Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Změna německé zahraniční politiky provází odchod Angely Merkelové. Foto: Tiskový servis spolkové vlády
Tiskový servis německé spolkové vlády, zdroj

Strach z uprchlíků se v Česku přiživuje i koukáním přes sousedův plot: Hele, jak to Německu nejde

KOMENTÁŘ. Poslední tři roky věnují česká média i politici Německu nadprůměrnou pozornost. Oblast zájmu se ale omezila prakticky jen na migraci a na problémy s ní související. Německo a přistěhovalci jsou tématem, které „prodává“. Hodí se nejen do mediálních titulků, ale i pro udržování tuzemské nervozity a obav z uprchlíků. Připomněly to čerstvé nepokoje v Sasku.

Jak ukazuje i jen rychlý výběr z titulků tuzemských médií: Nácvik na občanskou válku, kousek za českou hranicí (Echo24), Neonacisté v Saské Kamenici (Novinky.cz) nebo Hořký plod NDR, či frustrace z migrace? (iDNES.cz).

Aktuální případ z Chemnitz (Saská Kamenice) potvrdil, že co by v jiné zemi – snad s výjimkou Slovenska – česká média přešla nejspíš jen klasickým jednorázovým „pokrytím“ události, je v případě Německa tématem i pro dlouho doznívající následný rozbor.

Černá kronika

Celotýdenní demonstrace a nepokoje v Chemnitzu vyvolalo ubodání člověka, po kterém skončili ve vazbě dva podezřelí, Iráčan se Syřanem. Poté se objevily  útoky na cizince a v ulicích se střetly protestní průvody složené jak z tvrdého jádra krajní pravice, tak z odpůrců neonacismu, i z „obyčejných znepokojených občanů“.

Násilnosti zapadly do obrazu, jaký česká média o Německu od migrační vlny z roku 2015 většinově přinášejí. Tedy do obrazu země, která „to nezvládá“.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Jestliže před třemi lety byl i v mediálním mainstreamu prostor pro občasné reportáže o tom, jak uprchlíci v Německu žijí a jestli se je daří integrovat nebo ne, dnes je zpravodajství o migraci v Německu skoro výhradně černou kronikou: problém, násilí, terorismus, selhání úřadů…

Na šedou realitu integračních kurzů a trhu práce nezbývá čas, či není tak čtenářsky (posluchačsky, divácky) atraktivní jako pouliční válka. Přitom je o čem mluvit, právě úspěšnost integračních opatření dlouhodobě rozhodne o tom, jestli stovkami tisíc migrantů z před tří let Německo víc ztratí než získá.

Znát dobře chyby a úspěchy sousedů při integraci by se navíc hodilo i Česku, až jednou možná nějaké uprchlíky třeba také přijme. Ale to už hodně předbíháme.

Nechat mluvit AfD

Je pozoruhodné, jak často se v českých komentářích a analýzách na tohle téma objevují argumenty Alternativy pro Německo (AfD), tedy té politické síly, která se staví do role zástupce „nespokojených občanů“, kteří kvůli migraci pochodují ulicemi měst. Teď je to v Chemnitz, zítra to může být jinde.

Rétoriku AfD přebírají někteří čeští komentátoři (viz odkazy na začátku textu) například v tom, že bagatelizují podíl krajní pravice na násilných pouličních protestech. V duchu hesla: „Občané nespokojení s migrační politikou Angely Merkelové nejsou žádní neonacisté.“

Publicista Alexander Tomský pro Novinky.cz například napsal:

„Strčit arogantně tisíce řádných občanů do jednoho pytle s neonacisty, jejichž počet je tak nízký, že jej nelze vyjádřit ani v promilích a u nichž jde většinou spíš o anarchistickou provokaci než o vzkříšení nacionálního socialismu…“

To zní logicky, dokud se ovšem nepodíváme na to, co se v Chemnitz a okolí dělo nejen minulý týden, ale i řadu předchozích let.

