Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hivint on Foter.com, zdroj

Eurovolby pod palbou ruských trollů. Unie se chystá na krizový scénář

Pokusí se Rusko ovlivnit květnové volby do Evropského parlamentu? V Bruselu se pomalu rozbíhají volební kampaně jednotlivých stran a v pozadí se intenzivně probírá i otázka možného ruského vměšování. Evropská komise i europarlament se na riziko připravují. „Příliš pozdě,“ prohlásil ale místopředseda Evropské lidové strany Esteban González Ponz.

„Nesmíme být naivní. Jsou to lidé se sofistikovanými nástroji, kteří chtějí narušit průběh voleb,“ varoval Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise a spitzenkandidát (volební lídr, pozn. red.) frakce evropských socialistů.

Evropský parlament o možném ovlivňování voleb jednal v polovině listopadu na plenárním zasedání. Poslanci se shodli, že pokusy o manipulaci jsou více než reálné.

Ve stínu Cambridge Analytica

Český europoslanec Pavel Telička (ALDE) na zasedání označil za největší hrozbu Rusko. Jako „naprosto nepřijatelné“ popsal pokusy o ovlivňování voleb a vměšování se do evropského demokratického procesu i německý europoslanec David McAllister (EPP).

Podle komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věry Jourové vládne okolo nadcházejících voleb nervozita i v komisi. Všichni si pamatují nedávný skandál Cambridge Analytica (získala data desítek milionů uživatelů sociální sítě Facebook a využila je pro ovlivňování předvolebních kampaní, pozn. red.), který otřásl demokraciemi na celém světě.


Text vznikl na základě spolupráce HlídacíPes.org a serveru Euractiv.cz. Autorkou původní jazykové verze je Florence Schulzová.


Evropská komise si je hrozeb souvisejících s nadcházejícími volbami vědoma. V září schválila balíček opatření proti dezinformačním kampaním a útokům na volební infrastrukturu.

Balík počítá se vznikem takzvané „sítě volební spolupráce“, ve které by se měly spojit příslušné vnitrostátní orgány s cílem zajistit kvalitnější spolupráci v otázkách ochrany dat či prosazování práva.

Pokuta 5 procent ročního rozpočtu

Komise také letos uspořádala konferenci, kde si členské státy vyměnily zkušenosti s organizováním voleb. Další setkání by se měly uskutečnit v lednu a v dubnu roku 2019, tedy ještě před volbami do europarlamentu.

Zvýšit transparentnost během internetových kampaní by v budoucnu měla i povinnost uvádět při politické reklamě konkrétní stranu nebo hnutí, které za zprávou stojí.

Komise počítá i s právem členských států uvalit v nevyhnutelném případě sankce. Subjekty, které poruší pravidla, budou muset navíc zaplatit i pokutu ve výši pěti procent jejich ročního rozpočtu.

Ve snaze zlepšit ochranu před hackery se Unie také rozhodla podpořit investice do kyberbezpečnosti. Vzniklo „Centrum kompetence pro kyberbezpečnost,“ již jako součást opatření Komise z roku 2017.

Problém je v Evropě stále viditelnější i na národní úrovni. V některých členských státech až 50 procent zločinů spadá do kategorie kyberkriminality.

Neopakovat brexit

Specifickým problémem jsou fake news. Podle Eurobarometru vnímá fake news jako hrozbu pro demokracii 83 procent respondentů.

„Důvodem zranitelnosti je fakt, že evropské záležitosti nejsou v široké společnosti známé, a proto je snadné podat lidem zavádějící informace o Evropské unii,“ uvedl mluvčí europarlamentu Jaume Duch Guillot.

 

 

Například před referendem o brexitu se ze střediska v Petrohradu šířilo množství fake news namířených proti EU z falešných profilů na sociálních sítích. Výzkumníci z Univerzity v Edinburgu jich identifikovali 400.

Na konci září se také podle Bílého domu skupiny financované Kremlem pokusily ovlivnit makedonské referendum o změně názvu země.

Evropská komise proto vytvořila radu pro fake news. Pracovní skupinu vytvořil i Evropský parlament. Ta mimo jiné provozuje i webovou stránku, která identifikuje falešné zprávy na území střední a východní Evropy.

