Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Prezident Miloš Zeman. FOTO: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
,

Hrad fandí Číně, ale respirátory s čínským označením KN95 explicitně odmítá

POZNÁMKA. Pražský hrad patří na tuzemské mocenské mapě mezi nejvýraznější podporovatele spolupráce s Ruskem a Čínou. Ať už jde o nákup (v Evropě neschválených) vakcín z těchto zemí či o zakázku na jaderný blok v Dukovanech… Když jde ale o konkrétní zdraví konkrétních osob, chová se Hrad výrazně racionálněji. Třeba ze své poptávky na dodávku respirátorů jednoznačně vyřadil ty disponující výhradně čínskou certifikací.

Správa Pražského hradu – příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky – nedávno poptávala nákup ochranných pomůcek. Konkrétně ústenky a respirátory FFP2 bez výdechového ventilu.

V zakázce pak do podmínek doslova uvedla: „Nepřipouští se produkty s mimoevropským označením KN95 a N95, které nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2“.

FOTO: printscreen zakázky, se svolením Hlídač státu

Což si zaslouží pozornost. Znamená to, že Hrad velmi dobře ví, že čínská certifikace roušek a respirátorů negarantuje stejnou úroveň ochrany jako ta evropská.

„V České republice platí stejně jako v celé EU jediná norma pro respirátory, a to je EN 149. Pokud si tedy dovezete respirátory z Číny, jedno s jakým označením, a chcete je v Česku prodávat, musíte projít plnou certifikací a podle výsledků označit respirátor třídou FFP1, 2 nebo 3. Žádné KN95 tam prostě není,“ řekl v únoru šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs pro HlídacíPes.org.

Ze sedmi došlých nabídek nakonec Hrad počátkem března podepsal objednávku s drogistickým velkoobchodem Snajm z Frýdku Místku za nepříliš významnou částku zhruba 130 tisíc korun. To už samo o sobě tak zajímavé není, jde spíše o kontrast mezi tím, jak je Čína z Hradu velebena, a opatrným přístupem ke konkrétním produktům pocházejícím právě z Číny.

To, že respirátor s označením KN95 není rozhodně totéž co FFP2, zdůrazňuje i české ministerstvo průmyslu; potvrzuje i zmíněné výrazné rozdíly v testování filtrační účinnosti respirátorů podle čínských a evropských norem:

„Zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky),“ píše ministerstvo a státním institucím výslovně doporučuje vyžadovat v objednávkách zboží splnění evropských norem. Hrad se tím očividně řídí.

Naopak vláda v některých svých oficiálních dokumentech dává mezi oba pojmy prakticky rovnítko. Když kabinet Andreje Babiše počátkem února znovu vyhlásil nouzový stav, použil ve všech navazujících usneseních opakovaně právě pojem „respirátory KN95“.

Jenže pokud jde o normy platné v EU, nic jako KN95 neexistuje. Vláda přesto pojem KN95 používá jako ekvivalent FFP2. Problém má základ v době, kdy Česká obchodní inspekce vloni, v době kritického nedostatku roušek a respirátorů, vydávala dočasné výjimky výrobkům bez evropské certifikace, včetně respirátorů KN95. Výjimka ale vypršela loni v létě.

To, že pojmy FFP2 a KN95 často splývají, ukazuje i pohled do jiných částí veřejného registru smluv. Jen za únor v něm přibyla řada objednávek respirátorů, ve kterých se opakuje formulace typu „objednáváme x kusů respirátorů FFP2 (KN95)“, případně totéž bez závorky, což budí mylný dojem, že jde o výrobky s identickou účinností.

Je hezké, že právě Pražský hrad zůstává před čínskými výrobky ve střehu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Anofertí zmar napsal:

  Co je dobré pro obyčejný pleb..s… pardon lidi, není rozhodně stejně dobré pro naši šlechtu.

  Je nám nakázáno používat něco – a nakupovat to, čeho by se hradní šlechta ani klacíkem nedotkla.

