Experti na psychologickou válku působili i v Česku. Whistleblower z Cambridge Analytica to řekl na půdě britského parlamentu

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 28. března 2018

V kauze rozsáhlého zneužití dat společností Cambridge Analytica v předvolebních kampaních po celém světě se nyní objevila i zmínka o tom, že firma působila také v Česku. Kauza má globální dopad, hýbe celým světem a výrazně srazila ceny akcií Facebooku. V České republice ukazuje především na napojení na ruskou ropnou společností Lukoil. 

Bývalý zaměstnanec kontroverzní firmy Cambridge Analytica Christopher Wylie v úterý několik hodin odpovídal na detailní dotazy komise dolní komory britského parlamentu.

V rámci slyšení před komisí pro kulturu a média došlo i na Českou republiku. Tu ve své otázce zmínila britská poslankyně za labouristy Jo Stevensonová spolu s poznámkou, že ruská společnost Lukoil je prostřednictvím poradce (Martina Nejedlého, jehož však nejmenovala, pozn. red.) propojená s českým prezidentem.

„Slyšel jsem o tom, že jsme pracovali i v České republice, ale nemám s tím přímou osobní zkušenost,“ reagoval Wylie na dotaz.

Poslankyně se odkazovala na záběry skryté kamery, které se podařilo natočit britské televizi Channel4. Na nich hovoří zástupci Cambridge Analytica (CA) o tom, že pracovali zhruba na dvou stovkách voleb, také ve východoevropských zemích.

„Nikdo ani netušil, že tam byli. Prostě se jen nechali unášet. Přišli jako duchové, udělali práci a vypařili se,” popsal na utajené nahrávce způsob ovlivňování voleb jednatel CA Mark Turnbull.

Práci v utajení jako běžnou praxi potvrdil i Wylie. Podle něj je běžné, že se vytvářely firmy tak, „aby unikly radarům“, tedy, aby nebylo dohledatelné ani po skončení voleb, že se v tom angažovala právě jejich firma.

Na lince Lukoil – Pražský hrad

O Česko se komise britských poslanců zajímala především kvůli zmínce o ruské ropné společnosti Lukoil. Ta je v souvislosti s úzkými vazbami na Kreml v současné době na sankčním seznamu USA.

Na základě informací whistlerblowera Wylieho vyšlo najevo, že zástupci Cambridge Analytica byli s touto vlivnou ruskou společností v opakovaném úzkém kontaktu a poskytovali jí informace o způsobu sběru dat.

„Existuje zde spojení této firmy (Lukoil-pozn.red.) s českým prezidentem prostřednictvím jeho poradce,“ zdůvodnila svůj dotaz na roli v Česku britská poslankyně Stevensonová. Na mysli měla již zmíněného nejbližšího muže prezidenta Miloše Zemana, jeho poradce Martina Nejedlého.

Ten byl jednatelem české odnože Lukoil Aviation Czech. Ruský ropný gigant například za tuto firmu zaplatil téměř třicetimilionovou pokutu za nevrácení leteckého paliva do státního rezervoáru.

V současné době má Nejedlý čestné místo po boku prezidenta, ačkoliv nemá s Hradem žádnou formální pracovní smlouvu. Navzdory tomu disponuje na Hradě luxusní kanceláří, vlastní diplomatický pas a doprovází prezidenta na klíčové zahraniční cesty. Byl také opakovaně přítomen setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Právě Nejedlého kontakty na Rusko jsou zjevné. Nejedlý v Rusku deset let žil a dodnes není jasné, čím se tam živil a jaké kontakty tam navázal.

Snímek z tajně pořízeného videa schůzky s představiteli Cambridge Analytica, kde hovoří o ovlivňování voleb v zemi východní Evropy. Zdroj: Channel4.

Na dotaz po jeho možné roli v případném ovlivňování voleb, či roli společnosti Lukoil na našem území, Nejedlý nereagoval – telefon nezvedl, a sms zprávu nechal bez odpovědi.

I samotný prezident Miloš Zeman bývá v zahraničním tisku běžně označován za „proruského“.

Stejné označení si nyní vysloužil od některých českých komentátorů a politiků poté, co požádal kontrarozvědku BIS, aby prošetřila ruské podezření, že smrtelný jed novičok použitý na likvidaci bývalého ruského agenta v Británii, nepocházel z Česka.

Je to přitom právě BIS, kdo pravidelně ve svých zprávách upozorňuje na snahy ruských zpravodajců o destabilizaci západní Evropy nejen pomocí zpravodajských aktivit, ale také právě za pomocí dezinformací.