Tajná služba BfV minulý týden uvedla, že se do Chemnitz už na počátku protestů sjeli pravicoví radikálové z celého Německa – to jen na okraj k těm „promilím neonacistů mezi tisíci řádných občanů“.

Nemluvě o tom, co takové radikální, byť početně menší jádro davu udělá s jeho zbytkem, složeným z lidí, kteří si na demonstraci původně nepřišli do někoho bouchnout, ale jen v klidu protestovat.

Neonacismus v Sasku: fake news?

Ještě víc ale zaráží, s jakou lehkostí se podobné rozbory vyhýbají realitě Saska posledních desetiletí. Samotné město Chemnitz je tradiční základnou neonacistů, podobně jako třeba nedaleké Zwickau a další saské regiony.

Krajní pravice v Sasku provozuje například své obchody a využívá řadu nemovitostí. Tvrdit, že v Chemnitz a okolí nejsou neonacisté v množství větším než malém, prostě neodpovídá realitě.

O tom, jak velký má Sasko problém s krajní pravicí, a to včetně bezpečnostních složek, ostatně v minulých letech – ale i uplynulých dnech – dostatečně informovala jak německá, tak česká média. Vědělo se to už dávno před uprchlickou vlnou, a najednou by to mělo být „fake news“?

Pokud se navíc podobné komentáře zaštiťují nutností „přinášet pravdu, o které mediální mainstream mlčí“, měly by tuto pravdu a fakta skutečně přinášet.

Místo toho často snášejí dohromady argumenty, proč (údajně) Německo nefunguje, proč za to (údajně) můžou migranti – což je mimochodem oblíbený narativ ruských médií blízkých Kremlu – a už zhruba tři roky čekají na selhání německého státu, které zatím nepřichází.

Protiimigrační vs. krajně pravicová

Alternativa pro Německo v Česku dostává často nálepku protiimigrační a euroskeptické síly. To je ale neúplná charakteristika – strana má také blízko k tvrdému jádru krajní pravice, jak ukazuje třeba i rozbor poslanců AfD a jejich spolupracovníků v Bundestagu.

Stranu sice nelze kvůli tomu rovnou paušálně nazývat „neonacistická“, je ale dobré to vědět a vytrvale připomínat.

Proč je AfD populární v Česku, i když tu nejsou migranti, proti kterým by se dalo protestovat, víme. AfD staví na kritice kancléřky Angely Merkelové, a na to řada Čechů slyší.

Hlasitým obhájcem AfD v Česku je také exprezident Václav Klaus, který loni objížděl předvolební akce Alternativy pro Německo s projevy a svou knihou o masové migraci.

Bývalý šéf bavorské pobočky AfD Petr Bystroň má zas české kořeny a mediální prostor dostal v Česku i po událostech v Chemnitz.

Nepokojů v Sasku a obecně tématu migrace v Německu využívají také čeští politici – pro své domácí cíle.

Všimnul si toho třeba zpravodaj veřejnoprávního německého rozhlasu v Praze. Česká média podle něj o kriminalitě spojené s přistěhovalci v Německu informují tak neúnavně i proto, že to je pro Čechy důkaz o tom, že od začátku měli pravdu, když se k uprchlíkům stavěli odmítavě.

Zemanovy „úroky“ pro Merkelovou

Tuhle hypotézu se ani nepokusil zpochybnit prezident Miloš Zeman, vedle premiéra Andreje Babiše další známý kritik migrační politiky německé kancléřky Merkelové.

Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov vyjádřil lidem demonstrujícím v Chemnitz sympatie; o krajní pravici přitom ale vůbec nemluvil. Násilí kvůli imigraci v Německu naopak označil za „úroky“ rozhodnutí Merkelové otevřít hranice statisícům uprchlíků v roce 2015.

Šéf ČSSD a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček zas na Twitteru po jednání s policejním prezidentem Tomášem Tuhým prohlásil, že v případě zhoršení situace v Sasku posílí česká policie ostrahu na hranicích.

Ostrahu před kým? Že by před uprchlíky, kteří ze Saska po xenofobních násilnostech budou utíkat přes kopec do Česka, jehož premiér teď obráží Evropu s výrokem „nepřijmeme ani jednoho migranta“?

