Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Talkshow Vladimira Solovjova
Printscreen: YouTube,

Evropu bez morálky ničí protesty a uprchlíci: obraz Západu, jak jej vykreslují ruské televize

Kremelská propaganda směrem do Česka a dalších evropských zemí je jen část dezinformační strategie, na kterou se Vladimir Putin spoléhá. Zároveň potřebuje udržet obyvatelstvo doma v Rusku v přesvědčení, že se Západ hodnotově i bezpečnostně hroutí. A že Rusko je jeho pravým, kladným opakem. Podle toho taky vypadá program ruských státních médií, hlavně televize.

Celkem 78 procent zpráv týkajících se Česka, které zazní ve vysílání hlavních ruských státních televizí, je negativních. A to ještě Česko patří mezi země, které mají ze států EU to lepší skóre.

Ukazuje to analýza zpracovaná organizací BST (Black Sea Trust) ve spolupráci s Ukraine Crisis Media Center. Zjišťovala, jak média vlastněná přímo ruským státem nebo jemu blízkými podnikateli informují o Západu.

Až na výjimky typu Švýcarsko nebo Srbsko dopadla většina evropských zemí v její statistice velmi nelichotivě.

Všemocná televize

Analýza zkoumala přes půl milionu příspěvků odvysílaných v letech 2014 až 2017 na třech hlavních státních televizních kanálech nebo uveřejněných na deseti populárních zpravodajských webech. V případě televizního vysílání nebyly součástí analýzy jen klasické zprávy, ale i vybrané politické debaty a talkshow.

Právě ty podle autorů analýzy často záměrně používají polarizující jazyk (hosté i moderátoři tam také nezřídka zvyšují hlas nebo rovnou křičí) a slouží vedle zpravodajství jako další platforma pro šíření postojů Kremlu mezi běžné Rusy. Příkladem jsou pořady moderované Vladimirem Solovjovem nebo Dmitrijem Kiseljovem.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Televizní stanice Pervyj kanal, Rossija 1 a NTV týdně zasáhnou až 76 procent diváků v zemi starších osmnácti let a celostátní televizní vysílání je pro Rusy nejčastějším zdrojem zpráv, uvádí analýza. Proto je z pohledu Kremlu efektivní vykreslovat Západ v černých barvách právě přes televizi.

Část z nejsledovanějších televizních stanic vlastní přímo vláda, další část státní společnost Gazprom a část podnikatel a Putinův přítel Jurij Kovalčuk.

Požár, nebo ministrovy narozeniny?

Jak spočítali autoři analýzy, 22 procent negativních příspěvků z ruských médií vykresluje „hrůzy každodenního života“ v Evropě, tedy hlavně údajná bezpečnostní rizika.

Stejný podíl negativních zpráv upozorňuje na „hodnotový (morální) rozpad“ EU, další příspěvky pak informují o protestech v ulicích evropských měst, terorismu či uprchlické krizi.

„Ukázat hrůzy Západu“, třeba jako v Německu. Talkshow Dmitrije Kiseljova (Printscreen: YouTube)

Život v EU je často vykreslován jako nebezpečný na základě nevýznamných a lokálních kriminálních případů (třeba rodinná potyčka v provinčním italském městě) nebo dopravních komplikací kvůli sněhu (ovšem těch na vedlejších silnicích).

Srovnatelné nebo mnohem závažnější incidenty, které se stanou přímo v Rusku, naopak prokremelská média nezdůrazňují.

Jako příklad uvádějí autoři loňskou tragédii v Kemerovu. Když vyšla najevo bilance požáru, při kterém zemřelo přes 60 lidí, a kauzu ve velkém sledovala světová média, ta ruská provládní se věnovala narozeninám ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

„Nebezpečí“ z USA a „slabá“ EU

Podobný obraz jako o Západu, tedy USA, Evropské unii a NATO, se hlavní státní ruské televizní kanály snaží šířit i o současné Ukrajině.

