Investor Brůna: Stříbro zůstává levné, v Česku ale připomíná Klondike. Zbohatne málokdo
Všechno mnohonásobně zdražilo. Jen stříbro zůstává levnější než před covidem. Zatímco koncem roku 2019 se obchodovalo za téměř 20 dolarů za unci, teď stojí devatenáct. Divím se tomu. Stříbro je můj favorit, protože má velké využití v průmyslu. Většina technických kovů enormně zdražila, jen stříbro zůstalo na svém. Je to podle mě příležitost k přikoupení. Stříbra ubývá. Čeho je málo, nakonec roste na ceně. Věřím stříbru, ale…
Stříbro vždy byla investice na dlouhou dobu. Cena je jako na houpačce a střadatel musí svůj výnos vysedět. Chcete-li investovat do stříbra na kratší dobu než sedm let nebo mít ve stříbře více než pět procent majetku, radši si to dvakrát rozmyslete. Rozmyslet je dobré také to, u koho stříbro člověk kupuje. Stříbrná mince nebo slitek je všude stejný, ale cena a podmínky ne. Marže prodejců bývají u nás tak přepálené, že nedává smysl u nich ani nakupovat, ale musí se kov dovézt ze zemí, kde to je levnější.
Někteří obchodníci zdůvodňují své vyšší prodejní ceny budoucími výhodnými výkupními cenami. Tedy tím, že až klient bude chtít stříbro proměnit zase zpět na peníze, dostane nejlepší cenu na trhu. Pohádka pro nevědomé klienty.
Zvláštní česká cenotvorba
Hodně lidí se mě ptá, kde nakupovat zlato a stříbro. Dobrou zkušenost mám s německou společností ProAurum nebo rakouskou společností Schoeller. Nakoupit lze i u jiných, tyto dvě společnosti ale mají skvělou pověst a dlouhou historii. Čeští obchodníci mají mnohem nižší výkupní ceny než tito obchodníci. Rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou bývá enormní.
Přitom ale českému klientovi nic nebrání prodat minci v Německu, kde je trh solidní. Například u stříbrné mince australský klokan byla v pondělí 29. 8. v 16:00 prodejní cena u společnosti ProAurum 25,70 eur (632 Kč) a výkupní 21,20 eur (521 Kč).
Stejnou minci koupíte u českého obchodníka za 843 Kč a vykoupí ji za 516 Kč. Stojí za tu námahu dojet si pro mince k našim sousedům. Nejenom tuzemské čerpací stanice a telefonní operátoři mají oproti okolním státům zvláštní cenotvorbu.
Do stříbra neinvestujte
– Pokud máte investiční horizont kratší než 7 let
– Více než 5 % svého majetku
– Pokud nemáte rádi prudké cenové pohyby nahoru i dolů
– Pokud si neporovnáte prodejní ceny s aktuálními cenami německých a rakouských obchodníků
– Pokud vás obchodník neinformuje o rozdílu prodejních a nákupních cen
– Pokud na vás prodejce drahých kovů tlačí a vyvolává pocit naléhavosti nebo slibuje velké budoucí zhodnocení
– Pokud vás prodejce tlačí do stříbrných slitků místo mincí. Slitky jsou česká specialita, mince jsou kvůli zvláštnímu režimu zdanění levnější. Na slitcích jde ale vymyslet lepší provize
– Ve formě spoření. Výhodnější je koupit měsíčně minci za 700 Kč než platit vysoké vstupní poplatky (často skryté) ve spoření. Prodejci argumentují, že poplatky se vám vrátí. Zaplatíte je ale v maržích při nákupu předražených slitků
Obchodníci v Česku mají výrazné rozdíly i v prodejních cenách. Pořádají akce typu Black Friday, někdy výrazně zlevňují. Ale hlavně někteří příliš tlačí na to, aby prodali. Rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodníkem na kilovém stříbrném slitku je čtvrtinový, na uncové minci 30 %.
Pečlivě porovnávejte ceny, než nakoupíte. Mezi dlouhodobě prověřené obchodníky řadím (podle abecedy) Českou mincovnu, Golden Gate, nakupzlato.cz, STEP Finance a Zlaťáky. Jsou na trhu dlouho, mají solidní reputaci, ovšem rozdíly mezi nejdražším a nejlevnějším jsou za stejné zboží až 30 % ceny. Ještě větší divočina je ve výkupních cenách.
Jako na Klondiku
Samozřejmě, jsou i levnější prodejci. Zažil jsem i obchodníky, kterým zaplatíte a pak několik dní či týdnů čekáte na dodání. Viděl jsem i dost klientů, kteří zaplatili a přišli o vše. Trh se zlatem a stříbrem by měl fungovat z ruky do ruky, žádné budoucí přísliby dodání. Hlavně bych ale byl opatrný na extrémně nízké ceny. Někteří obchodníci totiž spekulují a prodávají to, co nemají na skladě. Můžete pak dopadnout stejně jako nedávno klienti Bohemia Energy.
Koncem 19. století vypukla na Klondiku zlatá horečka. Přesunulo se tam téměř 100 tisíc lidí. Na zlaté horečce bohatli hlavně obchodníci, co prodávali krumpáče a lopaty, většina zlatokopů však zůstala chudá. A někteří přišli úplně o vše.
To mi připomíná trh se stříbrem v Čechách. Také zbohatne málokdo, najde se ale určitě několik lidí, kteří kvůli chamtivosti přijdou o vše, protože se chytí do pasti neseriózních prodejců. Kdo ale vždy vydělá, budou právě prodejci, kteří často využívají neznalosti českých střadatelů.
Autor je český investor. V minulosti byl předsedou představenstva a spolumajitelem firem Golden Gate CZ a.s. a STEP Finance, a.s., dodnes je u těchto dvou společností koncovým příjemcem výhod.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Jak jsem našel poklad v Krušných horách
Investor Brůna: Buďte připraveni na dobré i špatné časy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Hmm, odborník a nezná Silverum.
Do výčtu dlouhodobě prověřených společností řadím firmy, které transparentně vykazují výkaz zisků a ztrát ve sbírce listin, jak to požaduje zákon o účetnictví. Je pro mě důležité znát objemy prodaného kovu. Společnost SILVERUM s.r.o. samozřejmě znám.
Stříbrné investiční mince nekupuji kvůli zbohatnutí,ale proto,že si za ní VŽDY něco koupíte i když bude hodně zle. Za války se kšeftaři nad papírovými penězi jen útrpně usmívali a ptali se na stříbrné lžičky a tabatěrky. Na jednu unci čistého stříbra se šmelinář ulakomí a ten bochník chleba,nebo košík brambor za to dostanete. To,že stříbro časem docela dost podraží,je ale pravděpodobné. Nelze ho jen tak natisknout nebo vygenerovat v počítači.Musí se fyzicky vytěžit,takže ho nikdy nebude libovolné množství a nevadí mu,když nefunguje internet. Jako směnný nástroj funguje už asi 6 tisíc let a není důvod,aby tak nefungovalo dál.