Občasné české bububu s přivíráním hranic navíc nikdy nepotrvá dlouho, protože víme, jak moc by to poškodilo českou ekonomiku, která je na obchodu s Německem životně závislá.

Německý otloukánek

Někdy také – pravda – z Berlína přijde „rušivé sdělení“ o tom, že tamní stát se ještě nehroutí, viz nedávná zpráva o rekordním přebytku německého státního rozpočtu ve srovnání se schodkem rozpočtu v Česku, tím se ale kritici Německa nenechají zmást a pokračují dál ve stejném duchu.

Takhle tedy vypadá česko-německé sousedství v „migrační éře“. Německo se zkrátka českým populistům hodí jako otloukánek, na kterém můžou ukazovat, jak jsme údajně (alespoň v něčem) lepší. A řada komentátorů má zase téma, které neomrzí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. TomasK napsal:

  O čem jiném by asi některé nemyslící skupiny novinářů psaly?

 2. teufel3424 napsal:

  Souhlasím s vámi, pane Bergere. Už dlouho nečtu články o Německu v českém tisku, protože to je selektivní výběr černé kroniky. Když se potřebuji něco dozvědět, hledám na německých serverech.

 3. Martin Rubáš napsal:

  Lidé v Německu jsou čím dál tím víc naštvaní a je jenom otázkou času, kdy tam vypuknou velké nepokoje. Rok, dva, deset let? Nevím, ale časem to praskne.

  • hanick napsal:

   „My to zvládneme“ – tento výrok bude ještě dlouho děsit prosté Němce, kteří budou muset v tomto galimatyáši žít. Multikulti nefunguje, nebezpečím pro totální rozklad společnosti nejsou pouze nově příchozí z destinací a kultur se středověkými zvyklostmi, ale další generace z vrstev přistěhovaleckých, které sice už možná mluví německy, ale jejich začlenění do německé společnosti není a nikdy nebude. Čichám občanskou válku a odtržení některých zemí ze spolku německého – Sasko, Bavorsko a pod. Německo si zadělalo a vychutnat si to mohou opět ti nejméně vinni. Opravdu nevinní?

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Proste – kdo nic nedela, nic nezkazi. S podobnym myslenim nas Babis „zachranuje“ pred zaplavou migrantu. A jeste jakoby pri tom rikal: „To mate stesti, ze jdu kolem“. My ty Nemce proste naucime, jak se to dela spravne. Jeste by mohl reciprocne zavest prirazku pro migranty v hromadne doprave. A pro ty do 85 let dokonce dvojnasobnou.

  • petrph napsal:

   No jo, tady jsme právě u toho, že člověk by měl u zpráv i projevů politiků kriticky myslet. Což je halt něco jinýho než opakovat primitivní hesla z titulků. Takže, vězte že Babiš vůbec neprotestuje proti migrantům kteří příjdou sami k nám. Protože s těmi si poradit umíme..
   Babiš hovoří celou tu dobu pouze pouze o těch migrantech, které by jsme měli přebírat z jiných států EU /na základě určeného přerozdělování/ – a o takové prezenty skutečně nestojíme a těžko se jich pak budeme zbavovat.

   • Tondach napsal:

    Babiš jen opakuje to, co říkal Sobotka i Chovanec! Ale jako vždy, to nikdo už nevidí, protože to vidět nechce, co?

 5. Ivo Železný napsal:

  Merkelová musí jít!

  Její popularita klesla z 51 % na 55%!

  Rekordní biliónový přebytek rozpočtu v prvním pololetí jí určitě také na popularitě nepřidá!

  A hlavně podle statistického portálu Statista jí dýchá na záda Andrea Nahlesová, kterou by kancléřkou volilo už plných 13 % Němců! A Merkelová v tomto průzkumu má už jen 47 %! Ta to má spočítané!