Je už příliš pozdě?

Po zkušenosti z Makedonie se ozvali i technologičtí giganti Google, Facebook a Mozilla, kteří se nebrání samoregulaci, jak ji navrhuje Evropská unie.

Znamenalo by to například zakázat výnosy z reklamy skupin rozšiřujících fake news a zintenzivnit boj proti falešným účtům.

Někteří experti ale efektivitu těchto opatření zpochybňují, nedostačují podle nich finance a vadí jim, že se Evropská komise stále vyhýbá přímému pojmenování Ruska jakožto strůjce útoků.

EU přitom nehraje pouze o nezávislost voleb do Evropského parlamentu, ale také o svou reputaci.

„Na tento souboj jsme se začali připravovat příliš pozdě,“ prohlásil místopředseda Evropské lidové strany Esteban González Ponz.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. petrph napsal:

  Neboli, jak už napsal pan Hašek někdy před 100 lety „Zde se přijme mravný hoch na pomlouvání protikandidátů“ :)))

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ale ono je to vlastně jedno, kdo bude vyvolen a zvolen. Stejně jen přikyvují nevolenému orgánu s mocí zákonodárnou (i když se produktům zatím zákony neříká) tedy proslavené Evropské komisi.

 2. Josef napsal:

  Uctěme minutou ticha s.Ransdorfa a jeho zbabrané akce která ho stála život.Je nápadné jak jeho kauza vyšuměla.Co to byly za peníze,na co byly určeny?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) To ze bude moznost nejakych sankci, je uplne na nic. Protoze az se budou takove pripady budou resit, bude uz davno po (zmanipulovanych) volbach. 2) Je to stejne jako dnes resit financovani Emanovy lzive (ne)kampane. Nakonec vyhral o 150 000 hlasu. Nikdo me nepresvedci, ze tech 80 000 lidi, kteri mohli volit opacne (Drahose), to neovlivnilo.

  • petrph napsal:

   Patrně máte dojem, že pokud dal Zeman na předvolební agitaci víc peněz, dostalo se mu tedy i více této předvolební agitace a mediální podpory. Leč v současné politice tato přímá úměra neplatí..
   Snad nepřete že se Drahošovi dostalo ohromné – ale skutečně ohromné mediální podpory, jak ze strany takzvaně veřejnoprávní ČT, jakož i řady veřejných i státem financovaných subjektů (univerzit, politických stran, neziskovek, atd atd.). i dalšího ohromného počtu protizemanovských sil, leč nemusel za to platit vůbec nic..
   A stejně to na Zemana nestačilo…

   • PM napsal:

    Máte pravdu, Zemanovo příznivcům stačilo rozšířit mezi důchodce řetězové emaily, s obsahem že je Drahoš pedofil a navíc tu chce migranty a islám. Někteří důchodci tyto zaručené pravdy dále přeposílali.
    Z komunikace s některými důchodci ze svého okolí jsem si naprosto jistý, že Zeman vyhrál tímto podlým způsobem. Dokonce si někteří z těchto voličů tyto nesmysli, v makovicích udržují dodnes.
    Dále mám ze svého blízkého okolí vysledováno, že několik důchodců, umanutě sleduje TV Barrandov a utvrzují se, jak dobře volili.
    Takže pro mne je více než jisté že MZ nevyhrál volby čestným soubojem, ale podlostí a šířením dezinformací.
    Drahoš v podstatě vůbec neměl šanci a navíc nezvládl předvolební debaty.
    Jsem si jist, že měl jít právě do TV Barrandov a důstojně vyvracet dezinformace o něm šířené myslím si že by to na překlopení alespoň 80 000 voličů mohlo stačit.

