Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hagbard_ via Foter.com, Milešovka bei Nacht

EET: Konec hospody na Milešovce, mediální fauly a rozkol u zelených

Dva dny před startem elektronické evidence tržeb roste v českých médiích poptávka po příbězích hostinských, kteří své provozovny, ať už z ekonomické nutnosti, nebo na protest uzavřou. Svůj seznam hospod vytvořily například Zprávy Seznam.cz, přidala se i Babišova média: třeba server iDnes.cz převzal zprávu ČTK, že pivovary vědí o stovkách odběratelů, kteří přestávají odebírat pivo. 

Končí taky chata s občerstvením na nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce. Napsal to internetový server Svobodné fórum, a je to smutná zpráva. Ještě smutnější ovšem je, že ona zpráva neobsahuje všechna fakta. Třeba to, že podnikatel, který s nájmem končí, si ji pronajal už v době, kdy zákon o EET prošel sněmovnou. „Nevěřil jsem, že začne platit,“ tvrdí dnes.

Ukončení provozu na facebooku oznámil jeden z nájemců, ekologický zemědělec Daniel Pitek. Jeho status později fakticky doslova coby článek převzalo Svobodné fórum Pavla Šafra. Jak to s pronájmem restaurace ve skutečnosti bylo?

Start až po přijetí EET sněmovnou

Výběrové řízení na pronájem chaty na vrcholu Milešovky vyhlásila obec Velemín 10. února letošního roku. Zděný objekt obec „zdědila“ coby nájem po vojenské posádce a upravila ho pro provoz občerstvení. To obec zkoušela provozovat sama, ale končilo to roční ztrátou až čtvrt milionu korun.

15195916_1596901973952562_4596598926968948347_o

10. února tedy vyhlásila výběrové řízení a vyzvala zájemce, ať podají své nabídky na převod nájmu. Shodou okolností ve stejný den sněmovna 105 hlasy vládní koalice „protlačila“ přes protesty opozice zákon o EET. Platit měl začít na podzim, nebylo jasné, kdy přesně.

Výběrové řízení šlo rychle – informace o podmínkách pronájmu od obce mailem dostalo 14 zájemců (mezi nimi autor tohoto textu – pozn. red.), nabídku nakonec podal jediný subjekt. 11. března občerstvení společně otevřeli Daniel Pitek a Daniel Vít.

O pět dní později pak EET schvaluje senát, 30. března podepisuje prezident Miloš Zeman. Kvůli zpožděnému zveřejnění ve Sbírce zákonů se nakonec o měsíc posunul i termín spuštění Babišova opatření – EET má startovat 1. prosince.

Proč nejednal Ústavní soud?

Aby bylo jasno – smyslem tohoto textu není zpochybňovat Pitkovu motivaci. Není ale možné přehlédnout, že jakékoli časové okolnosti v textu Svobodného fóra scházejí. A že konec podnikatele, který začal na Milešovce podnikat po schválení EET sněmovnou, je trochu jiný příběh, než kdyby končil restauratér, co tam občerstvení provozoval dejme tomu pět let. Svobodné fórum Daniela Pitka nekontaktovalo, aby poskytl své vysvětlení. Tady je:

15195934_1596896833953076_854592422130898562_o

„I kdyby prošel (zákon o EET) v únoru, jde to přes senát, jde to přes prezidenta a tam se spousta věcí mohla změnit,“ říká Daniel Pitek.

A dodává, že stále doufá ve zrušení zákona, které může přinést žaloba podaná k Ústavnímu soudu. „Nikdo nemohl vědět, zda Ústavní soud do podzimu nerozhodne. A mně docela vadí, jak dlouho to tam leží,“ vysvětluje s tím, že rozhodnutí o ústavní stížnosti nemohl a nemůže nikdo předem předjímat.

Spor z ultralevým křídlem Matěje S.

Daniel Pitek je dnes řadovým členem Strany zelených. Ještě nedávno ale zastával významné funkce: vedl společnou kandidátku zelených a Pirátů ve volbách do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje (se ziskem 4,4 % neuspěla). A byl členem republikového předsednictva Strany zelených, ze kterého ale po volbách odstoupil.

O důvodech mluví otevřeně: nesouhlasí s extrémně levicovým směřováním současného předsedy Matěje Stropnického, kterého se z pozic středově-liberálních místopředsedů a členů předsednictva nedaří „kontrolovat“.