  Ale hlavně! Její odchod si přeje každý český hurvínek i bulvár, např. Blesk nebo Echostürmer, tak šup šup!
  https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1489/umfrage/direktwahl-vom-bundeskanzler/

  • PM napsal:

   To ne to není pravda, ta zlá Merkelová, to Německo úplně zničila.
   Češi to přece musejí vědět nejlépe. Češi všechno vědí nejlépe.
   Češi si volí estébáka jako premiéra, nemocného starce jako Prezidenta, který nás zachrání před migranty, Češi… Češi… Češi… hop… hop… hop.
   Je mi z některých z nás totálně špatně. Jen stále doufám, že když bude nejhůř, zase nás, jak už je to tradicí, zachrání mládež z vyšších stupňů vzdělávací soustavy.
   Slunce v duši.

 6. Dvořák napsal:

  Německé úřady to nezvládají.Tento uprchlík z Iráku se přihlásil na falešné doklady a již dva roky tam neměl co dělat.Dál pobíral dávky,někde bydlel a žil za peníze(dávky) Němců a pro jistotu u sebe nosil nůž!Dobře si vzpomínám,jak jsem byl na hranicích po revoluci lustrován a prohlížen některými arogantními německými celníky za návštěvou bratra(počet marek na den a ne víc jak jeden karton cigaret aj.) a kolik hodin prostáli na hranicích tzv.pendleři při každodenním dojíždění za prací.Dnes ani nevědí koho a odkud tam živí na dávkách všichni Němci!

 7. petrph napsal:

  Tak jde je tedy chyba, že čeští diváci nejsou podrobně informováni o úspěších integrace migrantů v Německu? Nemáme snad veřejnoprávní televizi? Ta by přece mohla přinášet pozitivní reportáže z německých imigračních lágrů třeba každý den :))))))

  • Vojtěch Berger napsal:

   Proč by to měla dělat jen veřejnoprávní televize, proč ne média, která mají ve štítě napsáno právě to „řekneme vám, o čem jiní mlčí“? A mimochodem, opravdu si myslíte, že uprchlíci bydlí v Německu v „imigračních lágrech“ ?

   • petrph napsal:

    Tak to jste asi to heslo „..řekneme vám, o čem jiní mlčí“ pochopil špatně..:)) To snad znamená „to co ostatní tají“.. Ale úspěšnou integrací by se měli Němci chlubit. Na to by snad mělo být škoda posílat tam investigativní novináře, ty pozitivní reportáže čišící radostí Němců i migrantů ze společné integrace ve všech oborech činnosti by snad ČT mohla přebírat z německých televizí a jen doplnit český komentář,
    A k tomu druhému, aspoň to jsem z těch četných záběrů bylo jasně vidět že většina z nich po příchodu končí ve stanových lágrech (jak je mají Němci pojmenované je věc iiná). Jestli jste měl představu že pro ten milion migrantů v roce 2015 a další statisíce v dalších letech měli Němci hned od začátku připravené zařízené byty s plným komfortem, tak to asi není to správná představa..

  • scallop napsal:

   Nenechte se zmast timto clankem, Nemecko je jen krok pred zhroucenim. Dyt to ta spravnacka media rikaji uz od roku 1948!

 8. Josef Herink napsal:

  Vážená redakce, místo obvyklého strefování se do „zaprděných“ (jak jinak) čecháčků, kteří si nevidí na špičku nosu a do AfD uveďte „tvrdá“ data: např. do Němec přišlo ze subsaharské Afriky tolik a tolik černoušků, z to procenta se základním, středním a vysokoškolským vzděláním, procento s nedokončeným či žádným základním vzděláním, technické obory vystudovalo …. procent; dále např. srovnání podílu trestných činů na jejich celkovém počtu ve srovnání s etnickými Němci, procento těch co na sebe vydělávají a nejsou na sociálních dávkách atd atd.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Chcete nemožné. Tyto informace jsou státním tajemstvím Německé spolkové republiky v kategorii „nejpřísněji utajované“.