Analýza ale připouští, že jinak vypadá negativní líčení Evropské unie, a jinak Spojených států. USA jsou z pohledu Kremlu jediným srovnatelým soupeřem Ruska a jsou prezentovány jako „nebezpečí“. Naopak pro Evropskou unii Kreml volí zmiňovaný narativ o morálním rozpadu a slabosti.

Ukrajinu pak Kreml přes „svá“ média líčí ruskému publiku jako zemi, kde se ilegálně moci ujali rusofobní fašisté a radikálové a spustili občanskou válku. Následkem toho se z Ukrajiny stal nefunkční stát, který teď Západ využívá proti Rusku, zatímco Moskva se jen snaží pomáhat rusky hovořícímu obyvatelstvu Donbasu, shrnuje analýza.

Podle ní je televize v Rusku stále vlivnější než internet, což má kořeny ještě v divácké kultuře a zvyklostech ze sovětských dob. Nejsledovanější zpravodajské programy navíc vysílají hlavně stanice pod kontrolou Kremlu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. QEntity napsal:

  To bude zas překvapení, až se Rusko jednoho dne zhroutí.

  Přesně taková propaganda totiž vede k tomu, že v čase změn, který je vždy jen otázkou času, je ještě větší chaos, protože lidé něco takového vůbec nebudou čekat…

 2. skeptik napsal:

  Úryvek z knihy MUDr. Juraje Mesíka Posledné impérium, strana 227, vydalo Artfórum Bratislava, vytiskla Tiskárna Protisk České Budějovice 2018: Rusi za Putina žijú tak dlho ako Bangladéšania – presne o desať rokov kratšie, ako je priemer EÚ.
  V 142-miliónovej populácii majú oficiálne viac než milión ľudí s HIV – AIDS, reálne je nakazených oveľa viac. Obyvatelia Ruska sú „majstrami Eurázie“ v počte vrážd (deväť vrážd na stotisíc obyvateľov – oproti 0,9 vraždy v Česku; 0,8 v Poľsku alebo 0,7 v Nemecku), aj v počte samovrážd (19,5 v Rusku oproti desiatim na Slovensku).
  Ruský alkoholizmus je legendárny a za číslami o jeho poklese sa skrýva pokles zdaneného obchodu, pálenie samohonky načierno a mohutný prítok vodky do Ruska z Kazachstanu. Prudko rastie počet bedárov, spoločnosť je sociálne oveľa väčšmi polarizovaná ako spoločnosti v EÚ. Rusko umiera a zvnútra sa rozpadá.
  Konec úryvku z knihy. Kniha je k dostání i v Čechách. A tak je možné pouze konstatovat, že kritika EU z Ruska opravdu „sedí“.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, o tom že se Rusko zhroutí a rozpadne se, sní západní Evropa už od roku 1917 a ono pořád nic. Jo jasně že jsou na tom sociálně o něco hůř, ale taky jsou pak o to tvrdší a odolnější…Tuhle zemi nedobyl ani Napoleon, ani Hitller. přežili hladomory a masakry za Stalina, trochu to zatřáslo během ukvapených reforem Gorbačova (a tím přišla o své satelity)- Ale teď se za Putina zase imperiálně zvedá. čehož se Západ spíše bojí…

   • Miloslav napsal:

    Jak jste přišel k názoru, že západní Evropa sní o rozpadu Ruska? Rozpadl se SSSR a Varšavská smlouva a to stačí. Spousta Rusů balí kufry a odchází, takže s nadsázkou by se dalo říct, že v Rusku se koncentruje více lidí se závislostí k alkoholu a pocitu pseudoohrožení.

    • petrph napsal:

     No pokud máte dojem že Západ nesní o rozpadu Ruska, protože se ho oprávněně bojí, tak jak vysvětlíte si dnešní až hysterické proklamace o hybridní válce a proruských trollech?
     Jinak, ty sociální údaje které se uvádějí, by měly demografický význam v řadu spíš staletí . A naopak v kratším horizontu jsou v konfrontaci se Západem spíše výhodou. Byli to přece právě ruští vojáci, kteří, řádně napojeni vodkou a se strachem z vlastních důstojníků dovedli vítězně druhou světovou válku až do Berlína, nebo ne?