    • petrph napsal:

     Že by Drahoše obvinovali z pedofilie jsem nikdy neslyšel, to že tu chtěl migranty je pravda , ale četl jsem i další, závažnější a výbušnější důvody proti němu (Ale teď už je jedno)
     Nicméně, pokud zmiňujete debatu na Barrandově, doufám že jste taky zaregistroval závěrečnou debatu v Rudolfínu kterou mu zařídila (a taky zafinancovala) ČT. Na něco takového neměl nárok ani Havel blahé paměti 🙁

     Každopádně jak dobře víte, Drahoš prohrál právě proto že lidem vůbec nedokázal vysvětlit co bude jako prezident dělat. Na většinu závažnějších otázek odpovídal že by „jednal“.. Což ale v případě rozdělené společnosti moc smyslu nedává, každá strana si bude hájit své stanovisko..I jako prezident musí být schopen se rozhodovat.i s vědomím (a výsledkem) že se to části občanů líbit nebude–Možná kdyby to dokázal říct. by nějaké hlasy navíc získal možná ztratil – to dle tematu. Leč bez toho je ztratil naprosto jistě…
     Ale jinak je to pěkný výsledek, možná za 5 let a pokud by dostal stejnou podporu – a mít proti sobě nižší personu než byl Zeman – třeba ostatní loňští kandidáty tak to má skoro v kapse.. Tedy – pokud něco ukáže v Senátu..

 4. Pavel Liška napsal:

  Ten hloupý, nemyslící a ovlivnitelný volič nám ty volby pořád kazí. Ne a ne volit správně, tak nějak po soudružsku. Uvědoměle a třídně . Kupředu levá ! Zpátky ni krok .
  Ale žádný strach, oni na to komunisté v EU ( Teličkou počínaje a paní MogherinI konče ) dohlédnou.
  Oslava vítězství v eurovolbách v Trevíru pod pomníkem velkého Marxe určitě proběhne.
  Sakra, kam jsme to došli… Nejprve zcenzurujeme internet, potom TV, pak tisk, poté knihy …. A nakonec budeme provádět kojencům lobotomii ?

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Proč by se měl kdokoliv vměšovat do voleb poslanců do Evropského parlamentu?
  To je přece jen přitakávací shromáždění poživačů slušného platu za přikyvování výmyslům nikým nevolené Evropské komise.
  Často jsou tam strkáni nepohodlní a vysloužilí politici, aby drželi hubu a krok za tučnou prebendu.
  Je směšné si myslet a vtloukat ostatním lidem do hlavy, že tyto skutečnosti, a hlavně to že Evropský parlament nemá žádné pravomoci ani zákonodárné ani jiné, Rusové nevědí.
  Tak hloupí rozhodně nejsou.
  Ten pokřik, že by se mohli, ti ruští trollové jsou obyčejnou přípravou na další obviňování Rusů ze všeho možného i nemožného.
  Vsadím stovku, ba i dvě, na to, že určitě zde budeme v příslušném čase – po Eurovolbách číst, že ti Rusové se nejen pokusili ,ale i ovlivňovali tu zbytečnou volbu přikyvovatelů, příslušníků nezávazného diskuzního kruhu, uživatelů slušných prebend v počtu 751 kusů celkem.

 6. ČERT napsal:

  Nepřeceňuje se tady nějak ten ruský, proruský vliv…? Nebo ruští trollové… Člověk by si až skoro mohl myslet, že jen to jen nějaká moderní pověra…
  Tak nevím, příčiny otázek kolem brexitu bych asi prvořadě hledal v domácím, britském prostředí, nikoliv v nějakých ruských trollech… Ale možná se mýlím…(???) Nebo o co šlo nějakým ruským trollům v makedonském referendu, které vycházelo z už letitých sporů o oficiální název s Řeckem…(???)
  Tak chápal bych záměr vyvolat prostě chaos atd. Jenže mi přijde, že prakticky podmínky pro nějaký chaos tady vytváří právě sama EU, s tou situací, kam vlastně dospěla. Evropské hodnoty…(???) Nebo třeba už i ten v článku zmíněný název té funkce, „komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví“ (tak já nevím, zní to tak úplně standardně…???)
  Nebo když je to tu o Evropském parlamentu… Tak tam pochopitelně sedí zástupci celé řady národů ze států, které jsou členy EU… Tak asi tam nejsou zrovna Rusové, nebo aspoň ne Rusové státním občanstvím, protože samozřejmě Rusko členem EU není… Ale pikantní je, že některým nejde o Rusy, ale o jiné etnické skupiny. Proboha, jak si nějací blbci mohou stěžovat, že v Evropském parlamentu sedí málo černochů, když přece v EU nejsou africké nebo třeba karibské státy…??? Tak jestli jim je Evropský parlament etnicky málo pestrý, asi by se měli, velí mi logika, zaměřit na OSN…
  Fakt, nevím a asi tomu nerozumím… Jsem zvyklý se dívat na věci většinou s jistým časovým odstupem. Tam je aspoň vidět, kam ta a ta realita spěla.

