Hrad věnoval kritické žurnalistice vlastní webovou rubriku

Pojem „dezinformace“ podle Centra proti terorismu a hybridním hrozbám znamená „šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají“. V kontextu této definice vypadá zřízení rubriky „Vyvracíme dezinformace“ na hradním webu jako přiznání Hradu k jejich šíření. V nové rubrice, kterou se pochlubil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru, Hrad totiž z kritické žurnalistiky dělá dezinformační kampaň.

Využívá k tomu přitom především videa prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, ve kterých se snaží vyvracet své kauzy a útočí na novináře, kteří o nich informovali. Ta jsou však údajně soukromá a Hrad s jejich natáčením nemá nic společného. Rubrika tedy hraje roli jakési soukromé platformy pro Mynářova videa.

Vedle toho ji lze chápat i z pro novináře lepší perspektivy – jako databázi hradních kauz. Té pak dominují zjištění Lukáše Valáška, novináře zpravodajského serveru Aktuálně.cz, který poukazuje na manipulace prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí. Hrad však zmiňuje také kritickou žurnalistiku novinářů z dalších českých médií, jako například z Deníku N nebo Reportérů ČT.

Twitter Jiřího Ovčáčka

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org