Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Esthr via Foter.com / CC BY-NC,

Garry Kasparov: Lepší je chaos po Putinovi dnes, než katastrofa zítra

Putin jako „zkušený agent KGB“ šikovně manipuluje západní politiky a obluzuje Rusy propagandou. K zastrašování a represím používá obraz „vnějšího nepřítele“, čímž vede Rusko k rozpadu, řekl v rozhovoru pro L´Express známý šachista a představitel ruské opozice Garry Kasparov.

Zdůraznil také, že je čas, aby se Západ a ruská opozice konečně probudily a přijaly nějaká opatření, dokud má země ještě „šanci se vzpamatovat“. HlídacíPes.org nabízí zajímavé pasáže z rozhovoru díky překladu Evy Romancovová a Lenky Benešové.


Šachový stratég, známá opoziční figura a otevřený kritik ruského vedení Garry Kasparov otevřeně kritizoval „kremelského pána” Vladimira Putina, kterého neváhal srovnávat s Hitlerem či mafiánskými kmotry, píše L´Express.

Podle Kasparova, „výstřelky Putinova režimu“ již začínají Rusko drolit, vznikají „náznaky regionálních povstání“. Proto, i kdyby po Putinově pádu nastal v Rusku chaos, pořád bude „lepší dnes vydržet chaos, než čelit zítra katastrofě”, myslí si opozičník.

Nicméně v rozhovoru s redaktorem francouzského týdeníku Kasparov nešetřil ani západní politiky, kteří, dle jeho názoru, před Moskvou „kapitulovali“.

Když Západ zavírá oči

Kasparov řekl, že při srovnání Putina s Hitlerem pro něj nehraje roli „velikost jejich zločinů“, ale velikost jejich moci. V obou případech Západ bezstarostně zavíral oči před všemi příznaky blížící se katastrofy, což k ní skutečně vedlo a vést stále může, míní Kasparov:

„Jsem pobouřen neschopností západních demokracií vidět signály, které Putin vyslal již před 15 lety. Úplně stačilo slyšet jeho vyjádření, že rozpad SSSR byl nejhorší geopolitickou katastrofou 20. století, nebo, že není možné přestat být agentem KGB. I Hitler se ,  navzdory „Mein Kampfu“, Evropanům a Američanům zpočátku zdál  být spíše nepříliš nebezpečným populistou, a mysleli si, že bude možné ho uklidnit. Do Křišťálové noci. Taková úmyslná slepota umožňuje diktátorovi konsolidovat moc v zemi. A pokud jejich projevy síly nebo šílenství nenarazí na odpor, lid nakonec uvěří v jejich oprávněné vůdcovství a spolu s úpadkem opozičních hlasů na pozadí je bude aktivně podporovat.“

Pro vedoucí představitele minulého století bylo obtížné určit, odkud přichází nebezpečí, protože pro takovou situaci neměli žádný historický precedens. Ovšem dnešním západním lídrům stačí otevřít si učebnici historie, věří Kasparov.

Místo toho, jeden po druhém navštívili Putina v Kremlu a stali se „figurkami na šachovnici jeho propagandy“, promarnili příležitost podpořit demokratické změny v Rusku na začátku 90. let a nechali Rusy napospas nové diktatuře, zdůraznil opoziční představitel v rozhovoru.

V době hospodářské krize, kdy společnost častěji klade otázky po legitimitě, musí vládci, aby ospravedlnili “autoritářský režim uvnitř státu” a vyhnuli se odpovědnosti za “spáchané zločiny”, vyvolávat konflikty s vnějším, demokratickým světem a hledat aktivně vnější nepřátele.  A přesně to dle Kasparova nyní dělá Putin.

„Pro Putina je konflikt jediným způsobem, jak se udržet v úřadě. Od roku 2013 vykřikuje o hrozbě NATO, i přesto, že Obama důsledně snížil vojenskou přítomnost: V Evropě neuvidíte jediný americký tank. A tak je dnes Putin v Sýrii, protože potřebuje novou konfrontaci.“

Spiknutí, nebezpečí, nepřátelé

Kasparov také řekl, že po rozpadu Sovětského svazu, byla ve vývoji svobodného tisku a boje proti korupci ve srovnání s Ruskem napřed i sousední Ukrajina. „Občas se mě lidé ptají na rozdíly mezi Ukrajinou a Ruskem, dvěma tak navzájem blízkými si zeměmi. Ukrajinci dosáhli v roce 1994 změny režimu pokojnou cestou – hlasováním. Mimo to, v zemi se utvořila malá, ale pevně ukotvená opozice a řada nezávislých médií. Za Putina nic takového neexistuje.“

Již v roce 2005, tj. krátce poté, co Kasparov vstoupil do politiky, neměla ruská opozice „ani minimální přístup k médiím“ – i přesto, že v té době byl Putin ve „vegetariánské“ etapě své vlády. Nyní ovšem přešel do dravé etapy a posílil represe, vysvětlil v rozhovoru pro L´Express ruský opoziční představitel.

