Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
pixabay.com,

Hra s procenty ministra Milka: vliv ve firmě mu udrží manželka i bývalý podřízený

KOMENTÁŘ. Když Andrej Babiš vybíral svou „vládu odborníků“, jeho prst ukázal mimo jiné také na majitele firmy Úsovsko a.s. Jiřího Milka. Milkův koncern je nejen jedním z největších příjemců zemědělských dotací, ale současně patří i k největším zemědělským koncernům v zemi. Svým vstupem do vlády se musel Milek svého podniku – podle zákona o střetu zájmů – vzdát. Podmínky zákona splnil doslova na setiny procent.

Jiří Milek na tiskové konferenci dva dny před svým jmenováním sliboval, že svůj střet zájmů vyřeší. A slib dodržel. Na začátku roku vystoupil i z poslední ze svých firem a zbavil se také části svého původního podílu v koncernu. Provedl to způsobem, který je českým podnikatelům, kteří řeší problém se střetem zájmů, vlastní – přepsal svůj podíl na rodinu.

Rodina jako základ podnikání

Největší část podílu získala jeho manželka Judita Milková. Ze dne na den se stala společnicí koncernu Úsovsko a.s. s podílem ve výši 10,68 %. Přitom Judita Milková není v obchodním rejstříku evidována jako vlastník žádné firmy, člen statutárního orgánu. Nepodniká. Její zkušenosti s participací na vedení takové firmy tedy zřejmě nebudou příliš zásadní. Je však zřejmé, že se to od ní ani neočekává.

Převodem části podílu na manželku ovšem porcování nekončí. Ministr ještě dále přepsal 3,06 % akcií na svého syna. Jelikož však zákon myslí také na to, aby čtvrtinový podíl ve společnosti neposkládali dohromady rodinní příslušníci (ovládané osoby), musel se ministr Milek ještě části svého podílu, která převyšovala onu hranici 25 %, zbavit.

Létající setina procenta

Podle informací tiskového oddělení ministerstva zemědělství proto prodal Jiří Milek podíl ve výši 0,16 % akcií. Jenže po sečtení podílu ministra, jeho manželky, syna a odprodaného podílu akcií docházíme k výsledku 25,15 %, což by měl být původní podíl ministra Milka v koncernu před vstupem do vlády.

Původně však tiskové oddělení Ministerstva zemědělství potvrdilo redakci HlídacíPes.org podíl ve výši 25,14%. Ačkoliv to na konečném výsledku – tedy na tom, zda bude naplněn zákon o střetu zájmů – v zásadě nic nemění, je chybějící setina procenta přinejmenším zvláštní. Navíc tiskové oddělení o této chybě ví a hájí se tím, že mu původně byla poskytnuta informace o čísle nižším. Od ministra Milka chce resort získat vysvětlení po jeho návratu z pracovní cesty do Bruselu příští týden.

Podle zákona, skoro na 100 %

Budeme-li však vycházet z nejnovějších čísel zaslaných ministerstvem, dojdeme – po odečtení odprodaného podílu – k výsledku 24,99 %. To by měl být aktuální podíl rodiny Milkových v koncernu Úsovsko. Aby se ministrovy firmy mohly i nadále účastnit veřejných zakázek a čerpat dotace, stačilo, aby ministrův podíl a podíl jeho rodinných příslušníků nedosáhl 25 %.

Jiří Milek si tedy poradil dokonale. V byznysu setina procenta akcií ve firmě příliš neznamená, nejedná-li se zrovna o setinu, která rozhoduje o majoritním podílu. Tato setina však dokáže udržet ministru Milkovi téměř stejný podíl ve firmě, jaký vlastnil před vstupem do vlády, avšak s tím rozdílem, že teď může v souladu se zákonem zastávat ministerskou funkci, jejíž součástí je také kontrola nad tokem zemědělských dotací.

Přihlédneme-li navíc ke skutečnosti, že vedení koncernu Úsovsko Milek formálně předal svému někdejšímu podřízenému, ekonomickému řediteli Martinu Novákovi, je zřejmé, že si nový ministr chce v koncernu udržet vliv i nadále. Jeho hra o procenta svědčí o tom, že ministr sice naplnil zákon o střetu zájmů, ale prakticky tento střet nezmizel.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. anobudelíp napsal:

    Rudý velkostatkář Milek je také ohnivým bojovníkem proti sankcím – dovážel do Ruska svoje ovocné tyčinky s ovesnými vločkami (typu Muesli). Ty se však dají vyrábět i v Rusku – Milek tam s ovocnými tyčinkami žádnou díru do světa neudělal.

Přidávání komentářů není povoleno