 7. skeptik napsal:

  První věta článku: Pokusí se Rusko ovlivnit květnové volby do evropského parlamentu? Otázka naprosto zbytečná, ne-li přímo hloupá. Samozřejmě že se nejen pokusí, ale už se pokouší. Viz například na Hlídacím psu Pavel Liška, Oskar (hanák z Hané), Čert a další.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Dík, že jste si mého příspěvku ráčil povšimnout.I já si Vašeho všiml. Měl bych na Vás dvě otázky, jednu, na kterou jsem zatím nikde nenašel odpověď : k čemu je vlastně tenEvropský parlament dobrý, myslí pro evropany jako celek ne jen pro vybrané a zvolené (pro ty je to, jak už jsem napsal, sinekura k pohledání). a druhá otázka je,jakým myšlenkovým pochodem lze přijít na takovou ptákovinu, že „Samozřejmě že se nejen pokusí, ale už se pokouší. Viz například na Hlídacím psu Pavel Liška, Oskar (hanák z Hané), Čert a další“; předpokládám, že tím myslíte že se rusky pokoušíme ovlvnit ty „veledůležité volby, kterých se s bídou účastňuje10 až 15 procent oprávněných voličů (ostatní, i já, to považujeme za ztracený čas , promrhané peníze!).

   • skeptik napsal:

    Notujte si Oskare s ostatními ruskými a proruskými troly. Máte jich tu dost.

  • Pavel Liška napsal:

   Jsem Čech, bydlím v Česku a volby do europarlamentu zásadně ovlivňuji !
   A to tím, že každému mému známému do umdlení trpělivě vysvětluji co je ta EU vlastně zač a proč jsem pro to ji zrušit anebo opustit.
   Tak co se mnou Vážený skeptiku ? Jak mne umlčíte ?

   • skeptik napsal:

    Nijak. Platí pro vás totéž, co jsem výše vzkázal Oskarovi.

   • PM napsal:

    Je mě líto vašich dětí, pokud tedy vůbec nějaké máte, dost o tom pochybuji.
    Putin vás už úplně vygumoval.
    Zeptejte se Ukrajinců, co by dali za vstup do EU.

    • Pavel Liška napsal:

     Myslim, že normální Ukrajinci by mnohem raději přivítali členství v NATO. To by mělo pro ně zásadní geopoliticky význam. A byl bych strašně zvědav, jak dlouho by neměli přístup na evropský pracovní trh. Tak jako my. A proč jim neotevreme náš pracovní trh ? K tomu EU nepotřebujeme. Nechápu. Jasně, ukrajinsti šíbři by jistě přivítali přísun dotací … A jednotný trh UA s EU by pro UA podniky nebyl nebezpečím? Přemýšlel jste někdy vůbec nad podobnými praktickými dopady ? Jen papouskujete floskule liberálních eurohujeru, ale zkuste zapojit mozek. Volný přístup nadnárodních korporací na UA by byl výhodný v první řadě pro koho asi ? Jinak děti mám. Narozdíl od pánů Macrona a Junkera a paní Merkelové. A díky svému zázemí, vzdělání a schopnostem se mohou uplatnit a žít kdekoliv v Evropě , bez ohledu na naše členství v EU. Mimochodem nyní píšu z našeho bytu ve Francii. Užívejte si Babiše , tady mám od něj svatej pokoj.

     • PM napsal:

      Vy jste Pavle divný, těžko se ve vás vyznat, kritizujete EU, bojujete za vystoupení, ale jedním dechem sdělíte, že jenom blbci zůstanou mimo EU a chlubíte se, jak jste díky EU úspěšný.
      Vaší mentalitu nechápu, jste tedy nemorální sobec, který moc dobře ví, jak by dopadla ekonomika v případě vystoupení, bude vás asi těšit, že vašeho úspěchu už nikdo další nedosáhne.
      Hlavně že vás se negativní ekonomický dopad týkat nebude.
      Trpíte schizofrenií? Nebo jednoduše trollíte, až se z vás kouří.
      Kde berete tolik času úspěšný podnikateli.

