Hnutí ANO v Ústeckém kraji pod tlakem. Lepší sever živí naději, že ho pošle do opozice

Napsal/a Robert Malecký 6. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Hnutí ANO se v Ústeckém kraji provítězilo k sestavování koalice. Na první pohled jde všechno hladce; hned v neděli spolu jednali první tři na pásce, tedy ANO, ODS a Starostové. Hlavní motivací hnutí ANO je nenechat se odstavit stejně jako před čtyřmi lety, kdy ho do opozice poslala koalice KSČM, ČSSD, SPD a Zemanovců. Podobná snaha na kraji vzniká i teď, vede ji seskupení Lepší sever. 

Suché počty na úvod.

Koalice vítězného ANO, druhé ODS a třetího STAN by v 55členném zastupitelstvu disponovala pohodlnou většinou 32 křesel (17+8+7).

Druhý zmíněný projekt, kterým je tzv. „duhová koalice“ bez ANO, SPD a KSČM, by držel těsnějších 29. Počítá s účastí ODS, STAN, Pirátů, Spojenců pro kraj a Lepšího severu (8+7+6+4+4). Tedy alespoň v hlavách lídrů Lepšího severu, kde se zrodila. A kteří nyní podle informací HlídacíPes.org vedou separátní jednání s jednotlivými subjekty.

Proč je ANO pod tlakem?

Ano, zní to nelogicky, ale Babišovi lidé jsou skutečně na severu Čech pod tlakem. Nutně potřebují odvrátit blamáž, ke které došlo před čtyřmi lety, a ujmout se vlády. Nejde jen o ně samotné, ale i o tlak centrály hnutí ANO v situaci, kdy se koalice v jiných krajích postupně sypou.

Odpovídá tomu i rychlost, se kterou hnutí ANO do jednání vstoupilo. Podle zákulisních informací tlačilo na uzavření společného memoranda s ODS a Starosty už v neděli, další schůzka proběhne v úterý. Řeší se především formát krajské rady.

Na tom, že křeslo hejtmana připadne lídrovi hnutí ANO, mosteckému poslanci Janu Schillerovi, panuje shoda. Už ne na rozdělení křesel v radě. Na nabídku 6:3:2, tedy aby ANO drželo kromě křesla hejtmana i většinu v radě, partneři nepřistoupili. Další v řadě jsou pak varianty 5:3:3 nebo 5:4:2 – ty nyní projednávají grémia ODS a Starostů. Jasno by mělo být v úterý.

Jan Schiller poskytl regionálním médiím za poslední dva dny několik rozhovorů, ze kterých plyne, že nic neřekne. Mezi řádky ovšem najdeme i toto sdělení: „Vyloučeno není nikdy nic. Stát se to může, ale doufám, že s tím, kolik jsme získali mandátů, se to nestane,“ odpověděl na dotaz MF DNES, zda může hnutí ANO skončit v opozici.

ČSSD proti Lepšímu severu

Na tom, aby k tomu došlo, nyní usilovně pracují vyjednavači Lepšího severu. Tedy především ústecký zákulisní hráč, podnikatel Martin Prachař, zastupitel a zkušený politický matador Jiří Madar (vede hnutí UFO, které je součástí uskupení Lepší sever) a dosavadní první náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika, který do Lepšího severu přešel z ČSSD.

Tento „trucpodnik“ stojí za kratší zastávku.

 

 

V červenci, v době sestavování kandidátek, Lidový dům neschválil společnou kandidátku Lepšího severu s účastí ČSSD. Na ní měli být za ČSSD právě lidé kolem zástupců hejtmana Martina Kliky nebo Zdeňka Matouše. Lidový dům nechal postavit vlastní kandidátku, na níž byli straničtí dinosauři: exposlanec Jaroslav Krákora, Petr Benda, na předvolebních mítincích je podporoval Jiří Paroubek.

HlídacíPes.org už tehdy popsal, že mělo jít o snahu předsedy ČSSD Jana Hamáčka oslabit Lepší sever a učinit tak vstřícné gesto směrem k Andreji Babišovi. Lidově řečeno „zaříznout“ politiky, kteří v Babišových očích byli spoluzodpovědní za odstavení ANO z vyjednávání před čtyřmi lety. Navíc ústecká ČSSD velmi aktivně vystupovala proti účasti ČSSD v Babišově vládě. Proč by Hamáček takový ústupek Babišovi dělal, se možná dozvíme v následujících týdnech či měsících.

