Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Kostelceké uzeniny,

Gothaj, párky, jitrnice. Babiš bude dva roky dodávat hasičům svoje uzeniny

Ministerstvo vnitra uzavřelo na konci loňského roku smlouvu s Babišovou společností Kostelecké uzeniny na dodávku uzenin pro brněnské hasiče za téměř 700 tisíc korun.

Společnosti Kostelecké uzeniny, ovládané v té době na přímo místopředsedou vlády Andrejem Babišem, se v prosinci loňského roku podařilo uzavřít výhodný dvouletý kontrakt s ministerstvem vnitra.

Smlouva se týká výcvikového střediska hasičů v Brně, jimž budou Kostelecké uzeniny dodávat minimálně 22 druhů uzenin a jiných masných pochutin v celkové ceně do 690 tisíc korun.

Zakázka byla zadána bez soutěže, oslovením tří dodavatelů. Babišův podnik nabídl nejnižší cenu.

„Školicí a výcvikové středisko Hasičského záchranného sboru Brno má vlastní kuchyni, zajišťuje stravu účastníkům (snídaně, obědy, večeře), proto je také třeba nakupovat uzeniny,“ vysvětlila důvod nákupu zboží mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Pohled do kuchyně

Společnost Kostelecké uzeniny, kterou ovládá koncern Agrofert patřící ještě do začátku února místopředsedovi vlády a ministru financí Andreji Babišovi, nelze v seznamu dodavatelů veřejných zakázek nalézt.

Kostelecké uzeniny-ceník pro MV

Seznam uzenin pro hasiče dodávané společností Kostelecké uzeniny. Zdroj: Registr smluv

Pouze díky registru smluv, který byl spuštěn před osmi měsíci, lze zjistit, že i tato společnost získala zakázku od státu.

Vzhledem k nízké částce nemuselo být vypsáno výběrové řízení, a informace o transakci tak nemusely být zaneseny do veřejného rejstříku zakázek.

Nicméně ze smlouvy uveřejněné v Registru smluv vyplývá, že společnost Kostelecké uzeniny (nově společně s mateřským Agrofertem spadá pod svěřenský fond AB private trust I a II) bude dodávat po dva roky přes dvacet druhů uzenin hasičskému výcvikovému centru v Brně.

Zbylí dva oslovení dodavatelé – Steinex a Váhala a spol. nabídli celkovou cenu za kilogram všech druhů zboží (bez DPH) těsně pod hranicí dvou tisíc korun, Babišova společnost přišla s cenou nižší: 1673 Kč. Díky tomu kontrakt získala.

Výjimky pro státní firmy

Registr smluv, ve kterém je možné tento kontrakt Babišovy firmy se státem dohledat, prošel minulý týden významnou změnou. Poslanci schválili jeho citelné okleštění.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Nově nebude možné v databázi kontraktů dohledat smlouvy uzavřené se státními firmami. Přičemž právě Babišovy společnosti získávají od státních podniků zakázky ve velkém.

Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, firmy ze skupiny Agrofert inkasovaly za období let 2007 až 2016 prostřednictvím veřejných zakázek celkem až 35,2 miliardy korun. Největší objem z nich šel od státní společnosti ČEPRO, které vlastní ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem.

Druhým nejštědřejším zadavatelem zakázek pro Babišův koncern byly v daném období Lesy ČR, na které se výjimka z registru také vztahuje. Tato společnost ale avizovala, že navzdory novele bude své smlouvy zveřejňovat i nadále.

