Hradní odposlechománie: Řídí Babiš BIS nebo soudy?

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka podle prezidenta Miloše Zemana nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, konkrétně poradce Martina Nejedlého, informoval server Neovlivni.cz. Na celé kauze je nejzajímavější ten okamžik, kdy Zeman údajně požádal premiéra Andreje Babiše, aby odposlechy zastavil, a ten tvrdí, že to zařídil.

Odposlechy jako takové pro BIS schvaluje specializovaný senát vrchních soudů a jako takové je i ukončuje. Obecně se dá říct, že soud postupuje podle zákona, tedy jsou-li splněny předpoklady, povolí je, když předpoklady skončí, tedy například časem, povolení vyprší nebo soud nedá další.

Pokud se skutečně stalo, co tvrdí prezident Zeman, jsou dvě možnosti: buď Babiš přímo ovlivňuje BIS v tom, o co tajná služba žádá, nebo ovlivňuje soud. Žádná z možností není při znalosti věci příliš pravděpodobná. Druhá možnost pak je, že je Babiš „obchodník s deštěm“ a při jednání s prezidentem zvyšuje svou cenu. Posouzení necháme na laskavém čtenáři.

Náhledové foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Babiš mi tvrdil, že odposlechy mých lidí zastavil. Nebyla to však pravda, řekl Zeman

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org