Otázka po smyslu?

Zatímco o působení Cambridge Analytica v Česku se zatím neobjevily přímé důkazy, o úzkých vazbách této firmy na ruský Lukoil existují konkrétní záznamy. Stejně jako existují důkazy o propojení Lukoilu s Martinem Nejedlým.

Podle svědectví Wylieho podaného před poslanci byla firma se zástupci ruského Lukoilu v opakovaném kontaktu.

„To, čeho jsem byl svědkem, byly mítinky, prezentace a konferenční hovory s Lukoilem. Data tedy k Lukoilu šla,“ uvedl Wylie. „Konverzace se týkala dvou věcí – jaké máme interní kapacity, co můžeme poskytnout, jaká máme data, jak efektivní je jejich použití, jaký je profil elektorátu, jak jej můžeme zasáhnout on-line, jak můžeme lidi ovlivnit.“

Podle zjištění britského The Observer obsahovaly dokumenty poskytnuté Lukoilu fotografie a videa zaměřené na vystrašení a demoralizaci voličů podle jejich psychologického profilu sestaveného především z dat z Facebooku.

„Mně osobně moc nedávalo smysl, proč ruská společnost zaměřená na obchod s ropou usiluje právě o taková data a takové informace,“ konstatoval Wylie. „Alexander Nix (ředitel Cambridge Analytica-pozn.red.) mi to ale nijak nevysvětloval. Nerozuměl jsem ani tomu, proč Alexander vyvíjí takové úsilí, aby zrovna této firmě dokázal, jak zkušení jsme v oblasti dezinformací.“

Informace o ovlivňování voleb prostřednictvím společnosti Cambridge Analytica přinesl tento týden britský deník The Guardian, současně televizní stanice Channel4 zveřejnila skryté video ze schůzek s představiteli společnosti, kde otevřeně hovoří o ovlivňování voleb po celém světě.

Vyšetřování dopadů práce Cambridge Analytica pokračuje; každým dnem přibývají nová fakta. Nelze vyloučit, že se objeví i další informace o tom zda a případně jak tato firma cíleně ovlivňovala veřejné mínění i v Česku.

Čtěte též

Reklama

14 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Paní autorka by si měla po sobě alespoň přečíst to, co v něm uvedla. Aby se sama nerozcházela ve své výpovědi. Já jsem ty rozpory našel.
  Co nového, konkrétního k Nejedlému a Lukoilu sdělila? Nic.
  Že tam byly vzájemné vazby? To víme už roky. Že se sbírají další fakta? Jde o to, kdo je svěračem těch „faktů“ a jak s nimi naloží. Nejedlého nijak nebráním, je mi zcela lhostejný. Ale to „jasné spojení na Hrad“ pěkně smrdí. Miloš Zeman je sice svérazná bytost, ale jedno mu nelze upřít, nekrade! A je pročeský.

  • Tomáš napsal:

   Existují i jiné morální vlastnosti pane. Vy jen tvrdíte, že nekrade a je pročeský. Jeho lži jsou prokázané a to jeho vlastenectví je velice pofiderní. Nazdar!

   • nováček napsal:

    Jenže, ostatní kradou a nejsou pročeští, a navíc lžou také.

  • Android napsal:

   Ruskej trolle, za tak dlouhej komentář máš dost mrzkej peníz. Zkus být příště stručnější. Stihneš toho víc.

   • Frenki Hunter napsal:

    To je pomluva. Nejsem ruský troll a od nikoho neberu za psaní mých příspěvků peníze. Nemůžete toto tvrzení prokázat. Urážíte mne touto lží. A překvapuje mne, že toto „schválil“ i redaktor Hlídacího psa. Bez prokázání tohoto tvrzení mne nechá urážet a není to poprvé. Opět se preferuje a nekritizuje osobní, lživá dehonestace a lživé nálepkování, před věcnou diskusí. Musím připomenout, že jste mi jednou můj příspěvek stopli, aniž jste mi sdělili, co konkrétně „nebylo“ podle vás v pořádku. Proč ale potom přehlížíte příspěvky, které uráží mne, jsou jen pomluvou, protože ani jejich autor, ani vy nemáte důkaz pro potvrzení těch pomlouvačných prolhaných tvrzení? Tohle je fair play?

