Hlas rozumu ke koronaviru: nepanikařit, ani nešvejkovat

Doporučujeme sledovat facebookový profil Medicína, Nemoci a Studium na 1. LF UK. Píše jej lékař Jiří Štefánek a nabízí užitečný hlas rozumu a fakta spojená v tyto dny i s koronavirem. Zdůrazňuje, že onemocnění způsobené novým koronavirem rozhodně není běžná sezónní chřipka a že zásadní hrozící problém je nedostatek lůžek intenzivní péče a přetížené zdravotnictví. Proto dávají smysl preventivní opatření typu zavírání škol a rušení kulturních či sportovních akcí.

Nabízí i zajímavý graf a k němu vysvětlení: „Epidemii na našem území se už asi nevyhneme, ale pokud budeme schopni adekvátních preventivních opatření, může její křivka proběhnout méně strmým způsobem a kapacita zdravotnického systému ji z velké části absorbuje. Bez opatření proběhne epidemie prudčeji tou strmější křivkou, jejíž červená plocha obsahuje případy úmrtí, kterým by jinak bylo možné zabránit.“

Před necelými třemi týdny měla severní Itálie prokazatelně nakažených pod 30 a žádného zemřelého. „A jak je na tom dnes? Na místě jsou zcela jistě určité obavy. Ty by se však neměly transformovat v paniku, ale v ohleduplnost, zodpovědnost a (po)slušnost,“ čteme dále. Takže: nepanikařit, ale ani nešvejkovat.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org