Obrněné vozidlo Dingo 2 CZ a kolové bojové vozidlo pěchoty Pandur z výzbroje české armády používané mimo jiné na misi v Afghánistánu. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Iluze, že můžeme být jako Švýcarsko a že neutralita nás nejlépe ochrání, Čechy neopouští

Napsal/a Robert Břešťan 26. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Popularita Severoatlantické aliance mezi Čechy vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1994 – na 78 %. Souvislost s ruskou agresí proti Ukrajině je zjevná. Jak ukázal nedávný průzkum agentury STEM, příznivěji se nyní Češi dívají i na Evropskou unii. Vztah Čechů k Západu, Rusku, vlastnímu bezpečí, i k lidem prchajícím před válkou, je ale mnohem komplikovanější.

Prozápadní postoje má podle průzkumu STEM v souvislosti s válkou 57 procent obyvatel ČR. Nejistá je ve svých názorech třetina lidí, k ruskému popisu situace nemají vyhraněnou důvěru ani nedůvěru. Šest procent důvěřuje ruskému výkladu, že jde o provokaci NATO a Ukrajina je uměle vytvořený stát. Čtyři procenta lidí jsou pak silně proruská.

„Je tu od doby covidu celkově velká nedůvěra k institucím, ta zůstává, a myslím, že bude sílit to, co už teď slyšíme: Pomáhejme i našim lidem,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org psycholog a analytik empirických výzkumů společnosti STEM Nikola Hořejš.

Nakolik se my, Češi, cítíme součástí Západu?

Pojem Západ je pro zhruba polovinu Čechů stále více nejasný a stále víc prázdný. Na jedné straně jsme rádi za členství v NATO a důvěra v NATO nyní vyskočila o deset procentních bodů. I hypotetická otázka, zda by v referendu o setrvání v EU hlasovali ano, vyskočila o osm procentních bodů. Ale USA a obecně pojem Západ se ve vnímání Čechů nepohnul, pořád je to pro nás málo srozumitelné. A 51 % Čechů, možná i více, sní pořád o nějaké neutralitě či spíše pseudoneutralitě České republiky. Už dlouhou dobu pozorujeme, že je pro nás přináležitost k nějaké menší jednotce, k regionu, přijatelnější než Západ. Společnost je v tom rozdělená zhruba půl na půl.

Mezi námi v Hobitíně

Je za tou touhou po neutralitě pocit, že budeme ve větším bezpečí, že neutrální zemi přece nikdo napadat nebude?

Je to spojené se silným pocitem ohrožení. Paradoxně ti, kdo se cítí být více ohroženi, více vystaveni hrozbám jako je terorismus, migrace, ale i válečný konflikt, mají pocit, že oplotit naši republiku, postavit vysokou zeď a na nikoho se nespoléhat, je ta nejlepší cesta, jak být nezávislí a suverénní.

A k tomu skutečně inklinuje polovina lidí?

Je to zhruba těch 50 %, moc se to nemění, i když za posledních pár let to mírně kleslo. Kleslo ale i procento těch, kdo by se raději přiklonili k Východu, k nedemokratickým režimům jako je Rusko. Nicméně ta iluze, že můžeme být jako Švýcarsko střední Evropy, nás neopouští. Je tu velká skupina lidí, která si myslí, že vlastně nemáme s nikým spolupracovat a máme spoléhat jen sami na sebe. V této skupině nejistých či dezorientovaných jsme – i v souvislosti s válkou na Ukrajině – identifikovali nějakých 33 %. To je také skupina, která bude náchylnější k tomu být terčem nějakých dezinformačních snah.

Používá se i příměr z Tolkienova Pána prstenů, že Česko je jako Hobitín. Tedy, že máme rádi svůj klid a nejsme zvědaví na nějaké cizáky… S tím pojmem ale v průzkumech asi nepracujete.

Na to se samozřejmě takto konkrétně neptáme, ale vidíme to v odpovědích na spoustu otázek. Přestože Češi nemají extrémně vřelý vztah k Polsku a k Maďarsku, vlastně ty země moc neznají, tak třeba V4 je pro nás sympatická entita, protože ji vnímáme jako něco malého, nám známého, je to naše teploučko, kde se můžeme schovat, je to v dohledu, za humny… Zároveň vidíme, že Evropa, západní Evropa, je pro nás už příliš velký prostor. Přestože jsou nám některé země více sympatické, máme pocit, že už je to až moc otevřené, že tam moc fouká, příliš tam působí globální síly. Evropu vnímáme jako slabého hráče, který nás neochrání.

