Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
FOTO: Premiér Andrej Babiš (Facebookový profil Andreje Babiše)
Facebook: Andrej Babiš,

Důchodce nechce „úplatek“ od Babiše. Příspěvek k penzi poslal novinářům a neziskovkám

ROZHOVOR. Stejně jako jiní senioři dostal i bývalý diplomat a aktivista Fedor Bruoth letos od státu pětitisícový příspěvek k důchodu. Podle něj jde ale o úplatek vlády Andreje Babiše. Místo toho, aby peníze využil pro vlastní potřebu, se je proto rozhodl darovat na nezávislé a neziskové projekty podporující demokracii. „Nepochybuji, že se najdou stovky lidí, kteří se rozhodli stejně,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Fedor Bruoth (Foto: facebookový profil Fedor Bruoth)

Proč jste se rozhodl pět tisíc, které vám poslala vláda Andreje Babiše jako příspěvek k důchodu, využít pro podporu nezávislých projektů?

V první řadě mě vůbec naštvalo, že toto populistické gesto je rok před volbami jen dalším tahem, aby si hnutí ANO zajistilo hlasy voličů. Potom si ale také nemyslím, že senioři jsou lidé, kteří v této době nejvíce finančně trpí. Pociťuji to i na sobě, že je to psychicky náročné vzhledem k izolaci, ale důchod přichází stejně jako jindy, a navíc teď máme menší možnost utrácet než za běžných okolností. Podle mě to proto nemá žádné jiné opodstatnění než populistické.

Přesto si řada lidí ty peníze určitě nechala a nelze jim to mít za zlé. Proč vy ne?

Protože mi to z mé strany přijde nemravné. Podle mě je to úplatek, a to nemohu vzít. Vše, co poslední roky dělám, je, že se snažím pomáhat lidem, kterým jde o udržení demokracie. Byť je to třeba jen kapka v moři. 

Jaké projekty jste tedy podpořil?

Nepodpořil jsem jen novinářské projekty, ale i projekty, které se zaměřují na vzdělávání, protože ten problém degradace demokratických poměrů v naší zemi je podle mě často zakořeněn právě v nízké vzdělanosti a neinformovanosti. Další projekty, které jsem podpořil, jsou zaměřeny právě na správný chod demokracie. Ty často totiž stojí na lidech, kteří do své práce vkládají spoustu energie, ale musí se spolehnout především na podporu běžných občanů.

Přesto se jim ale od řady lidí dostává nepodložená kritika, že údajně dostávají miliony od George Sorose nebo koho jim dezinformační zdroje podsouvají. Těch pět tisíc korun jsem proto rovným dílem rozdělil do deseti projektů od Člověka v tísni, přes Milion chvilek až po HlídacíPes.org. Uvědomuji si, že sice žádnou z těchto organizací tato částka nevytrhne, ale aspoň symbolicky je tak podpořím. 

Bez nezávislých médií by to nešlo

Víte ještě o někom, kdo se rozhodl k podobnému kroku jako vy?

Já jsem poměrně aktivní na Facebooku a ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že Babiš chce těch pět tisíc důchodcům dát, napsal jsem si na profil, že pokud se to skutečně stane, tak ty nezávislé projekty podpořím. Na to mi přišla řada reakcí a vím, že to někteří chtěli udělat stejně. Nepochybuji, že ta podpora přijde od stovek lidí, asi ne tisíců, ale stovky by to být mohly.

Rozumíte ale i těm, kteří si peníze nechají?

Pro mě je to nemyslitelné, ale myslím, že jsou dvě kategorie lidí, kteří to přijmou. Ta první ještě žije v takovém komunistickém „když dávají, tak ber, když bijí, tak utíkejteׅ“ a nad tím, že by ty peníze mohly směřovat na užitečnější věci, se ani nezamyslí. Ti druzí se nad tím zamyslí a mají třeba podobné pocity jako já, ale rozhodnou se to dát dětem nebo si pořídí něco, na co by za normálních okolností neměli. Není to ale otázka těch lidí, těm to vyčítat nelze, je to otázka úrovně naší politické reprezentace.

 

 

Proč je podle vás potřebná nezávislá žurnalistika, kterou jste z vládního příspěvku také podpořil?

Protože nemohou být všechna média jen vlastněna oligarchy. Oni to totiž nedělají proto, aby tady uchovávali demokracii a udrželi lidi v informovanosti, ale naopak proto, aby zvýšili svou moc a informace filtrovali či zkreslovali. Řada těchto projektů vznikla z ničeho, a přesto si na mediálním trhu dokázaly najít své místo, a nabídly tak lidem různé cesty k tomu, jak se dostat k důležitým informacím a svobodným názorům. Bez nezávislého tisku by to nešlo. 

Ověřovat informace nestačí

Vy se ve svém volném čase zabýváte také dezinformacemi a na Facebooku spravujete skupinu Přednášky o dezinformacích…

Je to systematická informační válka, kterou stále spousta lidí přehlíží. Jejím cílem není nic menšího než zakořenit ve společnosti chaos a nepřehlednost informací. Často se setkávám i mezi vrstevníky s tím, že na něco na sociálních sítích reagují, protože to v nich vzbudí emoce, ale přitom je to třeba očividná lež nebo manipulace. Je to i tak naštve nebo to v nich vzbudí strach a s takovými lidmi se pak perfektně manipuluje. Týká se to i lidí, kteří jsou chytří a já nikdy nevěřil, že by na něco takového mohli naskočit. Trochu v tom ztrácím naději. 

Setkáváte se s řetězovými emaily? 