  • ČERT napsal:

   Reaguji čistě jen proto, že tak učinili i dva další přímo obvinění… Tak myslím, že EU nebo řada jejích konkrétních států má řadu vlastních problémů a že ty problémy tedy opravdu mohou být zčásti podmíněny jaksi zvenčí, ale ne zrovna na prvním místě z Ruska, jako spíš odjinud (Blízký a Střední východ, Afrika)… A to, že je existence a dosavadní vývoj či směřování EU (zatím se nepovažuji za jejího principiálního odpůrce) doprovázena řadou myšlenkových trendů, které lze označit buď za projev obyčejného idiotství nebo nějakého perverzního revolucionářství a sociálního inženýrství, to se mi zdá také zjevné…
   Jinak, pokud je o Rusko, to přece bylo už od rozpadu SSSR vždycky odpůrcem NATO, ale nikoliv, až do téhle nové studené války, EU. Dokonce se spekulovalo, že by se i Rusko mohlo stát členem EU a teoreticky by na to mělo jistě nárok, rozhodně větší než třeba Maroko, které se o to pokoušelo a bylo „vypoklonkováno“ v 80.letech… Jenže to tehdy bylo ještě Evropské společenství, ještě před Maastrichtskou smlouvou, a dále hlavně před tou dost centralizující Amsterdamskou smlouvou, experimentem s tzv. Euroústavou, pak Lisabonskou smlouvou…
   Uvidíme, jak se budou dějiny ubírat dál. Já takovou moc nemám, abych něco ovlivňoval nebo, dokonce, rozhodoval…

 8. Frenki Hunter napsal:

  Ruští trollové existují! Zasahují i do diskusí, jako je tato. Hackují naše příspěvky. Ty se potom tady nezveřejňují. Otázkou ale může být, zda působí na dálku, nebo se už infiltrovali do redakce. Ale není normální, aby se nezveřejnili názory občanů ve volné diskusi. Pokud nejsou vulgární a neporušují naše zákony. Nae Ústava cenzuru zakazuje. Opakuji, zakazuje.

 9. Ivan napsal:

  Já to porád říkám, nečtěte Sputnik, Parlamentní listy, AENews a asi 50 dalších ze seznamu prokremelských medií, které zveřejnil pornoherec Jakub Janda z  Evropských hodnot. Pak jste úplně zblblý, zmagořený a nebudete volit do Europarlamentu třeba vlastence Teličku. Černá a smrdutá ruka Kremlu ovlivňuje naše malé, vesnické, nechápající mozky. ČT a Seznam se Slonkovou a Kubíkem dělají co mohou, stále více i co nemohou, a přesto se současní europoslanci třesou strachy, že již nebudou opětovně zvoleni. Že příjdou o proplácení obědů v jídelně parlamentu v době, kdy budou politicky pracovat ve svých domovských obvodech.

 10. Ivan napsal:

  Tak důchodci to byli. A já si pořád myslel, že Kreml poslal své lidi do volebních komisí. Přitom genius Drahoš s pomocí manželky po celou dobu kampaně buď moudře mlčel nebo asi 100x pronesl, že lidi je potřeba spojovat a ne rozdělovat. A mával při těchto skvělých projevech. Také ta TV Barrandov má na vítězství MZ svůj podíl. No nedá se nic dělat, ředitel Soukup na to má. Stačí si ověřit sledovanost TV Barrandov.

  • petrph napsal:

   V tom možná byla ta největší chyba v předvolebním období u pana Drahoše. Kdyby si tu kampaň takto řídil sám, tedy pouze jak píšete „.. po celou dobu kampaně buď moudře mlčel nebo asi 100x pronesl, že lidi je potřeba spojovat a ne rozdělovat“, tečka tečka tečka.
   Tak by touto strategií mohl i Zemana porazit, mnoho nechybělo.
   Žel -, na Drahošovu „podporu“ vyrazili proti Zemanovi všichni jeho oponenti, a ti si to s ním mediálně i v demonstracích vyřídili po svém..A toho se obávám část voličů zalekla, nedej bože aby se tihle lidé dostali s Drahošem na Hrad

Přidávání komentářů není povoleno