EET: Konec hospody na Milešovce, mediální fauly a rozkol u zelených

Napsal/a Robert Malecký 29. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Dva dny před startem elektronické evidence tržeb roste v českých médiích poptávka po příbězích hostinských, kteří své provozovny, ať už z ekonomické nutnosti, nebo na protest uzavřou. Svůj seznam hospod vytvořily například Zprávy Seznam.cz, přidala se i Babišova média: třeba server iDnes.cz převzal zprávu ČTK, že pivovary vědí o stovkách odběratelů, kteří přestávají odebírat pivo. 

Končí taky chata s občerstvením na nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce. Napsal to internetový server Svobodné fórum, a je to smutná zpráva. Ještě smutnější ovšem je, že ona zpráva neobsahuje všechna fakta. Třeba to, že podnikatel, který s nájmem končí, si ji pronajal už v době, kdy zákon o EET prošel sněmovnou. „Nevěřil jsem, že začne platit,“ tvrdí dnes.

Ukončení provozu na facebooku oznámil jeden z nájemců, ekologický zemědělec Daniel Pitek. Jeho status později fakticky doslova coby článek převzalo Svobodné fórum Pavla Šafra. Jak to s pronájmem restaurace ve skutečnosti bylo?

Start až po přijetí EET sněmovnou

Výběrové řízení na pronájem chaty na vrcholu Milešovky vyhlásila obec Velemín 10. února letošního roku. Zděný objekt obec „zdědila“ coby nájem po vojenské posádce a upravila ho pro provoz občerstvení. To obec zkoušela provozovat sama, ale končilo to roční ztrátou až čtvrt milionu korun.

15195916_1596901973952562_4596598926968948347_o

10. února tedy vyhlásila výběrové řízení a vyzvala zájemce, ať podají své nabídky na převod nájmu. Shodou okolností ve stejný den sněmovna 105 hlasy vládní koalice „protlačila“ přes protesty opozice zákon o EET. Platit měl začít na podzim, nebylo jasné, kdy přesně.

Výběrové řízení šlo rychle – informace o podmínkách pronájmu od obce mailem dostalo 14 zájemců (mezi nimi autor tohoto textu – pozn. red.), nabídku nakonec podal jediný subjekt. 11. března občerstvení společně otevřeli Daniel Pitek a Daniel Vít.

O pět dní později pak EET schvaluje senát, 30. března podepisuje prezident Miloš Zeman. Kvůli zpožděnému zveřejnění ve Sbírce zákonů se nakonec o měsíc posunul i termín spuštění Babišova opatření – EET má startovat 1. prosince.

Proč nejednal Ústavní soud?

Aby bylo jasno – smyslem tohoto textu není zpochybňovat Pitkovu motivaci. Není ale možné přehlédnout, že jakékoli časové okolnosti v textu Svobodného fóra scházejí. A že konec podnikatele, který začal na Milešovce podnikat po schválení EET sněmovnou, je trochu jiný příběh, než kdyby končil restauratér, co tam občerstvení provozoval dejme tomu pět let. Svobodné fórum Daniela Pitka nekontaktovalo, aby poskytl své vysvětlení. Tady je:

15195934_1596896833953076_854592422130898562_o

„I kdyby prošel (zákon o EET) v únoru, jde to přes senát, jde to přes prezidenta a tam se spousta věcí mohla změnit,“ říká Daniel Pitek.

A dodává, že stále doufá ve zrušení zákona, které může přinést žaloba podaná k Ústavnímu soudu. „Nikdo nemohl vědět, zda Ústavní soud do podzimu nerozhodne. A mně docela vadí, jak dlouho to tam leží,“ vysvětluje s tím, že rozhodnutí o ústavní stížnosti nemohl a nemůže nikdo předem předjímat.

Spor z ultralevým křídlem Matěje S.

Daniel Pitek je dnes řadovým členem Strany zelených. Ještě nedávno ale zastával významné funkce: vedl společnou kandidátku zelených a Pirátů ve volbách do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje (se ziskem 4,4 % neuspěla). A byl členem republikového předsednictva Strany zelených, ze kterého ale po volbách odstoupil.

O důvodech mluví otevřeně: nesouhlasí s extrémně levicovým směřováním současného předsedy Matěje Stropnického, kterého se z pozic středově-liberálních místopředsedů a členů předsednictva nedaří „kontrolovat“.

„Nejsem žádnej levičák, a nikdy nebudu. A ten spor ve straně stále probíhá, i když to možná navenek není úplně vidět. A lidé jako já, tedy středoví liberálové, jsme byli v předsednictvu jako protiváha proti Matějovi a Monice Horákové. Ale my ho ve straně možná vyvažujeme, ale on si navenek stejně dělá, co chce,“ říká Pitek k důvodům, proč se rozhodl „velkou“ politiku opustit.

A dodává, že Stranu zelených čeká již brzy zásadní střet, „křísnutí“, které ukáže, kam se bude nadále ubírat. „Oba proudy v ní nemohou dlouhodobě fungovat,“ říká Pitek.

Zelené štěpení kvůli EET

Ukázalo se to podle něho i na tématu EET. „Když jsme na předsednictvu hlasovali o našem usnesení k EET, on byl pro. S odůvodněním, že nechce být součástí podvodů a kradení a podobnými bláboly,“ dodává podnikatel. Elektronickou evidenci tržeb považuje za protiústavní omezení práva podnikat – například lidí, kteří nejsou počítačově gramotní.

A otevřeně říká: v příštích volbách bude volit toho, kdo slíbí, že EET zruší. A možná už ne jako člen Strany zelených – tu je rozhodnut opustit, pokud by zvítězilo ultralevicové křídlo kolem Matěje Stropnického.


(Fotografie v textu pocházejí z facebookového profilu Daniela Pitka, podnikatel je na horním obrázku vlevo.)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)