Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Hotovo. Odvolaní ředitelé muzeí končí, rada kraje už jmenovala nástupce

Vedení Ústeckého kraje dokončilo proces odvolání ředitelů oblastních muzeí v Chomutově a v Děčíně. Navzdory kritice ze strany opozice i odborné veřejnosti končí dosavadní ředitelé Stanislav Děd a Milan Rosenkranc. Rada už rozhodla o jejich nástupcích, usnesení lze vyčíst ze zápisu z jednání rady, které se dnes objevilo na webu kraje.

V obou případech jde o jména „zvenčí“. Ředitelkou muzea v Chomutově se od října stane dosavadní šéfka odboru vnějších vztahů chomutovské radnice Markéta Prontekerová.

Ředitelem Oblastního muzea v Děčíně bude rovněž od října bývalý děčínský radní za Volbu pro město Vlastimil Pažourek.

Pažourek je například zakladatelem Spolku přátel plavby. Ve veřejném životě v Děčíně je činný řadu let, v minulosti organizoval zavedení průvodcovské služby na zámku v Děčíně.

Oba dostanou smlouvu pouze na dva roky, do konce září 2019.

Stanislav Děd v reakci pro HlídacíPes.org uvedl, že se proti výsledku konkursu odvolá.

Politické tlaky shora

Ředitelé muzeí, ale i dalších tří galerií spravovaných krajem, byli odvoláni v květnu. Konkursy na první dvě místa se konaly 21. června, rada rozhodla na svém zatím posledním jednání 28. června.

HlídacíPes.org popsal okolnosti, které odvolání provázely. V případě Stanislava Děda mohlo jít o pomstu komunistů ve vedení kraje, kterým dlouhodobě vadil například kvůli spolupráci se sudetoněmeckými krajanskými sdruženími.

Komunistické radní Děd rovněž rozčílil, když se letos muzeum připojilo k akci Vlajka pro Tibet.

Proti odvolání se zdvihla vlna nevole v odborné veřejnosti, včetně té zahraniční. Krok krajských radních kritizovala rovněž opozice. Vadilo jí, že kraj argumentuje novým směrem vedení muzeí a galerií, neřekl ale jakým.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. radek napsal:

  Prontekerova pred rokem pracovala v oblastnim muzeu a uz se ji tam nelibylo tak sla na konkurz na mesto chomutove,takze sz tak to neni clovek z venku.

 2. Káťa napsal:

  Ing. Pažourek také kdysi pracoval v OM v Děčíně, dostudoval a bylo mu pak malé tak vystartoval do světa a politiky.

 3. petrph napsal:

  Pořád se vlastně točíme kolem toho jak (správně?) funguje zástupitelská demokracie.
  Bylo Vedení Ústeckého kraje řádně zvoleno ve volbách? Bylo.
  Mělo v pravomoci vyhlásit nové konkurzy na místa vedení ředitelů muzeií? Mělo.
  Mělo snad povinnost pluralitně konzultovat tuto výměnu s někým odborným? O tom už bohužel uznávané principy naší zastupitelské demokracie nic neříkají…
  Samozřejmě můžeme se ptát dál – zda by se neměla pravidla změnit tak, aby v případě určitých rozhodnutí si je dalo vedení kraje potvrdit souhlasem (referendem) občanů, což by dnes v době internetu (a třeba ve srovnání s EET) bylo poměrně snadné .
  Ovšem zdůrazňuji – potom všech občanů..Pak by se to už nemohlo vztahovat pouze na „odbornou veřejnost natož tu zahraniční.“
  Tím se zase vracíme k jinému problému naší demos, totiž rozkolu mezi (s)prostým lidem a elitami. Pak by se třeba ukázalo, že většině občanů (a zrovna z téhle oblasti) je naprosto putna kdo je ředitelem nějakého múzea. Ale aby mu to putna nebylo, by chtělo desítky let správné a fungující kulturní a vzdělanostní politiky , aby si toho všichni všichni vážili. Bez toho, jak se říká, mezi (s)prostým lidem, Soráč

  • Adam napsal:

   Samozřejmě, že MOHLO, ale fakt jsme na tom tak špatně, že se náš život řídí dle litery zákona. Fakt je nutné odvolat zkušené ředitele a na jejich místa dát, se vší úctou, diletanty, kteří o tom mnoho neví? Zkuste si uchovat trochu zdravého rozumu, politici potřebují větší vstup než klid na práci.

   • petrph napsal:

    K té první větě, kdyby šlo jen o to – a bylo to možné „řídit něco (pouze) dle litery zákona“ bylo by řešení velice jednoduché, nahlédnutím do Ustavy ČR, článek 2.3, zjistíte že státní moc nic jiného než „..v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.“ konat nesmí…
    Ovšem,jak i zde na H.P. bylo uvedeno, těch zákonných norem je u nás takové obludné množství, že je v podstatě ani nikdo všechny nezná. Krom toho jsou napsány často tak obecně že umožnují různý výklad. Pak se dostáváme k tomu co jsem napsal výše sám, že zákon k rozhodnutí státní moci nepožaduje nějakou odbornou disputaci ( Připomenme že i mezi odborníky mohou být na tentýž jev různé názory, )
    . A tím se vracíme k pradávnému pravidlu “ Cuius regio, eius religio „, tudíž i v případě kulturních rozhodnutí konají politici dle svých osobních preferencí..

    • M.Kopecký napsal:

     Nerozumím, proč užíváte pojem „státní moc“ a související text …. Zde se nejedná o státní moc ale o jednání samosprávy – Ústeckého kraje.

Přidávání komentářů není povoleno