Prezident Miloš Zeman. FOTO: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Hrad fandí Číně, ale respirátory s čínským označením KN95 explicitně odmítá

Napsal/a Robert Břešťan 16. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Pražský hrad patří na tuzemské mocenské mapě mezi nejvýraznější podporovatele spolupráce s Ruskem a Čínou. Ať už jde o nákup (v Evropě neschválených) vakcín z těchto zemí či o zakázku na jaderný blok v Dukovanech… Když jde ale o konkrétní zdraví konkrétních osob, chová se Hrad výrazně racionálněji. Třeba ze své poptávky na dodávku respirátorů jednoznačně vyřadil ty disponující výhradně čínskou certifikací.

Správa Pražského hradu – příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky – nedávno poptávala nákup ochranných pomůcek. Konkrétně ústenky a respirátory FFP2 bez výdechového ventilu.

V zakázce pak do podmínek doslova uvedla: „Nepřipouští se produkty s mimoevropským označením KN95 a N95, které nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2“.

FOTO: printscreen zakázky, se svolením Hlídač státu

Což si zaslouží pozornost. Znamená to, že Hrad velmi dobře ví, že čínská certifikace roušek a respirátorů negarantuje stejnou úroveň ochrany jako ta evropská.

„V České republice platí stejně jako v celé EU jediná norma pro respirátory, a to je EN 149. Pokud si tedy dovezete respirátory z Číny, jedno s jakým označením, a chcete je v Česku prodávat, musíte projít plnou certifikací a podle výsledků označit respirátor třídou FFP1, 2 nebo 3. Žádné KN95 tam prostě není,“ řekl v únoru šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs pro HlídacíPes.org.

Ze sedmi došlých nabídek nakonec Hrad počátkem března podepsal objednávku s drogistickým velkoobchodem Snajm z Frýdku Místku za nepříliš významnou částku zhruba 130 tisíc korun. To už samo o sobě tak zajímavé není, jde spíše o kontrast mezi tím, jak je Čína z Hradu velebena, a opatrným přístupem ke konkrétním produktům pocházejícím právě z Číny.

To, že respirátor s označením KN95 není rozhodně totéž co FFP2, zdůrazňuje i české ministerstvo průmyslu; potvrzuje i zmíněné výrazné rozdíly v testování filtrační účinnosti respirátorů podle čínských a evropských norem:

„Zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky),“ píše ministerstvo a státním institucím výslovně doporučuje vyžadovat v objednávkách zboží splnění evropských norem. Hrad se tím očividně řídí.

Naopak vláda v některých svých oficiálních dokumentech dává mezi oba pojmy prakticky rovnítko. Když kabinet Andreje Babiše počátkem února znovu vyhlásil nouzový stav, použil ve všech navazujících usneseních opakovaně právě pojem „respirátory KN95“.

Jenže pokud jde o normy platné v EU, nic jako KN95 neexistuje. Vláda přesto pojem KN95 používá jako ekvivalent FFP2. Problém má základ v době, kdy Česká obchodní inspekce vloni, v době kritického nedostatku roušek a respirátorů, vydávala dočasné výjimky výrobkům bez evropské certifikace, včetně respirátorů KN95. Výjimka ale vypršela loni v létě.

To, že pojmy FFP2 a KN95 často splývají, ukazuje i pohled do jiných částí veřejného registru smluv. Jen za únor v něm přibyla řada objednávek respirátorů, ve kterých se opakuje formulace typu „objednáváme x kusů respirátorů FFP2 (KN95)“, případně totéž bez závorky, což budí mylný dojem, že jde o výrobky s identickou účinností.

Je hezké, že právě Pražský hrad zůstává před čínskými výrobky ve střehu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)