Genialita trenéra Vrby, lidovecký populismus v praxi a tečka mezi Babišovy oči

Napsal/a Robert Malecký 19. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Událostí týdne samozřejmě bylo dvojí vystoupení českých kafíčkářů na fotbalovém Euru. A hned se ukázala genialita trenéra Vrby, který z turnaje nejkratším možným způsobem udělal play off. Takže už jenom čtyři vítězství a jsme ve finále. A nyní k méně důležitým událostem, jako byl například pokus o státní převrat a podobně.

  • Hra o plukovníka Šlachtu se překlopila do následné fáze, kterou je v Česku vždy snaha vyfotit se s hrdinou okamžiku, a přihřát tak trochu i vlastní polívčičku. V této disciplíně vynikl lidovecký předseda Pavel Bělobrádek, který se dosud držel stranou. „Chci se ještě sejít s panem Šlachtou, považuji to za důležité. Aspoň z médií jsem se dočetl, že rozmýšlí, jestli skutečně odejde. Na druhou stranu to podstatné je nepřemlouvat policisty, ale vytvořit jim takové podmínky, aby neodcházeli,“ řekl Bělobrádek.

Trochu nás to zmátlo, hledali jsme, kde se Bělobrádkův resort vědy, výzkumu a inovací potkává s personálními otázkami resortu policie a vnitra. Taky nás napadlo, že co se vědců týče, dá se na jejich odchody a vytváření podmínek Bělobrádkova věta aplikovat v plné šíři. Prostě ať se každý drží svého kopyta. Ale na druhou stranu chápeme.  V takové koaliční roztržce, jaká se kolem Šlachty rozpoutala, leží politické body na ulici a jen hlupák by se pro ně nesehnul.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


stropnický vsz

  • A zatímco lidovci si jedou svou tradiční populistickou notu, šéf Zelených Matěj Stropnický ukazuje, kdo je tu skutečným básníkem praktické politiky. „Vládní krize pokličkou přikryta, bublá,“ zapsal si do deníčku. Prý se čeká, až bude vedro a lidé budou dávat míň pozor. „Likviduje-li sociální demokrat Chovanec vyšetřovatele Šlachtu, aby se vyšetřovalo míň nebo vůbec nebo jen něco, likviduje aňák Pelikán vrchní státní zástupce Bradáčovou a Ištvána rušením těchto zastupitelství novelou zákona, a je to totéž: naše stanovisko je, že zastavit vyšetřování korupce je v této krizi ve skutečnosti SPOLEČNÝM cílem ČSSD i ANO.“

Mno. Ta konstrukce samozřejmě obsahuje určití vady, zejména v té části týkající se ministra Pelikána. Nebyl to on, kdo vymyslel „likvidaci“ vrchních státních zastupitelství, tu si vymysleli státní zástupci sami, aby se tak dostali k protikorupčnímu speciálu. Že s tím pražská větev (Bradáčová) spíš souhlasí a olomoucká (Ištvan) spíš ne, nemá se současným děním moc společného. A už vůbec to neznamená, že by Pelikán byl hybatelem. Ale znovu – velké téma je potřeba zvednout a je zdá se úplně jedno, že v něm Stropnický plave.

  • Vůbec nejhůř ovšem ze současné krize kolem ÚOOZ vyšel šéf hnutí ANO Andrej Babiš, kterého ještě před týdnem leckdo pasoval na vítěze a rovnou premiéra. Pak se ale ukázalo, že trochu přetáhl nápřah, od ministra vnitra dostal ránu mezi oči, když Chovanec nejen že reformu policie podepsal, ale vzápětí se nekonalo vypovězení koaliční smlouvy. „Chovanec je zrádce zrádců, a pokud v krajských volbách ČSSD neuspěje, tak bude tím prvním, kdo Sobotku popraví. Souboj mezi mnou a Sobotkou rozhodnou voliči. Ale kdo rozhodne souboj uvnitř ČSSD po krajských volbách…“ vztekal se Babiš v rozhovoru pro Právo.

A právem. Protože GIBS začala navíc vyšetřovat, kde vzal Babiš některé informace, s nimiž v minulých dnech operoval a které mohly pocházet ze živých věcí ÚOOZ. O úniku informací mohla svědčit třeba Babišova zmínka v televizní debatě o údajném vyšetřování, které se má týkat společnosti Škoda Transportation. Ta totiž nebyla k dohledání v otevřených zdrojích. Taková drobnost! Závěr je jednoduchý – v našich podmínkách se nikdo nemůže spolehnout na nic, sebepřipravenější věc podléhá obrovskému prvku náhody a z vítěze je poražený raz dva.

Ale taky naopak, ještě bude veselo. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)