 9. Litvik napsal:

  Mírná výtka od prezidenta Zemana vůči novinářům, je opravdu jen drobnou výtkou. Novináři informují tak, jak jim kdo zaplatí.
  Novinář s velkým N“ je ten, který je na aktualních místech a může tak objektivně podávat innformace. Ovšem to co dostáváme od mainstreamu, je smradlavá stoka, převzatá a po cenzůře s doporučeným komentářem od ČTK atd..

 10. Honza napsal:

  No, to je snad v pořádku, učit se z cizích chyb. Jen trouba opakuje chyby jiných.

 11. wenkovan napsal:

  Pane autore,
  člověk, který označuje (neo)nacisty za krajní pravici, nemůže být už jenom z tohoto důvodu brán vážně.

  • Honza (jiný) napsal:

   Právě jste mi to sebral z klávesnice …..

 12. ČERT napsal:

  Když se nad tímhle vším člověk zamyslí… Když vyloučíme nějaké katastrofické scénáře v těchto souvislostech v blízké budoucnosti (které se ale zdaleka nemusí týkat pouze Německa, ale to je nám prostě blíž než třeba Francie, Švédsko, Itálie atd.)…
  Co je jednou z takových příčin stoupání nějakých nálad, označovaných některými za „xenofobní“, může být prosté identitářství… Abych vysvětlil, tak jaký má být nějaký dlouhodobější cíl, perspektiva úspěšné integrace těch mas lidí arabského, kurdského, paštunského a dalšího původu? Představa, že tito, třeba aspoň v dalších generacích, zcela kulturně a jinak splynou s německým obyvatelstvem? (tak jako, když jsme u toho Saska, už ve středověku splynuli polabští Slované, a víme, že dodnes žijí na východě Saska a Brandenburska zbytky nám velmi blízkých Lužických Srbů). Tak to asi každý předpokládá, že to je zcela nepravděpodobné. Čili, Německo se prostě má změnit v zčásti muslimskou zemi, přičemž některé faktory, jako vyšší porodnost u muslimů a pokračující imigrace mohou tento proces jen umocnit.
  Samozřejmě, vždyť je zde přece heslo „islám patří k Německu“… „Islám patří k Německu“… Proboha, od kdy teprve? Možná tak leda posledních cca 50 let, a to nejpůvodněji leda prostřednictvím tureckých gastarbeiterů. Připomněl bych přitom, že o nějaké německé kultuře, nepočítáme-li starověkou Germánii a ani ještě jednotnou franckou říši, lze hovořit od 9., každopádně 10.století. A zrovna islám ji nikdy nijak necharakterizoval, i když tím samozřejmě nechci říci, že by si Němci a muslimové za ta dlouhá období museli být vzájemně, ať v dobrém či zlém, úplně cizí. Ale co je tady prostě důležité, je ta HISTORICKÁ FATÁLNOST takové politiky.
  S čím to Německo srovnat… Tak v takovém Egyptě žijí miliony křesťanů a jistě také můžeme říci, že „křesťanství patří k Egyptu“. Navíc, Egypťané jsou v jádře také takoví etnicky různorodější (a staří Egypťané, které dnes vnímáme za jedny z tvůrců nějaké lidské civilizace, samozřejmě nejenže zdaleka nebyli muslimové, ale ani ne Arabové). Tak ano, pak tedy v mnoha ohledech můžeme nebo budeme moci srovnávat to Německo spíš třeba s tím Egyptem než s námi…
  Jenže, co mi zase hlava nebere, je tzv. liberální demokracie, kterou se ohání ti, kdo by skutečně fakticky asi rádi alespoň zčásti islamizovali Evropu (pokud tedy nejsou tak naivní, že věří, že se ti muslimové v takovém množství plně integrují a asimilují)… Nebo co to je tedy ta liberální demokracie…? Je takový generál Sísí v Egyptě, když už jsem ho srovnal s tím Německa, také liberální demokrat? Nevím, možná, že metody, s jakými tento postupuje proti islamistům, by současné německé vládnoucí kruhy rády zavedly proti neonacistům (a samozřejmě, abychom byli spravedlivý, proti radikálním islamistům taky)… ???

Přidávání komentářů není povoleno