    • Vojtěch Berger napsal:

     Tak jo Frenki, máte to mít: „Jste vulgární, primitivní, sám evidentně nevzdělaný a elementárními hodnotami slušnosti nepolíbený, frustrovaný“ Poznáváte to? Měl byste, sám jste to napsal o jiném ze zde diskutujících. To je součást příspěvku, který jsme nepustili, protože byl v tomhle duchu. Stěžujete si, že vás tu ostatní nálepkují a pomlouvají bez důkazů. Vy můžete prokázat to, co jste napsal výše? Pochybuju. Už vám to tu pár lidí radilo – jestli vás otravuje zdejší diskuse, zkuste psát své názory jinam. Možností je spousta.

     • Frenki Hunter napsal:

      CO mám mít? Že jsem reagoval na hulváta? Že ten příspěvek hulváta jste pustil-schválil? Že mi několik primitivů, namísto diskuse k věci, opakovaně osobně napadala? A důvodem byl můj názor na věc. Má reakce byla taková a nepovažuji ji za „nezveřejnitelnou“! Těch lží a urážek, které jste „propustili“ jako v pořádku bylo dost. Já nejsem žádný ruský šváb, soudruh, etc. A když jsem Vás redaktory opakovaně požádal o to, aby se tyto urážky a lži neopakovaly, tak jste nijak nezasáhli. Jít „jinam“ mohou také ti, kteří diskutovat slušně a věcně nechtějí, ale těm jste to na rozdíl ode mne, „nenabídl“. Podivný přístup, který pouze potvrzuje měření dvěmi rozličnými „metry“. Chcete to popřít?

     • Pavel Liska napsal:

      Mozna by stacilo pane redaktore, za kazdy Vam se nelibici komentar dat oblgatni sdeleni, ze tento komentar nevyjadruje stanovisko portalu HP. A jste z obliga. Nikdo Vas nenarkne z cenzury a navic se nam vsem udela jasno. Koneckoncu, na to mate pravo a i ctenar, divak ci posluchac si utvari svuj nazor i podle toho , na jakem mediu je jaka informace .Anebo naopak neni, treba v MfD apod. To je totiz kolikrat vice nez ta informace samotna. Tudiz Vas prispevek vypovida hodne nejen o Frenkiem, ale i o HP, potazmo o Vas.

    • Frank Zappa napsal:

     Těmto existencím ztraceným v západní „pravdě a lásce“ jsou pochopitelně i urážky a primitivní dehonestace dobré. Jinak nemají nic, než matení a lži. No tak co mohou dělat, jen nás bohapustě pogéblsácku urážet a cenzurovat.

     „Kdož sú boží bojovníci“ https://www.youtube.com/watch?v=SiYzysQKqGI

     • PM napsal:

      Jako Aprýl dobrý.

     • PM napsal:

      A nejsmutnější na tom všem je, že s pravdou a láskou nepřichází vůdce Putin nebo Si Ťin-pching.
      Co potom nám ostatním, pro které nejsou morálka a svoboda pouhá slova neznámého významu, asi tak zbývá jiného.

  • František napsal:

   Krade, ani poledne nedrží. Jen oficiálně nemá nic. Ale všechno jsou lži.

 2. petrph napsal:

  Termín „experti na psychologickou válku“ je poněkud mediálně bombastický. Tahle firma totiž dělá pouze právě to co dělá /firma/ Facebook sám. Totiž sbíra přístupná data, která tam uživatelé sami vložili dali, s vědomím, že je tím zveřejňují – a mohou být zanalyzována a obchodně využita. . (na to je Facebook přímo upozorňuje při registraci a dávají k tomu souhlas.
  Tudíž toto firma Cambridge Analytica dělá, zcela legitimně, sbírá tato data, a připravuje pro své klienty podle nich kampaň. Jak obchodní, tak tedy (ale i to je zcela legální), třeba předvolební. A globálně, komukoliv na světě. (Jak říkal hospodský Palivec, host jako host).
  14 let co existuje Facebook se to vědělo a to nikomu na světě příliš nevadilo – a najednou se účelově vytáhne whistlerblower?
  To je spíš k pláči

 3. PM napsal:

  K pláči je polovina naší společnosti, někteří z této poloviny k pláči jsou a ani o tom neví, jiní z této poloviny chtějí svého vůdce, který napraví jejich životy. A někteří, jsou za rozvracení demokracie placeni. Čím déle pročítám příspěvky, tím více jsem o této mojí domněnce přesvědčený.
  U některých přispěvatelů je to hotová věc :-).
  Nechápu, kde by zdarma brali tolik času, kdy tedy vydělávají, nebo už jsou v důchodu, to je promne záhada. Nejjednodušší vysvětlení bývá většinou pravdivé, je to placený úkol. Nikoho nejmenuji, najdou se sami :-).
  Slunce v duši.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama