Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia

Hon na čarodějnice v kontextu doby, jak Andrej Babiš fandil a vzpomínky na ČSSD

Napsal/a Robert Malecký 16. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Člověk se pořád učí. My jsme se třeba až teď, po mnoha letech sledování českého politického bahníčka, dozvěděli, že ODS má IČO 16192656. Zvláštní, čekali jsme něco jako 1A11111, aktuálně tedy spíš 1B11111. Tím samozřejmě nechceme vůbec nic říct, bereme to jen jako úvod k našemu tradičnímu nakoukání do té naší politiky. I když dnes přijde řeč i na fotbal.

  • Začneme dnes naším oblíbeným citátem z Kaplického knihy Kladivo na čarodějnice. Kromě toho, že zde máme novou totalitu, jak hlásají představitelé ex-vládní strany rozeseté po sněmovně, po úřadech, v zastupitelstvech a na radnicích po celé republice, tak nám hrozí i inkviziční procesy. Citát zní takto:
Někteří teologové učí, že jsou-li dvě mínění protichůdná, ale stejně věrohodná, lze s dobrým svědomím přiklonit se ke kterémukoli!
(mohelnický děkan Winkler, Kladivo na čarodějnice)

Kaplického román ani tu pozoruhodnou definici pravdy zde nezmiňujeme náhodou; přivedla nás k němu když ne poslední, pak alespoň jedna z největších mohykánek odporu proti novodobé cenzuře, totalitě a čarodějnému šílenství vůbec, kroměřížská senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Ta si povšimla, že na troskách starého Reflexu se zrodil nový časopis To. Vede ho bývalý šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš, přispívají třeba Ivan Hoffmann, Martina Kociánová nebo Angelika Bazalová, a aby bylo úplně jasno, z obálky prvního čísla čiší Strach.

Repro: denik.to

Senátorka koupila hned tři výtisky a sama sebe dojala až k následujícímu výronu, pardon, výroku:

Děkan Lautner by byl na naší straně … ❤️

Konečně zase časopis, na který půjde se těšit! To👍. Dnes jsem koupila hned tři, neboť dvěma podaruji přátele… A pořád jsem přemýšlela, kde se s nimi v mém rodném městě vyfotit, aby to jako originální PR zapadlo do kontextu doby 🙂. A pak jsem na to přišla 🙂.

Na tomto místě byl 18. září 1685 upálen děkan Kryštof Alois Lautner, jedna z obětí honu na čarodějnice na Šumpersku. Je o něm film Kladivo na čarodějnice, který většina z vás zná… A ten děsivý film říká mnoho… 😰 I dnešní době.

Vždy, když se moci ujmou ziskuchtiví grázlové, schopní všeho, pravda a odvážní lidé, kteří jim tou pravdou oponují, se jim nehodí “do krámu”… Proto jsou schopni dělat z nich kacíře a čarodějnice, útočit na ně a upalovat je – tehdy skutečně a zaživa, dnes formou dehonestace a útoků v médiích….

A tomu je třeba čelit, aby pravdu nezničil strach…

Zde citace končí. My si zde poznamenáme, že dokud mají kacíři a čarodějnice své senátory a média, tak to s tím honem asi nebude tak strašné.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • O Andreji Babišovi se ví, že kdo se s ním byť jen na chvíli spojí, krutě na to doplatí. Vyprávět by o tom mohli sociální demokraté nebo třeba komunisti, kteří mu, když bylo potřeba, drželi vládu. Nebo třeba my všichni v dobách covidu. Tentokrát se předseda opozice vydal předstírat sepětí s dělným lidem cestou na fotbal do Albánie. Varovná kontrolka měla v tu chvíli začít blikat především trenérovi reprezentace Jaroslavu Šilhavému.


Vůbec nehodláme předstírat, že nějak významně rozumíme fotbalu. Některé věci ovšem mají tak pevný řád, že je možné je aplikovat napříč společenskými kategoriemi. Prostě to dopadlo, jak muselo.

Možná to vypadá jako náhoda, ale vzpomeňme si třeba na výsledky hokejové reprezentace na mistrovstvích světa. V roce 2010 zlato, v letech 2011 a 2012 ještě dvakrát bronz. Od roku 2013 do 2021 sešup: čtyřikrát sedmí, jednou pátí a nejlepším výsledkem byla tři čtvrtá místa. A kdo tehdy vládl, ha? Připomeneme, že po nástupu Fialovy vlády z toho byla loni na jaře hned zase medaile. Náhody neexistují.

  • A na závěr ještě z rubriky dobře uleželých politických rozhodnutí. Je to právě šest let, co tehdejší český premiér Bohuslav Sobotka (mladší ročníky si jeho i ČSSD najdou na Wikipedii nebo v archivu) sebral svoje ministry a vyrazil demonstrovat sám proti sobě. Žili jsme tehdy krásnou dobu, pořád se toho nemůžeme nabažit.

Zdroj: facebook sociální demokracie, říjen 2017

Tak klidnou mysl, všechno bude vždy po zásluze potrestáno.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)