Rapidně ovšem ochladl vztah k Rusku na rozdíl od doby před válkou, kdy třeba Vladimir Putin byl ve vnímání Čechů v oblíbenosti na úrovni francouzského prezidenta Macrona nebo britského premiéra Johnsona. Teď se jeho osobní popularita – dosti pochopitelně – dramaticky propadla a propadl se i pohled Čechů na Rusko. Jak moc?

Propadl se zásadně, ale je nutné říct, že to začalo už vloni v době kauzy Vrbětice. Nebyli jsme sice ani předtím jako celek nějací velcí fanoušci Ruska a Putina, ale dlouhodobě jsme ho nevnímali jako hrozbu. To se právě změnilo s Vrběticemi a asi i s jinými ruskými útoky v Evropě. To načalo probuzení části společnosti, které teď ta válka dokončila. Nyní je silných podporovatelů Putina a Ruska jen dvě tři procenta, je to na hranici statistické chyby měření.

Bude to něco znamenat pro celou dezinformační scénu? Dá se vysledovat nějaký zmatek v této části společnosti, která k Rusku a panslavismu z nějakého důvodu vzhlížela?

Myslím, že to bude znamenat to, že dezinformační scéna bude muset ještě více pracovat s taktikou, kdy se tváří, že ona je ta neutrální, že jen hledá objektivní pravdu. Bude také muset mnohem víc zametat stopy po tom, odkud ve skutečnosti přicházejí teze, s nimiž pracuje, informace, které dostává a dále šíří.

Když jsme dělali rozhovory s českými šiřiteli dezinformací, říkali nám, já nevěřím nikomu, jen hledám alternativu k tomu, co se nám předkládá třeba v České televizi nebo k tomu, co nám říkají politici. A nechtějí být spojováni s něčím tak nepopulárním, jako je nyní Rusko. Uvidíme, jak to dopadne, ale vždy je to tak, že dezinformace využívají a zneužívají nějaké silné obavy, které dále posouvají. Příkladem byla už dříve migrace a obavy z divokého globálního světa. Teď to bude asi strach z počtu lidí, kteří k nám prchají před válkou – to může vyvolat nová témata, která budou rezonovat v dezinformační scéně.

Populisté jsou připraveni

Prý má už nyní až 30 % lidí pocit, že tu uprchlickou vlnu nezvládneme a že to je pro nás a pro náš sociální systém velké riziko. Je těch 30 % hodně, nebo málo – v této fázi konfliktu, v době, kdy Češi patří mezi národy, které Ukrajincům opravdu silně pomáhají?

Když to otočíme, zhruba 70 % lidí je obecně pro přijímání a pomoc uprchlíkům. Zároveň se ale asi 50 % lidí bojí o sociální jistoty a bojí se nezaměstnanosti. A těch zhruba 30 % lidí si myslí, že to s pomocí přeháníme. Je tu sice obecná deklarace o tom, že chceme pomoci, ale už se přidává to ale… Přístup populistických politiků jako je Babiš nebo Okamura na tuto obavu velmi dobře naskakuje. Roli hraje i to, že jsme tu od roku 2014 strašeni tím, že se migrace nedá zvládnout, že je to něco šíleného a tabu. A také to, že Ukrajina pro nás byla dosud vzdálená země, sice kulturně blízká, ale na niž hledíme trochu svrchu a necítíme k ní žádný závazek a propojení s ní.

Vnímáte tedy těch 30 % obávajících se lidí jako vysoké číslo, které případně ještě v čase poroste – s tím, jak vzepětí společnosti časem opadne?

Je to vysoké číslo, ale nemyslím, že se to překlopí do „nepomáhejme vůbec“. Spíše to půjde do kritiky vlády, že to dělá špatně, že to dělá chaoticky, špatně, neférově, nespravedlivě… Je tu obecně od doby covidu celkově velká nedůvěra k institucím. Ta zůstává, a myslím, že bude sílit to, co už teď slyšíme: „Pomáhejme i našim lidem.“ A bude přibývat různých překážek, často falešných a vymyšlených, pro to, aby lidé mohli říkat, že ta pomoc už nemá být taková jako nyní.

Zmínil jste „covidový“ propad důvěry Čechů v instituce, nárůst pocitu, že je něco jinak, než se nám říká. To tedy ve společnosti přetrvává?

Máme index důvěry v demokracii, v demokratické instituce a i důvěry mezi lidmi – a vše je nadále na nízké úrovni z doby špičky pandemie. Je to věc, která se kvůli nastupujícím ekonomickým problémům nebude hned tak obnovovat. Silně to koreluje s tím, zda je náš ekonomický výhled do budoucna optimistický nebo ne. I lidé, kteří na tom nejsou ekonomicky úplně špatně, teď věští, že to nebude snadné a ekonomická očekávání jsou velmi negativní.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)