Strategie se nicméně vyplatila. „Paroubkovská“ ČSSD se sice do krajského zastupitelstva nedostala, Lepšímu severu ale reálně odčerpala zhruba tři procenta hlasů. Na což mimochodem teď Martin Klika žehrá. „Přes všechna úskalí a pasti, které nám z nepochopitelných důvodů nastražilo celostátní vedení ČSSD, jež odpískalo koaliční projekt Lepší Sever doslova za pět minut dvanáct, je to nepochybně úspěch,“ hodnotí volební výsledek Lepšího severu. A dodává: „Podobně jako třeba v Pardubickém kraji jsme nepochybně mohli dosáhnout výrazně lepšího výsledku. Přednost před zájmem občanů ovšem dostal milionový dar do stranické pokladny.“ (Byl to právě Petr Benda, teplický podnikatel, bývalý krajský šéf a kmotr Paroubkovy dcery Margarity, kdo milion na účet strany poslal – pozn. redakce)

Všichni proti ANO?

V praxi to znamená, že Lepší sever o víkendu zjistil, že nebude součástí povolebních vyjednávání. Mezi ním a hnutím ANO stojí hluboká propast, která se netýká jen čtyři roky starých událostí. V této situaci nezbývá lidem, kteří do kampaně Lepšího severu investovali své prostředky, než se pokusit o vyjednávání na vlastní pěst. Pochopitelně na líbivé platformě „všichni proti ANO“.

Klika to ostatně připouští i v tiskové zprávě, kterou hnutí rozeslalo v pondělí: „Zvolení zástupci za Lepší sever budou v rámci povolebních vyjednávání preferovat sestavení široké duhové koalice, která by umožnila dialog a průnik stěžejních bodů programu jejích členů. Jsme nicméně připraveni se setkat se všemi, kteří budou schopni sestavit většinu v Zastupitelstvu a budou chtít řešit tyto palčivé problémy našeho kraje.“

Vyjmenované problémy kraje, které chtějí Klika a spol. řešit, stojí za bližší komentář. „V případě Ústeckého kraje je potřeba především nasměrovat pozornost a sílu většiny zastupitelů a krajského vedení na vyvolání většího nátlaku na vládu Andreje Babiše,“ píše Klika. Zajímavé. Zejména s ohledem na fakt, že právě Klika a spol. stáli po čtyři roky v čele kraje za ČSSD, integrální součást vlády Andreje Babiše.

A dál: „Je totiž třeba řešit neutěšenou situaci ohledně dlouhodobě neřešených problémů se sociálním vyloučením, s obchodem s chudobou, s exekucemi a s kriminalitou. Všechny tyto negativní jevy spolu totiž úzce souvisí. Série předvolebních debat navíc ukázala, že je v této souvislosti mezi většinou politiků shoda na větším využití zákonodárné iniciativy Zastupitelstva.“

Kolik ale takových iniciativ minulé vedení kraje využilo? Hádáte správně. Žádnou. ČSSD přitom dlouhodobě drží ministerstvo práce a sociálních věcí a na krajské úrovni měl sociální oblast na starosti právě Martin Klika.

Motivací Lepšího severu v tuto chvíli je podílet se na krajské vládě za každou cenu. Hrozí totiž, že přijde o křesla pro některé své končící kandidáty, které se podařilo minulému vedení kraje upíchnout na poslední chvíli. Nebo o křesla, která se končící vedení ještě pokusí rozdat. Zde můžeme zmínit třeba kauzu ředitelů krajských kulturních institucí, kterou HlídacíPes.org dlouhodobě sleduje a popisuje. Na poslední chvíli se v balíku odvolaných ředitelů uvolnilo místo ředitele muzea v Teplicích, které pak připadlo končícímu náměstkovi hejtmana Zdeňku Matoušovi. A zcela otevřeně se mluví o tom, že končící koalice přichystala i nového ředitele krajského úřadu, výběrové řízení vypsala jen pár dní před volbami.

Právě tyto kauzy můžou být překážkou pro vyjednávání Lepšího severu s dalšími případnými partnery. Ti buď strávili minulé volební období v opozici, nebo do zastupitelstva přicházejí jako noví. Jejich předvolební hesla slibovala změnu. Těžko teď před svými voliči obhájí koalici s lidmi, kteří přímo reprezentují minulou éru a mají zájem na „kontinuitě“. Nebo chcete-li – udržení moci.

Lepší sever do vyjednávání nasadil velká lákadla. Podle informací HlídacíPes.org nabízí křeslo hejtmana jak ODS pro jejího lídra Jiřího Kulhánka, tak Starostům pro Filipa Ušáka. Žádné z těchto jednání zatím k výsledku nevedlo.

Klíčová v tuto chvíli zůstává úterní schůzka tříkoalice pod vedením ANO, na níž bude chtít Schiller a spol. dojít alespoň ke zmíněnému memorandu o budoucí spolupráci. Pro úplnost dodejme, že na půdorysu trojkoalice ANO a ODS se ještě početně nabízí jako třetí partner Spojenci pro kraj. Taková koalice by držela těsnou většinu 29 hlasů.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)