Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
alexander.ess via Foter.com / CC BY-NC-SA,

Firma z Panama Papers figurovala ve společnosti, od níž ministr průmyslu Mládek koupil luxusní byt

Panamská společnost Mossack Fonseca, která pomáhá svým klientům vyhnout se placení daní či legalizovat zisky, figurovala mimo jiné ve firmě, od které koupil současný ministr průmyslu Jan Mládek v roce 2006 mezonetový byt s terasou na pražském Žižkově. O angažmá kontroverzní firmy prý Mládek nevěděl.

Mládek s manželkou pořídil mezonetový byt s terasou o rozloze 121,5 m2 a pozemkem 349 m2 ve vnitrobloku pod parkem Parukářka za 7,9 milionů korun od společnosti Leonardo Investment. Půl roku před transakcí získala v této firmě 90% podíl společnost z britského daňového ráje Hurley Management Limited, jejíž vlastník je nedohledatelný. Podle dřívějšího zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) byla jejím jednatelem právě panamská právní firma Mossack Fonseca, jejíž dokumenty o ukrývání peněz politiků v daňových rájích, nyní unikly na veřejnost.

Napojení na Mossack Fonseca

Prostřednictvím této panamské firmy obchodovali ve své době například libyjský diktátor Muammar Kaddáfí či zimbabwský prezident Robert Mugabe. Nyní v kauze uniklých dokumentů této společnosti, které zveřejnilo konsorcium investigativních novinářů ICIJ, vychází najevo, že prostřednictvím Mossack Fonseca se vyhýbali placení daní například ruský prezident Vladimír Putin nebo jeho ukrajinský kolega Petro Porošenko, nebo islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson.

Podle serveru BBC mezi klienty firmy byla či je také asi sedmdesátka bývalých i současných státníků. V dokumentech figuruje i 283 českých jmen, podle dosud známých informací však většinou ze sféry byznysu, například miliardářů Petra Kellnera či Daniela Křetínského. (Původní zprávu o kauze Panama Papers v angličtině NALEZNETE ZDE.

Skutečnost, že Mossack Fonseca figurovala v mateřské společnosti firmy, od níž český ministr Mládek koupil byt, neznamená, že by její služby ministr využíval. O propojení prokuristy panamské společnosti a firmy, od níž byt koupil, ministr Mládek podle svých slov nevěděl.

„Zajímal jsem se o majitele (firmy Leonardo Investment – pozn.red.) a mluvil s Jamesem Robertem Hamiltonem Buchanenem, který byl majitelem firmy do 11. ledna 2006,“ napsal v emailové odpovědi CNI ministr. „Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMENT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal.“

Dokument o roli firmy Mossack Fonseca ve společnosti Hurlay Management Limited

Dokument o roli firmy Mossack Fonseca ve společnosti Hurlay Management Limited

Firma Leonardo Investment, od které byt koupil, vznikla v roce 1998. Až do roku 2003 ji vlastnili dva Italové, poté přešla do vlastnictví Brita Jamese Roberta Hamiltona Buchanana, který podle britského obchodního rejstříku figuroval ve více než dvaceti dalších společnostech. Ten ji pak následně převedl do neprůhledné firmy Hurley Management Limited spravované zmíněnou Mossack Fonseca.

Společnost Leonardo Investment skončila před dvěma lety v likvidaci. Sám Buchanan i poté figuroval jako jednatel a sekretář mateřské firmy Hurley Management Limited.

Vlastník neznámý

Ministr Mládek podle svých slov skutečného původního vlastníka nemovitosti nezná a ani ho znát nemůže.  „To, co po mne chcete, jsem nemohl udělat jako občan ČR, dokonce ani dnes jako ministr. To by snad mohla nějaká tajná služba a ty já neřídím,“ uvedl už vloni v červnu na dotaz tehdejších redaktorů CNI.

Vzhledem k anonymitě společnosti, nelze zjistit, od koho Mládek nemovitost skutečně pořídil, zda peníze opravdu zaplatil, či zda dodnes nemůže být někomu za tento obchod zavázán, případně, zda se tím neocitá i dnes ve střetu zájmů.

„Mohu pouze konstatovat, že mám svědomí zcela čisté, rozhodně nejsem ve střetu zájmů,“ uvedl v emailové odpovědi CNI ministr Mládek.

Mládek a Jansta

Byt manželé Mládkovi koupili jen pár měsíců poté, co Jan Mládek v roce 2006 médiích tvrdil, že má podepsanou nájemní smlouvu na 20 let na jiný byt v téže lokalitě s vlivným advokátem a lobbistou spojeným s ČSSD Miroslavem Janstou, v němž měl bydlet až do roku 2024. Tři měsíce nato ale podepsal rezervační smlouvu na nový byt.

„Manželka našla ve stejné ulici byt s předzahrádkou, tomu nešlo odolat. Neplánovali jsme žít celý život v pronájmu,“ reaguje ministr Mládek, jenž je v domě nyní místopředsedou výboru Společenství vlastníků (ZDE ke stažení tiskové prohlášeni ministra Mládka vydané po zveřejnění textu CNI).

Podle CNI uhradil  ministr Mládek s manželkou 7,9 milionů korun za byt ve třech splátkách – 100 tisíc korun zaplatil při rezervaci, 3.4 milionů pak uhradil z vlastních zdrojů během pěti dnů od uzavření smlouvy. Zbývajících 4,5 milionu měl podle dokumentu splatit hypotečním úvěrem do 15 dnů po podání návrhu na vklad do katastru. Vyplývá to z dokumentu, který má redakce k dispozici.

„Koupil jsem byt spolu s manželkou. Peníze jsme vydělali prací. Vše je zdokladováno a jsem schopen vše řádně doložit,“ konstatoval v emailové odpovědi ministr Mládek.

Smlouvu Mládek uzavřel přesně den, kdy v roce 2006 skončil ve funkci ministra zemědělství; byt si zarezervoval ještě v době svého ministrování.

„Podpisy smluv neměly nic společného s mojí pozicí, na nic jsem nečekal, podepisovali jsme, jakmile bylo připraveno financování,“ vysvětluje ministr Mládek. „Využili jsme možnost koupit si byt se zahrádkou. Těch je na Žižkově málo.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře