Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Roberto.Trombetta on Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Hlavně zůstat pod limitem. „Občanský lobbing“ chce pustit světlo do výdajů za 250 miliard

Odhadem 200 – 250 miliard korun odejde ročně z veřejných rozpočtů za platby za nákup zboží a služeb „malého rozsahu“. Suma odpovídá zhruba polovině všech veřejných zakázek v Česku. Na rozdíl od té druhé poloviny jsou však tyto zakázky pod výrazně menší veřejnou kontrolou.

Jsou o tom přesvědčeny organizace sdružené v projektu Rekonstrukce státu. Ty nyní chtějí přes politiky prosadit změnu zákona o veřejných zakázkách tak, aby zadavatelé měli povinnost informovat i o vypsané malé zakázce a zpětně doplnit i okolnosti, za nichž byl vybrán vítěz. Slibují si od toho větší transparentnost a veřejnou kontrolu.

To vše již od limitu jeden milion korun. Nadále by však platilo, že zboží a služby až do výše dvou milionů mohou úřady či obce zadávat tak, jako dnes – takzvaně z ruky, bez soutěže. U stavebních prací je limit vyšší, šest milionů korun. Samotné limity – o něž se v minulosti vedl velký politický boj – nyní nikdo měnit nechce.

Tři tisíce smluv

Ministerstvo pro místní rozvoj, které je hlavním garantem vloni přijatého nového zákona o zadávání veřejných zakázek, se k této možné úpravě staví diplomaticky.

„Změna by byla přijatelná, pokud by byla podrobena důkladné debatě a existovala by shoda všech, kterých se zákon týká, že je tato změna nejlepším řešením situace,“ říká mluvčí Veronika Vároši.

Nový zákon o veřejných zakázkách začal platit od října 2016. Předchozí znění bylo z roku 2006 a postupně bylo třiadvacetkrát novelizováno.

Že vypisování zakázek i těsně pod dvou milionovým limitem je běžné, ukazuje i pohled do registru smluv.

Pod dvoumilionovou hranicí (mezi 1,9 – 1,99 milionu korun) lze najít přes tři tisíce smluv v celkové hodnotě přesahující šest miliard korun.

Účelové dělení zakázek na menší kritizuje ve svých kontrolních závěrech i Nejvyšší kontrolní úřad.

„Dělení zakázek je oblíbený fígl. Zákon u zakázek malého rozsahu nedává ani minimální nároky na transparentnost procesu,“ říká Martin Kameník z protikorupčního hnutí Oživení.

„Podle našich výpočtů jde přes zakázky malého rozsahu v Česku až 52 % veřejných nákupů. To odpovídá částce 250 miliard ročně,“ doplňuje Jiří Skuhrovec, datový expert ze sdružení EconLab.

Nejsme žádní podvodníci

Zástupcům obcí však vadí představa nové byrokratické zátěže; ohrazují se i proti podezřívavosti, že zakázky se dělí na menší jen kvůli snaze obejít systém či někoho podvést.

„My zveřejňujeme zakázky už od 50 tisíc. Ale nelze a priori předpokládat, že zadávání z ruky nebo dělení zakázek je vedeno špatnými úmysly,“ namítá například starosta středočeských Černošic Filip Kořínek.

„Primární cíl není bojovat proti kouskování zakázek. Jde o to, aby i menší nákupy byly průhlednější,“ vysvětluje Jiří Skuhrovec. „Není přeci normální, že někdo zadá zakázku za 1,9 milionu korun, nikomu nic neřekne a jen pak zpětně vloží smlouvu do registru,“ dodává.

To, že zadavatelé o zakázce řádně informují, by měl podle představ Rekonstrukce státu hlídat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Nemáme o této iniciativě žádné informace, nemůžeme k ní tedy poskytnout jednoznačný právní názor. Vzhledem k obrovskému počtu veřejných zakázek malého rozsahu by mohla být navrhovaná úprava dvousečná,“ podotýká předseda ÚOHS Petr Rafaj.

„Je třeba si položit otázku, zda je účelné vynakládat nemalé prostředky na dozor nad těmito zakázkami a zda to případně nemůže ohrozit schopnost Úřadu zabývat se případy skutečně významnými, v nichž jde o výrazně větší vydávání veřejných financí. Žádná analýza týkající se případného nárůstu agendy však v současné době neexistuje,“ dodává Rafaj.

Limity pro veřejné zakázky malého rozsahu ve světě

ZDROJ: Rekonstrukce státu

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. petrph napsal:

  Jenomže, a kdysi se o tom psalo i tady na HP, ten předepsaný postup pro vyhlašování zakázek nad limit je opravdu administrativně, právně i časově náročný, navíc je výsledek poměrně často právně napadán od konkurence, a dodávka (stavba) se tak zdrží o řadu měsíců ..
  A navíc, aniž ten nadlimitní způsob není tak moc transparentní
  Tudíž – řešením by možná bylo celý ten systém nad i podlimitních spojit, standardizovat a automatizovat.
  Řekněme na internetu portál pro zadávání veřejných zakázek s těmito pravidly
  0. Ten portál bude provozovat nějaká nezávislá, bezpečná autorita, nikdy jiný se k interním datům nedostane.
  1 Zadavatel (úřad, obec) tam zadá zakázku, a rovnou zde do formuláře zadá požadované podmínky pro výběr (cena, materiál, bezpečnost, atd.). Plus potřebnou projektovou dokumentaci.
  2,. Firma která se přihlásí v tom formuláři pouze vyplní ty požadované podmínky z její strany (cena, materiál, resp. mám/nemám.
  3. Samozřejmě v době průběhu té dražby se k těm jejím vloženým datům nikdo nedostane
  4. No a na konci počítač pouze seřadí nabídky dle splněných podmínek , zobrazí je a tento seznam předá zadavateli.
  5. Pokud by chtěl zadavatel vybrat jinou firmu než tu první, musel by to – veřejně a pod kontrolou NkÚ zdůvodnit.
  6. Byla by zákonem dána povinnost, že ty vyhravší podmínky se musí napsat ve smlouvě.
  Toď vše..Bylo by to rychlé, levné, transparentní, a vlastně by nezáleželo, zda je to zakázka za 100 Kč nebo za miliardu.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Hlasuju pro model (castky), jake maji v Nemecku. 2) Chapu, ze Rafaj je ted spokojeny, kdyz v podstate nemuseji vubec nic delat (10000 Kc za podani podnetu). 3) Myslim, ze horkym kandidatem na prosetreni je Agrofert – ve vsech oblastech podnikani. Trochu nam prerusta pres hlavu/zarusta do statu.

Přidávání komentářů není povoleno