  Informace tohoto typu a články, ne že by mě šokovaly, jen mě utvrzují v dosavadním přesvědčení. Nechci tedy napsat? „A čekali jste něco jiného?“

  Děkuji Hlídacímu Psu za článek, každá podobná informace má velkou společenskou cenu.

  • Jsme právní stát? napsal:

   Důkaz, že se na hradě v okolí zemana koncentruje lidský odpad. Myslím, že z kontraktů s Čínou dost profitují. Doporučuji se na to zaměřit. Nebude to marná práce.

 2. martin napsal:

  u hradu to neprekvapuje
  podobny to je s vakcinou, kdy je hrad naockovanej americkou, ale pro podhradi prosazuje ruskou

  • Ondrej napsal:

   asi tak, to co predvadi hradni klika je opravdu mimoradne nechutne, verim, ze az zloman padne, ze se to bude jednou vysetrovat a nekteri znami by si mohli jit sednout, uz aby to bylo!! a zeman je zradce, s tim uz nic nenadela, snad uz ne dlouho!!

 3. Jan napsal:

  A co tedy Hrad udělal tak hrozně špatně, že to stálo autorovi za článek? Chtěl tím autor snad něco naznačit Číně pro poučení ?

  • manitius napsal:

   Ten článek není o Číně, ale o Hradu. Jestli jste méně chápavý a smysl článku vám uniká, napovím vám příslovím – kážou vodu, pijí víno. Ale těm, co je pokousal Zeman, to stejně nedojde.

   • Jan napsal:

    To ovšem všichni dávno víme, novináři nám to tlučou do hlavy už osmý rok, od prvního zvolení Zemana prezidentem. Kvůli tomu netřeba psát pořád dokola jakési články.

 4. Karel napsal:

  Závaznost norem byla zrušena. Mě by spíše zajímalo jak je to s bezpečností nanoroušek? Odkdy je vdechování nanovláken bezpečné a kdo o tom rozhodl?

 5. PePo napsal:

  Kolik českých firem šlo cestou certifikací CE!!!? Hodně a co? Prodělali na zkorumpovaném byznysu vlády s aktivním hamíčkem. Chemikální žumpa žlutořepka hamíkovi nedovolila testy školáků. Asi byznys za jeho zády.

  O lidi již nejde, jde o many, peníze, hodně peněz dolary….. .

  Kdyby chtěli na světě zabránit covidu, tak roušky, respirátory a vše sbírají do separovaného odpadu a řízeně ničí (pálí). Jenže se jen nakupuje a nakupuje bez světla na konci tunelu. Dnes roušky, respirátory, testy, vakcíny a další testy/vakcíny pro další mutace atd., atd..

  Odborníci z vlády vám tedy dovezou z číny cokoliv. Najmou na to druhé největší letadlo světa AN124 Ruslan, které se cestou zastaví i jiných destinacích a pak přiletí poloprázdný Antonov do ČR a bývalý ministr obrany řekne, že si neuvědomil, že trup letadla je průřezem kulatý a hranaté kontejnery se tam nevejdou podle propočítaného obsahu.
  Mluvčího bývalého ministra obrany, šéfa Letiště Ruzyň a dnešního korejské mluvčího společnosti jsem se chtěl zeptat, jestli zbyly alespoň nějaké JAK40 pro létání mezi PHA a BRN. A340 a A350 si už korejci odvezli.

 6. Libor napsal:

  Co chcete po té partě, která když nesleduje nemravná videa, tak zabíjí prasata, když se to nesmí a pije alkohol tak, že ani není schopna otevřít zámek od korunovačních klenot ??!!!

 7. martin napsal:

  dnes dalsi vyznamny den
  za letosek (76dni) vic mrtvejch s cinskym virem, nez za celej lonskej rok
  (11962 / 11940)
  pro porovnani – ve srovnatelne lidnatem rakousku letos 2664 mrtvejch, tedy 4x min nez u nas …

  jsme schopny narod, jen nas ridi nemehla …

Přidávání komentářů není povoleno