„Nejsem žádnej levičák, a nikdy nebudu. A ten spor ve straně stále probíhá, i když to možná navenek není úplně vidět. A lidé jako já, tedy středoví liberálové, jsme byli v předsednictvu jako protiváha proti Matějovi a Monice Horákové. Ale my ho ve straně možná vyvažujeme, ale on si navenek stejně dělá, co chce,“ říká Pitek k důvodům, proč se rozhodl „velkou“ politiku opustit.

A dodává, že Stranu zelených čeká již brzy zásadní střet, „křísnutí“, které ukáže, kam se bude nadále ubírat. „Oba proudy v ní nemohou dlouhodobě fungovat,“ říká Pitek.

Zelené štěpení kvůli EET

Ukázalo se to podle něho i na tématu EET. „Když jsme na předsednictvu hlasovali o našem usnesení k EET, on byl pro. S odůvodněním, že nechce být součástí podvodů a kradení a podobnými bláboly,“ dodává podnikatel. Elektronickou evidenci tržeb považuje za protiústavní omezení práva podnikat – například lidí, kteří nejsou počítačově gramotní.

A otevřeně říká: v příštích volbách bude volit toho, kdo slíbí, že EET zruší. A možná už ne jako člen Strany zelených – tu je rozhodnut opustit, pokud by zvítězilo ultralevicové křídlo kolem Matěje Stropnického.


(Fotografie v textu pocházejí z facebookového profilu Daniela Pitka, podnikatel je na horním obrázku vlevo.)

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Citát:“Petr Jonáš vypočítal, že EET bude jeho podnik ročně stát zhruba 300 tisíc korun…Kde to vzal???? Odpověď: No kde by? Ukradl to státu, tedy nám všem na daních. Za to už je slušná dovolená v Thajsku a tu si bude muset odříct! A to v každém případě“. Nepočítal Zelený Daniel Pitek s tímtéž co má před zavedením EET a co bude pstrádat po zavedení EET, citovaný Petr Jonáš?

  • Petys napsal:

   Jediné je jisté a málokdo si to uvědomuje – celý ten cirkus kolem EET zaplatí zákazník. Zdraží se, ubude hospod, ubude zákazníků a ti zbylí budou platit víc. Vybraných daní bude možná víc, ale spolkne to drahý provoz EET a nová armáda úředníků. Celková bilance negativní.
   Žádný inteligentní a bohatý stát to nezavedl a to nebude náhoda.
   Jediný klad – Babiš se ukáže jako osel. Ale pro Česko je to už jedno, jsme omyl dějin.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zkuste se podívat, kolik dnes stojí vybavení pro EEt. To nejlevnější ani 5000 Kč. Pokud vydřiduši zdraží, tak provedou pěkné svinstvo a podraz na zákazníky. Teď už konečně jsem pochopil, k čemu byl potřebný Nejvyšší cenový úřad za komunistů, i proč byl rychle za Havla Klausem zrušen.

    • Petys napsal:

     O 5 tis. tak moc nejde. Jde o to, že musíte udržovat de facto počítač neustále on-line a když se porouchá musíte rychle řešit opravu a když vypadne spojení musíte volat s platit opraváře a na vše máte šibeniční lhůty a šibeniční pokuty jako u tzv. kontrolního hlášení. A proč? Abyste každý pívo a zmrzlinu hned hlásili na ministerstvo Babišovi! A čekali jestli ho můžete prodat neboť musíte obdržet KÓD pro tu zmrzlinu. Proč proboha? Protože jsme všichni celej národ zloději? Tak nás zavřete do kriminálu, stejně jsme tak půl století v podstatě žili, jsme zvyklí. Celé je to ponižující zrůdnost duševně chorých estébáků. Stát podle Babiše bude fungovat jak hladce namazanej kriminál. Už byl otevřen udavačský portál na ministerstvu a podpora udavačů už tedy funguje. Komunista a estébák zůstane komunistou a estébákem celý život. Kontroloři, úředníci a udavači bodou systém udržovat a výsledek? Společnost bude celkově ne bohatší, ale chudší! O to bych se vsadil. Babiš bohatne na nejvíc na smradlavé řepce a na dotacích, tak nějak podle toho ten stát bude vypadat. Těším se jak z toho vypadnu, zbývá mi pár měsíců do důchodu.