Kasparov je přesvědčen, že s opozičníky se v současnosti v Rusku „vypořádávají chladnokrevně“. On sám se ještě v roce 2013 na radu Borise Němcova odstěhoval do New Yorku. Obával se totiž, že ani jeho sláva by ho nemusela uchránit před trestním stíháním.

„Zato Němcova zavraždili „pár kroků od Kremlu“ poté, co svolal protestní pochod „proti putinské intervenci na Ukrajině“. Němcov byl přitom „vrcholný politik“, svého času  považovaný za Jelcinova nástupce, známý po celé zemi,“ zdůraznil šachista.

A putinovská propaganda ve vysílání hromadných sdělovacích prostředků podle jeho slov Rusy každodenně straší a přesvědčuje je, že všude kolem nich je spiknutí, nebezpečí a smrtelní nepřátelé.

Kasparov v rozhovoru přiznal, že vkládá naděje do předvolebních debat amerických politiků, během kterých se aktivně probírají i zahraničně-politická témata. „Západ musí pochopit, že pokud jde o Rusko, doba objetí a kompromisů už skončila,“ říká Kasparov.

Výstřelky Putinova  režimu

Týká se to i evropských lídrů, které se podle Kasparova Putin snaží manipulovat, zneužívaje k tomu proud běženců jako ideálního prostředku nátlaku na společnost, i jako „trumfu v rukou Putinových přátel v evropské krajní pravici, která je Kremlem zcela otevřeně financována“. „Posílením těchto hnutí v Evropě může Moskva dosáhnout i zrušení sankcí,“ varuje Kasparov.

Kromě toho prý Putin utrácí miliardy, za které si kupuje „mezinárodní politické celebrity“, pomocí obchodních dohod se snaží naklonit nadnárodní firmy a nešetří ani při financování sítě informační propagandy, vysvětloval Kasparov v rozhovoru s redaktorem L´Express.

Kasparov dále varoval, že „výstřelky Putinova režimu“ začínají drolit ruskou jednotu a mají potenciál vyprovokovat „regionální nepokoje“, zatímco Čína již dlouho zálibně pokukuje po ruských řídce obydlených oblastech.

„Těmto a jiným nebezpečným tendencím je nutné učinit přítrž okamžitě, dokud je země ještě schopná se vzpamatovat,“ vyzývá Kasparov v rozhovoru. „Říkají, že po odchodu Putina bude následovat chaos. Ale lepší dnes vydržet chaos, než čelit zítra katastrofě,“ zdůraznil Kasparov.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Josef napsal:

  A co na to český (nebo ruský) maloměšťák? Vysvětlí nám svým ljubljankovským stylem, jak to doopravdy je a jak se Kasparov mýlí nebo jak je zmanipulovaný západními médii?

 2. J.Němec napsal:

  Měl jsem kamaráda, kdy byl skoro jako každý komunista a bolševik.Jednou jel do Ruska na hokej. Vrátil se zdrcen se slovy “ JežišiMarja “ a vystoupil z KSČ. Vyhodili ho z práce tak emigroval.
  Já zůstal v bláhové naději v lepší zítřky. Dnes mám proruského prezidenta , který má za sebou bojovou kolaborantskou jednotku vycvičenou v NATO a navíc podráží nohy premiérovi Sobotkovi protože nechce skákat podle not z Kremlu. Pane Kasparov, kam jsme se to JežišMarja dostali? Už jsme zase v zadeli?

 3. český maloměšťák napsal:

  Garry Kasparov, bývalý člen KSSS a ústředního výboru Komsomolu, nyní ruský neúspěšný opoziční vůdce žijící v New Yorku popsal pohled okénkem takovým, jakým popsal, docela upřímně – chaos v Rusku mu nevadí (natož zřejmě aby mu vadil chaos v Syrii, Iráku či Libyii).
  Někdo to vidí tak, jiný zas jinak, zde pohled okýnkem bývalého amerického diplomata, tomu zjevně chaos vadí :

  Dan Simpson: Peace on Earth? Not until the U.S. stops selling arms and making war (Pittsburgh Post-Gazette)