     • skeptik napsal:

      Já jsem se pane dočetl o případech, kdy se sovětští vojáci v důsledku vypité ruské vodky postříleli sami mezi sebou. A nebylo takových případů málo. Pokud vím, tak daleko více než ruská vodka pomohly sovětským vojákům k vítězství americké zbraně, americká munice, americké konzervy, americká auta, americké a anglické boty, které měla značná část sovětských vojáků obuté na nohách.

   • skeptik napsal:

    Po roce 1917 jsme tu měli Sovětský svaz, ne Rusko. A Sovětský svaz se již rozpadl. To, že Putin vyhrožuje, vykřikuje a pověřuje rozsáhlý aparát FSB a hackerů útokem na západní země ještě neznamená, že se Rusko imperiálně či jinak zvedá. Znamená to pouze, že představuje nebezpečí, se kterým je třeba počítat a připravit se na něj. Pomocí hackerských útoků na Demokratickou stranu a Hillary Clintonovou a rozsáhlou masáží trollů dosáhl Putin zvolení za prezidenta Donalda Trumpa a u nás pomocí trollů dosáhl zvolení za prezidenta Miloše Zemana. V tomto ohledu Putin zasáhl západ nepřipravený. Vojensky není Putin schopen západ porazit a on to velmi dobře ví. Na hybridní válku pomocí hackerů a trollů však západ připraven nebyl a nechal se zaskočit. Nejsem si však vůbec jist, zda mu to překvapení vyjde i příště. Ve Skandinávii už Putin narazil.

    • petrph napsal:

     Za prvé, pokud hovoříme souhrnně o onom státu, používat zjednodušující název Rusko je v podstatě nutné, jinak se i většina západních argumentů proti němu ztratí (protože dobře víte, že onen „primitivismus“ protahují až historicky hluboko do carského Ruska.
     Za druhé, varovat před nebezpečím Ruska a říkat že se imperiálně zvedá může být totéž .
     Za třetí že „na hybridní válku pomocí hackerů a trollů západ připraven nebyl“, je dosti alibistické tvrzení – vliv propagandy je znám i popsán velice dlouho a velice dobře. Záleží jen na tom, jak se s ní kdokoliv vyrovná. Kdybych dal jednoduchý příklad, ani po kritice Ruska se ani ta naše D1čka rychleji neopraví, aby tam v zimě nebyly zácpy. Namísto toho teď budeme jásat a považovat za úspěch, že že náš nový ministr zahraničí dohodl v USA návštěvu Babiše místo Zemana? Tak to asi těm řidičům na D1čce nepomůže :))))

     • skeptik napsal:

      Za prvé, používat název Sovětský svaz je nutné, protože tento název je uveden na všech mapách, kde byl tento stát po roce 1917 až do jeho rozpadu zakreslen. Mnohé národnosti žijící v tehdejším Sovětském svazu by se cítily uraženy, kdybyste je označil za Rusy. Mám s tím osobní zkušenosti.
      Za druhé, že se Rusko imperiálně zvedá, tvrdíte vy, ne já. Nebezpečí může představovat i jinak ne příliš významný, za to zákeřný a podrazácký prevít. I na takového prevíta je třeba si dávat pozor, třeba už jen proto, že se nezvedá, ale upadá. A o to může být nebezpečnější.
      Za třetí, vliv propagandy tu sice znám dlouho je, jenže v tomto případě nešlo o vliv propagandy, ale o vliv operace ruské tajné služby. Já jsem se o velkém vlivu masivního krádeže dat z centrály Demokratické strany a krádeže e-mailů Hillary Clinton dočetl až v knize Michaela Isikoffa a Davida Corna Ruská ruleta (Russian roulette. The Inside Story of Putin’s war on America and the Election of Donald Trump.) Naše sdělovací prostředky se této záležitosti věnovaly pouze krátce a povrchně. Z minulosti byly známy případy, kdy západním diplomatům a obchodníkům byly dodány nejprve sovětskou a později ruskou tajnou službou milenky nebo prostitutky, tito diplomaté nebo obchodníci pak byli s milenkami nebo prostitutkami snímáni skrytou kamerou a pak byli na základě těchto záběrů vydíráni a nuceni ke spolupráci. Něco podobného mělo potkat i Donalda Trumpa při jím organizované volbě Miss World v Moskvě v roce 2013. S takovým velkým vlivem masivní krádeže dat a e-mailů tu však zkušenost nebyla a zaskočila nejen Demokratickou stranu a Hillary Clinton. Lze směle konstatovat, že Putin vyhrál Trumpovi prezidentské volby. Ruská tajná služba pronikla i do centrály Republikánské strany, ale data ukradená Republikánské straně nebyla zveřejněna. Ruská tajná služba má tato data uschovaná pro využití v budoucnosti.

