Protest proti zavádění EET z října 2015. Foto: Petr Hloušek / Borgis / Profimedia

Investor Brůna: Heslo „Zdaňte více bohaté“ nezaplatí superboháči, ale střední třída

Napsal/a Vladimír Brůna 29. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Zdaňte více bohaté, provolávají někteří politici. Stát prý zchudnul a masy také, tvrdí. To je ale relativní. I přes rekordní loňský propad tuzemské ekonomiky se většině domácností příjmy nesnížily. Téměř tři čtvrtiny Čechů vychází s příjmy stejně nebo lépe než před koronakrizí. A úspory domácností u tuzemských bank vzrostly podle údajů České národní banky o více než 12 procent na rekordních 3,1 bilionu korun.

A strašení tím, že naše děti a děti jejich dětí budou muset platit dluhy státu a veřejných financí? I to je relativní. Zvýšení daní divokou párty na dluh nezaplatí. Znehodnocování hodnoty peněz nabralo takové tempo, že to rozežírá úspory střadatelů na účtech, ale zároveň také ukrajuje z dluhu veřejných financí. Proto se centrálním bankám nechce do zdražení peněz, tedy do větších úroků.

Když populisté utáhnou daňové šrouby příliš v očekávání volebního potlesku, enormně bohaté skupiny stejně vyklouznou. A kdo tedy zaplatí heslo „zvyšte daně bohatým“? Střední třída. Podnikatelé, kteří vyrábějí, riskují, shání práci pro své lidi.

Živnostníci mají paušál, ale…

Největší daně, měřeno procentem z celkového příjmu, mají zaměstnanci. Kromě daně z příjmu fyzických osob platí ještě sociální a zdravotní pojištění. Navíc za ně posílá sociální a zdravotní pojištění i zaměstnavatel.

Podnikatelé živnostníci jsou na tom o něco lépe. Relativně. Mohou si vybrat, že budou místo skutečných výdajů zdaňovat paušálem. Nemají ale žádné jistoty, nikdo jim zadarmo nic nedá. Dovolená? Jedině neplacená.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Majitelé firem si většinou si nevyplácí velké mzdy, proto se může zdát, že daní málo. Ale je to opět relativní pohled. Jejich firmy platí daně z příjmu právnických osob, platí DPH, platí sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance.

Jak daní majitelé firem

Pokud si majitel z firmy vyplatí dividendu, tak platí srážkovou daň 15 %. To je ale z peněz, které už jsou jednou zdaněné daní z příjmu právnických osob.

Když svou firmu prodá, je tento prodej osvobozený od daně z příjmu fyzických osob po třech letech u akciové společnosti a po pěti letech u společnosti s ručením omezeným.

Návrh danit veškeré prodeje firem s hodnotou nad 20 milionů korun naštěstí neprošel. Byl by fackou těm, kdo léta budovali firmu s tím, že prodej jejich firmy bude jednou osvobozený od daně.

Jak se daní nemovitosti

Dříve byl osvobozen prodej nemovitosti po pěti letech držení, to se změnilo na deset let. Výměnou za to byla zase zrušena čtyřprocentní daň z nabytí. Že by to zlevnilo nemovitosti? Ale kdeže. Prodávající si to promítli do cen. A spekulantům je jedno, že se osvobození daně z příjmu posunulo až na deset let. Obchodníci na otočku nedrží nemovitosti déle než dva roky, zrušení daně z nabytí jim ulevilo. A pro stát byla tato daň z hlediska objemu vybraných peněz nevýznamná.

Stejně tak nevýznamná je zatím daň z nemovitosti, která jde ale do rozpočtů obcí. Zatím. Uvidíme, jaké plány má s daní z nemovitosti budoucí vláda. Zdanit luxus více bytů a komerční nemovitosti je pro populisty lákavé. Vyšší daně ale stejně ve finále dopadnou na nájemníky, protože jim majitelé zvýšení promítnou do nájmů.

Zlato, umění a veteráni se nedaní

U zlata, veteránů nebo uměleckých děl je výhoda, že zisky z prodejů se nedaní. Stejně tak se nedaní kapitálové zisky z prodeje whisky, pokud ji pořídíte jako investici a není to soustavná obchodní činnost. Zde je ale riziko, že ji vypijete a nebude nic ani k prodeji, ani ke zdanění.

Dobytí daňových rájů

Nefandím daňovým rájům ani různým „optimalizacím“. Zisky by se měly danit tam, kde se vydělaly. Pro mé podnikání má větší přínos přemýšlet o tom, jak peníze vydělat, než o tom, kde a jak ušetřit na daních.

Daňové optimalizace sice vypadají dobře na papíře, ale nikdy nevíte, co se na Maltě, Kypru, Lucembursku nebo jiných daňových rájích změní. Jste odkázán na to věřit místním daňovým poradcům. Na Kypru se také už stalo, že se majitelé účtů nedostali ke svým penězům.

Obsluha zahraničních daňových struktur je nákladná, složitá.

Zákonodárci, hoďte se do klidu, prosím

Nehledám kličky v daních. Nepohybuju se v šedé zóně. Při plánování investic se dívám na to, jak jsou daněny. Podle toho plánuji i jejich rozložení a časový horizont.

Od státu ale očekávám stabilní legislativu, která se by se neměnila tak, že novela stíhá novelu. A mnohem rychlejší a větší vymahatelnost práva. Nejsem příznivec velkého přerozdělování peněz. Vždy se přitom hodně ztratí.

Nemám rád ani dotace. Nehodlám být otrokem dotačního úředníka. Kvalitní podnikatelský záměr si na sebe vydělá i bez nich.

Ti, co chtějí měnit řády, daňové i ty jiné, by si možná měli dát pauzu v tvorbě nových zákonů, zefektivnit justici, a pak v této zemi bude většina ráda pracovat, vydělávat, utrácet a odvádět daně, aby bylo na zdravotnictví, bezpečnost, silnice…


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)