  Hlavní je vyváženost.
  Vůbec by měl každý člověk zbystřit, když se začne v novinách masově šířit představa, že za vše může nějaký ďábel, kacíř, rebelant, třídní nepřítel, žid….Ani s tím Hitlerem to tak jednoduché nebylo, to je bajka určená choromyslným, naivním, partajnicky či ideologicky stranícím….no prostě prosťáčkům a gaunerům.
  Pro začátek zde k úvaze máme 150 miliard , které Německo vydá na zbrojení v následujících několika málo letech. Euro, of course.
  Říká se tomu systém Zaharoff, dle sira Basil Zaharoffa
  (Basileios Zacharias Zacharoff). I media jsou součástí tohoto systému, měli by si to pisálci a novináři uvědomit, vždy když něco sesmolí…. než to pustí na veřejnost.
  Tož tak to je …i s těmi obhájci lidských práv, tedy s některými.

  • Petys napsal:

   Kasparovovi zřejmě na Rusku záleží víc než Putinovi. Například velmi správně upozorňuje na čínské nebezpečí pro Rusko. Putinova politika konfrontace se Západem totiž ponechává Rusko osamocené napospas Číně. Sibiř má 8 milionů lidí, neschopných postavit zpevněnou silnici přes Rusko do Vladivostoku a za hranicí jsou stamiliony Číňanů, kteří to zvládnou velmi rychle, udělají ze Sibiře svůj zdroj energie, oni totiž žádný nemají a zoufale jej potřebují! Putin je skutečně obrovské nebezpečí pro Rusko, ale možná budeme nakonec radši, když si Čína Rusko rozporcuje než aby pořád prudili. Putin Rusko zničí a všichni si oddechnou.

 4. český maloměšťák napsal:

  Josef
  Tobě ale nelze nic vysvětlit.
  Ty nechápeš dokonce ani elementární, jednoduchý výrok, Kdy ti někdo napíše, že není ruský a to několikrát…ty ale (tykám ti, protože není možné, aby jsi byl dospělým , to by bylo fiaskem vzdělávacího systémut !!!!) stále meleš svou, jak nějaký malý chlapec.
  Ty „přemýšlíš“ jak trepka (horké/studené, vlhké/suché…), to je směšné.

  Úsměvné je, že dáváš zapravdu bývalému členu KSSS (dle tebe zločinecké organizace) a členu předsednictva Komsomolu (dle tebe líhně zločinců), až tak dhluboko jsi morálně upadl. Ale je to tvá věc, budu vždy “ Je suis Josef“.

  Apropo – a co kdybych i byl ruský ?
  Ty snad nenávidíš vše , co je ruské ? Všechny ruské občany ?
  To je trestné, dej si na to pozor.
  Čau.

  • Petys napsal:

   Můžeš mlet že nejsi „ruský“, ale znáš to – když to chodí jako kachna, vypadá jako kachna a kejhá jako kachna, tak to prostě je kachna.

  • Josef napsal:

   Český (nebo ruský) maloměšťáku, ty máš dost možná problémy se čtením napsaného textu. Nevím tedy, u koho z nás se projevil kolaps vzdělávacího systému. Já v oněch dvou větách nenapsal nic, čím bych dal Kasparovovi za pravdu. Jen jsem pouze chtěl, abys mě poučil a podal nám své vysvětlení, jak to doopravdy je. Dočkal jsem se.

 5. petrph napsal:

  Mimochodem, i když souhlasím s panem Kasparovem v popisu situace v Rusku, nesdílím jeho optimismus ohledně řešení.Totiž že “ Ale lepší dnes vydržet chaos, než čelit zítra „.. Neboli je nutné se zeptat na jak dlouho by trval ten „chaos dnes“, Situace ve státech kde se podařilo (i s intervencí Západu) odklidit totalitní vládce, jako v Iráku, v Libyi, jak se o to dnes snaží v Sýrii i jinde ukazuje že ono „dnes “ může trvat deset let i více. A mít na území šestiny světa situaci podobnou Sýrii nebo Iráku – s tím že nově vzniklí regionální vládcové převezmou vojenský arzenál Ruska (včetně jaderných zbraní..) to nevypadá pro svět příliš nadějně..
  Nebo, zná tedy něco reálné řešení situace v Rusku?

 6. Mr.Nobody napsal:

  Kasparov….není to náhodou ten zloděj, co křičí „chyťte zloděje“..??? Ohánět se Jelcinovskou dobou, kdy se kradlo bez zhasnutí…no nevím. Mohu mít výhrady ke stylu vládnutí, ale nakonec jsou nejvýmluvnější ekonomické ukazatele. A ty ukazují, že Rusům se pod Putinem daří, kdežto Ukrajina v podstatě bankrotuje. Za dvacet a něco let přitom bylo šancí docela dost

Přidávání komentářů není povoleno