Foto: Profimedia

Hermelín za 99, jak si Madeta a Olma mažou vládu na chleba a pivo se šlehačkou a skořicí

Napsal/a Robert Malecký 11. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Česko našlo novou zábavu, na katedře cenotvorby Národohospodářské fakulty Vysoké školy života se začaly vyučovat ceny potravin. Balíček sníží DPH z 15 na 12 procent, přesto potraviny od ledna o 10 procent zdraží. Vyskytla se řada teorií, jedni viní osmičku velkých řetězců, jiní zase dodavatele. Odpověď je jednoduchá, jen ji nikdo nechce vidět. Nachází se v postupně zveřejňovaných hospodářských výsledcích za dobu krize, a to u všech bez rozdílu.

  • Jen je to nejspíš souvislost, která je pro lid příliš složitá. Jeden z největších producentů udělá mimořádné zisky, v převlečení za politika bude chvíli fňukat, jak se jeholidi mají špatně, a jeholidi mu dají ve volbách 50 procent. Win-win, jde se dál, Fialo octup.

Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělají naše dobře známé ceny potravin vzor 24, když je ponecháme na pospas řetězcům? No?

Stoupnou, ne? Vole.

Stoupnou, správně. A co hlavně? No zvýší se, vy tupci!

Ano. Česko opět hraje oblíbenou zážitkovou hru „ať se děje, co se děje, vždycky vydělá Madeta a Olma“. A řetězce, které jejich šmakulády prodávají. Národ se baví, my třeba máme oblíbenou hru, kdy se potulujeme hypermarketem a vyhledáváme nejvtipnější položky. Nepřekonatelný joke je třeba Hermelín za 99,90, ale pozor! V akci za 49! Nekupte to. Na politické scéně ovšem zavládlo zklamání.

Na videu je z hlediska politického marketingu pozoruhodné, jak si pan ministr nechá stylově sněžit na hlavu (ano, sněžit, ne to, co vás napadlo jako první). Jeden by mu hned dal korunu, je to moc moc smutný obrázek. Takových ministrov je nám treba.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Smutný je ale i ministr zemědělství Marek Výborný. Nasadit hodlá tu nejtvrdší zbraň – neformální tlak!

Věřím, že obchodníci se, i na základě tlaku posledních dní a toho, co se objevuje ve zpravodajství, ještě chytí za nos a zdražení si rozmyslí.

(Marek Výborný, Novinky.cz, 9. prosince)

Tak určitě, to je přesně to, co se stane. Politický odhad za jedna, index doufání na deseti z deseti z možných. Stát má přitom nástrojů řadu, některé z nich vyjmenoval i ministr zemědělství: kontroly kvality a bezpečnosti práce, inspekce slev, pak jsou tu financové na daně, to by bylo, aby si stát nevynutil svou. A pak je tu prý i antimonopolní úřad, který dohlíží na dodržování zákona o významné tržní síle. Nebo ne?

Selhal stát, ale selhal už od devadesátých let. Tuhle kompetenci hlídat, aby nevznikly defekty v konkurenci, nebudoval. Dnes už je jedno, proč se to tak stalo. Horší je, že antimonopolní úřad odmítá svůj účel existence chápat i teď.

(ekonomka Jana Matesová, iRozhlas.cz, 7. prosince)

Ale ne! Antimonopolní úřad že by selhal?! Že by třeba léta existovaly indicie, že ho ve skutečnosti neřídí pan předseda, ale výrobci, kterým jeden letitý předseda poklonkoval při cestách do Prahy a řešil s nimi úřední věci u kafíčka na Chodově? Ale fuj. To jsou přece ošklivé větičky, že tady žádný stát ve skutečnosti není, jen si na to pár lidí hraje a my jim to jako spotřebitelé žereme. Nebo spíš čím dál víc nežereme, šetříme. Tolik v tuto chvíli krátká úvaha o kvalitě tzv. českého státu, pojďme dál.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Za mimořádných bezpečnostních opatření se v Hradci Králové konal soud s Petrem Včelišem, který prý vypěstoval půl tuny marihuany, prodal ji převážně do Polska a vydělal na tom prý nějakých 30 milionů korun. Za mimořádných opatření proto, že při minulém jednání soud přepadla skupina mašíblů, kteří se prohlásili za kontrolní orgán, protože prý neuznávají Českou republiku nebo nějaké podobné kydy. Bez ohledu na tuto okolnost je soud, a zejména jeho výsledek, mimořádný.

Je pochopitelné, že se stát vzteká, když mu někdo načerno vydělává takové peníze. Problém je snad je v tom, že…

Peníze zajištěny nebyly, můžeme se dohadovat o tom, kde skončily.

(státní zástupce Jan Vodička, ČT24.cz, 7. prosince)

Pan Včeliš rozsudek neuznává…

Je to absurdní, nelegitimní, svět se zbláznil.

… příliš platné mu to ale nebylo:

Zdroj: ČT24.cz, 7. prosince

A zde se nabízí úvaha. Kdyby měl pan Včeliš víc rozumu, mohl znásilnit několik žen a polovinu skautského oddílu, a dostal by polovic.

  • Konec roku a nadcházející Vánoce letos doprovází zvýšený výskyt paranormálních jevů. Na jeden takový upozornila exportní ředitelka národního podniku Budějovický Budvar Renata Pánková.

Zdroj: Forbes.cz

Vypadá to zvláštně, ale nic to není. To my už viděli i pivo, po kterém vám upadne hlava. Tak to nepřehánějte, klidný advent.

A klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)