramáží tedy klesá výrobní cena přepočtená na jeden gram. Slitky se vyrábí většinou ve Švýcarsku, u nás se někdy prodávají i německé a rakouské slitky.

Mince se razí. Téměř každý stát má svou mincovnu. Mince bývají výrobně o něco dražší než slitky, protože se musí vyrobit raznice a ta má určitou životnost.

Dále se do ceny slitku promítají další náklady. Z ciziny se musí dovést kov do České republiky, což znamená náklady na dopravu a pojištění. Dále je třeba přičíst marži obchodníka. Značně se liší. Pohybují se od tří do dvaceti procent z ceny slitku.

Pokud střadateli zlato nebo stříbro nabízí obchodní zástupce reprezentující firmu, jsou v ceně schované ještě jeho provize. U stříbra je navíc DPH ve výši 21 %.

Burzovní, prodejní a výkupní cena

Cena zlata k 25. 4. 2023 činila na burze 1993 USD za unci, což je v přepočtu 42 400 Kč. Zlato se prodává u různých obchodníků od 44 600 Kč do 48 700 Kč. Záleží totiž na tom, jakou chce prodejce marži a zda platíte nebo neplatíte provizi obchodním zástupcům.

Prodejce může také mít nižší ceny, protože spekuloval a nakoupil zlato v době, kdy jeho cena byla nižší. Nebo se mu sešlo hodně zlata, které mu prodali lidi ve výkupech a prodejce se ho chce zbavit.

Výkupní ceny jsou vždy pod burzovní cenou. Když nakoupíte zlato u prodejce za 48 700 Kč, tak jeho vykupní cena je 43 100 Kč, tedy o více než 10 % nižší. Provizi a marži už střadateli nikdo nevrátí.

Pokud vykupuje prodejce zlato, které nebylo prokazatelně nakoupené u něj, což se dokazuje fakturou a číslem slitku, tak je výkupní cena ještě nižší. „Cizí“ zlato je pak za 39 500 Kč unce. Proč? Silní prodejci tím trestají zákazníky za to, že někde koupili levněji.

S cenou pohne i starý obal

Přinesete zboží obchodníkovi, ten zkontroluje, zda jste nakoupili u něj. Výkupní cenu má většinou pod burzovní cenou. Slitek buď prodá za cenu nad burzou a vydělá více, než kdyby dovezl zlato ze Švýcarska, nebo pokud má slitek poškozený obal nebo je už starý, zařadí zlato do vlastních zásob.

Když se mu sejde několik kilogramů zlata, tak ho pošle do slévárny nebo odveze k velkým německým nebo rakouským obchodníkům. Tam mu ho vykoupí za cenu blízkou té burzovní. Pokud chce vyměnit slitky za nové, stojí ho to zhruba výrobní cenu slitku (20 USD u zlata).

Proč tedy můj známý, kterého jsem zmínil na úvod, nebyl schopen slitky prodat? Protože obchodník usoudil, že slitky ve starých obalech nebudou ihned prodejné. Musel by je nechat přebalit a s tím se nikomu nechce zdržovat. Kdyby to byly slitky nakoupené u daného obchodníka, nejspíše by je vykoupil a přebalení by absolvoval.

Nákup a prodej stříbra

U stříbra to funguje stejně, ale navíc vstupuje do hry DPH. Výjimkou jsou uncové stříbrné mince ve zvláštním režimu zdanění. Nejsou zatíženy DPH, a proto jsou výhodnější. Jedna unce stříbra stojí aktuálně na burze 24,90 USD, což je zhruba 530 Kč.

Stříbrnou minci můžete nakoupit od 730 Kč do 950 Kč. Ceny se liší u obchodníků kvůli marži a provizím. Když nakoupíte za 950 Kč, tak ji obchodník vykoupí za cca 600 Kč. Když vykupuje mince nakoupené jinde, tak je cena okolo 500 Kč. Stříbro je kromě DPH také těžké na převoz.

Pokud zlatý uncový slitek stojí 1 870 eur, výkupní cena bývá v západních zemích kolem 1 800 eur. Je zvykem, že rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou je jen tříprocentní. To jsem viděl ve Vídni a v Mnichově. Věřím, že se i v Česku najde brzy obchodník, u kterého nebudou tak velké rozdíly mezi prodejními a výkupními cenami.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)