Příliš se s tím nesetkávám. Dostal jsem jich pár v minulosti, ale většinou jsem tomu člověku napsal, aby mi to neposílal, a tak se i stalo. Přišly mi asi čtyři emaily s poplašnými zprávami o uprchlících nebo o Evropské unii, odesilatele jsem blokoval. V jednom případě jsem odesilateli, jehož znám, lži v pamfletu o EU vyvrátil. Myslím si, že to je dost o tom, jak poprvé zareagujete. Díky té blokaci se to ke mně pak už nedostávalo.

Co by podle vás tedy mohlo být klíčem k tomu, aby lidé méně podléhali dezinformacím?

Myslím, že jen ověřování informací nepomůže, protože ta lež je sexy a v lidech vzbudí velké emoce, že její vyvracení pak takovou pozornost u těch lidí, u kterých by mělo, nevzbudí. Jinak by ale mohlo pro začátek pomoct vyměnit prezidenta Miloše Zemana za prezidentku Zuzanu Čaputovou. 

Je podle vás skutečně hlavní problém v tom, kdo sedí na Hradě?

Je to velký problém, který se ale začne nějakým způsobem určitě měnit, byť je to titěrná práce. Viním především intelektuály a pravé elity, jestli vůbec existují, že k nepřijatelným krokům moci mlčí. Nesouhlasné postoje tady často pronáší jen jednotlivci, ale velké instituce, ať už kulturní nebo vědecké, si to nedovolí. 

Problém pak je také v tom, že se ty rozdělené strany společnosti vzájemně neposlouchají a k tomu ještě si nadávají a nálepkují se. Jednou jsem četl jeden příspěvek na sociálních sítích, kde někdo psal, že není dobré lidi s opačným názorem označovat za hlupáky, za ignoranty, protože takhle se s nimi nemůžeme nikdy domluvit. Na to si často vzpomenu, že ta agresivita vzniká občas i na té druhé straně. Přesto v tom ale vidím rozdíl, protože my taháme za ten kratší konec a jsme v obranné pozici, ze které vyplývá obranný postoj a někdy třeba i nepřiměřené cejchování.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. jiří hora napsal:

  A dělá dobře, sám zase přemýšlým , že ty peníze pošlu pirátům .

  • úplatek napsal:

   Myslím, že i zaměstnanci by úplatek snížení daní měli posílat neziskovkám – novinářům proboha ne.

  • A. S. Pergill napsal:

   Než je posílat politickým neziskovkám, nebo prototalitním stranám typu piráti (či zelení), to je lepší ty peníze spláchnout do WC (pokud je tedy mermo mocí nechcete).

  • Stupidita některých OVCÍ, nemá Hranice napsal:

   Pane HORA- pokud dělá dobře, tak se s ním spojte a běžte oba k Chocholouškovi. To není od Babiše, ale ze Státní kasy- takže z peněz Daňových poplatníků- tedy i od Vás. A pokud Vy své peníze pošlete politickým Neziskovkám a Novinářským šmejdům-tak Opravdu nejste duševně Zdráv !

  • Tump. napsal:

   Peníze nejsou od pana premiéra Babiše ale od ČSSD paní Maláčové. A mimochodem, na Slovensku rozdávali důchodcům víc.
   Tak ať se ten písálek zklidní.

 2. Stanislav Handl napsal:

  Jsem rád, že nejsem sám. Babišův milodar určený mně už má na svém účtu Člověk v tísni.

  • josef napsal:

   …ale Člověk v tísni rozhodně s těmi penězi nebude podporovat např.Kurdy v Turecku…

   • virus napsal:

    Spíš bude podporovat islámisty proti Asadovi a proti Lybii

    • josef napsal:

     … no on kdysi Šimon Pánek ještě v klasickém Hyde parku na otázku „zdali budou podporovat Kurdy v Turecku“ odpověděl (možná tehdy naivně,že by asi po poradě později to už takto neřekl), že oni (tj.ČvT) by chtěli, ale USA to nechtějí. A to je ta kardinální odpověď, protože „donátoři“ rozhodují kam se má“ vrhnout“ halasně ČvT (např.Kuba, Venezuela, Čečensko, Ukrajina, možná nyní i Bělorusko, atd., atd.). Já jsem si to pro sebe vyhodnotil tak, že ode mě bych ČvT nedal ani korunu… Už jsem se o tom tady na HP několikrát zmiňoval…

 3. Zbyněk Jaňour napsal:

  Obdobně mne Babišova almužna mne urazila. Proto jsem část zaslal nadaci Člověk v tísni a za zbytek mám nádherný kalendář se vzpomínkou na posledního opravdového českého prezidenta a jeho manželku.

  • Názor napsal:

   Miliárdáři dostávají od Vlády z naších daní taky almužny a zahraniční majitele všeho co je u nás ziskové a ještě jsem neslyšel ,že by s tím měli nějaké problémy .Podle zveřejněných názoru souhlasím s degenerací našeho lidu

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Jen bych si dovolil se pana exdiplomata Fedora Bruotha zeptal, jestli by to udělal stejně s těmi 5000 Kč, kdyby měl průměrný důchod? Jsem přesvědčen, že bychom se o jeho reakci v takovém případě nikdy nic nedověděli. Že ano, pane autore?

 5. Dan Polplatnik napsal:

  Každý se může svobodně rozhodnout co se svými penězi udělá, já si těch 5000,- Kč ponechám.

 6. Oborský napsal:

  Od 30. 10. 2020 je na FB skupina „Babiši trhni si!“ s výzvou k odmítnutí toho úplatku a jeho přeposlání různým charitám a sociálním službám. Osobně jsem to přeposlal Domovu Sue Ryder (péče o seniory).

 7. Barb napsal:

  Moje maminka má průměrný důchod a také poslala 5000 na neziskovky. Takže asi každý podle svého přesvědčení.

Přidávání komentářů není povoleno