 3. Svoboda napsal:

  Přesně to co vyčítáte Ruské propagandě se děje i EU a ČR také.Jediná zpráva, tedy ta správná je že v Rusku jsou samá negativa a RF odpovídá stejně. Propaganda jede na plné obrátky všude po světě.

  • skeptik napsal:

   Pravdou je, že nějaké problémy jsou všude. Neznám na světě zemi, kde by se nějaké problémy nevyskytovaly. Pravdou ovšem také je, že v Rusku ta negativa oproti EU mohutně, ale opravdu mohutně, převládají. Pravdou také je, že zatím co EU se snaží někdy s větším, někdy s menším úspěchem své problémy řešit, Rusko své problémy úspěšně pouze hromadí. K mému předešlému příspěvku bych ještě rád dodal, že na jiném místě své knihy se její autor zmiňuje také o tom, že Rusko, má suverénně nejvyšší rozvodovost v Evropě a suverénně nejvyšší potratovost v Evropě. Pan Putin by si měl přečíst bibli. V ní se píše něco o tom, že než začneme poukazovat na třísku v oku bližního svého, bylo by dobré si nejprve vyjmout trám z oka vlastního.

 4. petrph napsal:

  78 procent zpráv týkajících se Česka, které zazní ve vysílání hlavních ruských státních televizí, je negativních???
  Nabízí se otázka,jestli ty zprávy jenom neopisují z našich vlastních mediálních zdrojů, tam už jsem pozitivně orientovanou zprávu neviděl hezky dlouho.
  Kdybych to vzal od reality , byla to přece naše D1čka, kde napadlo trochu sněhu a zablokovala se, taky u nás spadlo pár mostů, taky se konaly (v listopadu) nějaké demonstrace teď se sem dovezlo otrávené maso z Polska, k tomu ten cvok Balda ..K čemuž připočtěme hojně publikovaná hodnocení našich vlastních elit – prezident velezrádce, premiér zločinec, naši politici zkorumpovaní, justice v rozkladu, naše menšiny rasisticky perzekuovány, církev okrádaná státem, k moci se derou zavilí komunisté.. atd,. atd.. Navíc se tu (zase dle těch článků elit) určitě všichni třesou hrůzou až nás Rusko zákeřně přepadne, nikdo tu asi nedokáže přemýšlet, takže jsou uhranuti výmysly Moskvou placených trollů ….
  Inu, jestli se takto hodnotíme my sami, tak co čekat od zahraničního zpravodajství, které ty zprávy jen přebírá?
  Mediální situaci v dalších evropských státech tak podrobně neznám, ale řekl bych že bude podobná, takže Rusové opravdu mají z čeho vybírat

 5. Petr Kaminsky napsal:

  Pametnici obdobi budovani socialismu urcite vidi do oci bijici podobnost. V te dobe zpravodajstvi CST informovalo o „zlem“ Zapadu stejnymi vyrazy.

Přidávání komentářů není povoleno