Novelu, která registr smluv oklešťuje, musí ještě schválit Senát.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Karel Janeček-logo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Miki napsal:

  Chudáci hasiči, Mají Piliňiáky

 2. Weber napsal:

  Nějaké dodávky zboží tu Babišovou firmou mne neiritují, myslím, že je to v rámci „kuchařky“ podnikatelů, jak získat zakázky a tím profit ze svého podnikání. Co mi vadí, je to, že pan Babiš postavil svou vedoucí roli v politickém peletonu na ukazováčku, který směřuje na všechny nepoctivé občany a sám není jiný právě jako producent masných výrobků! Jeho „výtvory“ jsou zrovna tak přesolené, jako od mnoha jiných zlodějů – uzenářů, že se nedají mnohdy ani „žrát“ a to ještě není známo, co v nich je, neboť i pes než to vezme do huby se musí několikrát k tomu vracet, než si dodá odvahy. Co ti hasiči budou dělat s tím „darem“ nevím, ale už teď jich lituji. Když A. Babiš nedokáže „udělat“ poctivou uzeninu, která by byla lepší, než od těch zlodějů, které on kolem sebe vidí a dělá se mu z nich určitě špatně, tak jak to provede s tou politikou, kterou on chce polepšit po podzimních volbách? Bude to podobné, jak s párkama?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Bude to jak párkama, jinačí to být ani nemůže, prostě párky, které Rek odnaproti odmítl žrát (a ještě se při tom na mě vyčítavě díval, když jsem mu je nabízel), jsou tak okorát pro Čechy (Čehúny). Doma, na Slovensku, by si je Vůdce netroufl nabídnout, ale pro české hasiče – až moc dobré!

 3. Miroslav Dvořák napsal:

  Test Vídeň. Párků 2014http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=3862Kostelec-56,6 masa,7,3 bílkovina,99,9 Kč.
  Test špekáčky Novi 5.8.2015http://www.novinky.cz/domaci/375296-spekacky-splnuji-normy-ale-masem-nepretekaji.htmlLE&CO vítěz 179Kč 1,6 známka.// Kostelecké 239Kč, známka 1,7
  Poličan od Babiše-plast foliehttp://svobodneforum.cz/novinka-na-trhu-polican-od-babise-s-plastovou-folii-misto-masa/
  Dobrou chuť páni hasiči. I zde se musíte obětovat. .

 4. L napsal:

  Inu. politika jako „podnikatelský projekt“ v přímém přenosu.

 5. wenkovan napsal:

  Co hasič, to vegetarián.

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Každý kdo dělá zabíjačky, vám řekne, že za nejmíň peněz, taky nejmíň masa v buřtu!

 7. Němec napsal:

  Jen nevím zda je velkouzenář ministrem financí nebo ministr financí velkouzenář. Ale vím jistě, že dnešní důchodce může hasičům ty uzeniny závidět.

 8. Kotz napsal:

  k čemu jim ty sojový salámy budou? copak hasej gothajem??

 9. petrph napsal:

  Mimochodem, jak je asi jasné, tak většina těch informací není z registru smluv. Tam je pouze ta smlouva, nic jiného. Dá se jen z ni zjistit že je předraženo? Aspoň při porovnání s běžnými cenami není. A taky by musel odjinud někdo dohledat, jen z jmena firmy či ICO, že to je Babišovo. Tedy, pořád je otazka podle čeho se ty !“podezřelé, či co smlouvy“ hledají mezi dalšími stovkami tisíc smluv.
  Ale ty další podstatné informace, že nebylo vypsáno výběrové řízení,že byly pouze dvě další nabídky, dražší to si musí každý zjistit z jiného zdroje..Tam patrně zjistil i další informace za kolik, takže registr smluv vůbec nepotřeboval..

  Tož, pořád čekám na nějaké ty smlouvy, překvapivě nalezené v registu smluv, po jejímž úspěšné blokaci se ušetří slibovaných 200 miliard ročně..Jestli se toto neprokáže, tak to vlastně byla jen další buzerace veřejné správy a podniků, podobně jako EET…Btw, dočetl jsem se zajímavou informaci, že na Slovensku museli v jedné statńí agentuře přijmout na přípravu a zasílání těch smluv do registru sto nových úředníků – A to se vyplatí :))

Přidávání komentářů není povoleno