    • Fous napsal:

     Ano, to nejlevnější. A to nepočítáte pravidelné poplatky. Normální řešení je v řádů desítek tisíc. A musíte mít zálohu (nebo proklatě dobrou smlouvu s garancí opravy/náhrady zařízení). V případě výpadku máte ne odeslání dokladů tři dny a to včetně svátků, sobot a nedělí. Ale to trolům nevysvětlíš.

 2. Petys napsal:

  Tady je dle mého názoru Hlídací pes trochu mimo podstatu dění.
  Dost hospod skončí a zprávy o tom se to dostaly až k Nejpoctivějšímu ministrovi na Čapí hnízdo. No a on se lekl politických ztrát a tak 3 dny před spuštěním EET dělá taktický ústup a trochu couvá aby ten průser nebyl tak očividný. Oni by se mu ti blbci co tahají tu káru na tu buzeraci mohli hromadně vykašlat. A to by byla jeho politická prohra. A tak se přesně v duchu Gottwaldova ujišťování že těch malých živnostníků se to týkat nebude jal se Babiš chláchlit. Zajímavá je velice role ČSSD, ti nechtějí Babišovi tenhle manévr schválit a doufají, že průser s EET bude Babišova veliká ostuda a politická prohra.
  ČSSD nechce dopadnout jak úplně paralyzovaná ODS.

  • Vladimír Novák napsal:

   Pokud by to ČSSD vyšlo, bylo by to jediné co by ho mohlo oligarchu zastavit. Škoda, že na to doplatí opět všichni.

 3. Němec napsal:

  Nevím, kdo kradl více zda malí podnikatelé, kteří vše nepřiznávali a potom si koupili ojeté auto, nebo draze placení úředníci, kteří si v pracovní době nejprve uvaří kávu, pustí počítač a dělají že něco dělají, maximálně lítají po chodbách s lejstry. V účtárně byla práce jen začátkem a koncem měsíce. Už dnes se vzkládá, že EET je protizákonné jako činnost náměstka Šišky za ministra Drábka.

 4. Pavel J. napsal:

  Jenze on to nejspis neukradl. On to pravdepodobneji slevil na prodejnich cenach, stejne jako ostatni hostinsti. A ted se podari zatlouct mensi cast trzby a o cca 10% z te nove nezatajene casti trzem (nove odvedena dph minus dph vracena z nakupu materialu) vzrostou koncove ceny.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Na Milešovce je krutá konkurence a cenová válka, je tam plno hospod, celkem 1, slovy jedna; takže určitě ten zelený Daniel Pitek slevoval na cenách. To tedy určitě.

   • Žwejk napsal:

    Na Milešovce je ještě malý útulný bufet se supr obsluhou. Jak to asi vypadá tam ? O tom se nikde nepíše. Docela by mne to zajímalo.

 5. Pavel J. napsal:

  A nikdo ted nevi, jaka je elasticita ceny. Cili jestlu az vsichni i kousek zdrazi, jestli lidi budou konzumovat stejne nebo min a radeji zustanou chlastat v soukromi. V tom pripade se tmensi trh a nektere prodejny se neuzivi. Ono to taky bude ruzny v ruznejch segmentech. Napr. vesnicka ctyrka vs. koktejlovy bar v centru mesta.

 6. Němec napsal:

  Tak jak znám právo já, tak zavedení EET by se zákonitě nemělo vztahovat na podnikatele do data účinnosti. Dále předpoklad, že každý musí mít internet je další právní zvrácenost. A pokud EET zavádí ministr financí s obrovským střetem zájmů a obrovským příjmem dotací do vlastních firem ,tak jsem směšný Kocourkov,kdy levicovou vládu ČSSD mistruje miliardář a podle toho to vypadá. Jediná spása je volit ODS, my už s vámi zatočíme.

 7. Tono napsal:

  Zavedením EET nastane soumrak podnikání v Čechách, aspoň podle komentářů v Hlidacim psu 🙂 Babiš zavede teror,EET ještě neběží a „podnikatele“ už končí s podnikáním 🙂

 8. Němec napsal:

  Před zavedením EET měl být zjednodušen daňový systém tak, aby si každý udělal daňové přiznání za pět minut. V tom je zakopaný pes, kdy se zavádí EET na zastaralý systém a za pár let se bude muset komplet předělat. Toto je daleko dražší než domnělá zlodějna malých podnikatelů, kteří byli donuceni populismem pana Babiše zákonitě zdražit. Volte ODS a my s vámi zatočíme ale správným směrem. Kde vzít zdravotní sestry, když hezké ženské sedí na finančních úřadech, místo aby nás léčily úsměvem.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost