Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay.com,

„Doněcký konzulát“ zrušen. Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek krajského soudu

Samozvaná honorární konzulka Doněcké lidové republiky Nela Lisková neuspěla s odvoláním ani u Vrchního soudu v Olomouci. Ten potvrdil rozsudek krajského soudu, a zrušil tak spolek Zastupitelského centra DNR (Doněcké lidové republiky), který Lisková založila před dvěma lety v Ostravě.

Lisková přišla k soudu na poslední chvíli a bez advokáta. U soudu, který trval přibližně půl hodiny, byla celou dobu oblečena v kabátě a pouze opakovala obhajobu svého spolku od ostravského Krajského soudu.

„Nic nového k tomu neřeknu. Myslím si, že jsem se u minulého soudního řízení vyjádřila zcela jasně. Na svém vyjádření trvám. Nemám nic, co bych k tomu doplnila,“ řekla u soudu Lisková.

Rybářský spolek, spolek pejskařů a Zastupitelské centrum…

Na otázku soudkyně Aleny Ježíkové, zda chce přednést či nějak doplnit odvolání, Lisková uvedla, že nechápe důvod ke zrušení spolku, protože jeho založení soud původně schválil. Soudní řízení pak označila za politickou kauzu, kterou vyvolalo Ministerstvo zahraničních věcí.

©HlídacíPes.org/Jakub Mikel

„Vnímám to jako tlak na soudní činitele. Ať už tady máme jakékoliv spolky, jako rybářský spolek, spolek pejskařů nebo můj spolek Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, tak všichni musíme splnit, nějaká ustanovení, aby bylo možné spolek založit,“ uvedla Lisková s tím, že nevidí nic špatného na družbě mezi dvěma slovanskými národy.

Změna stanov dva dny po založení spolku

Argument Liskové, že soud založení spolku schválil, a tedy není důvod pro jeho zrušení, však soudkyně odmítla s tím, že Zastupitelské centrum DNR změnilo dva dny po svém založení své stanovy. Zatímco v původních stanovách stálo, že spolek bude spolupracovat s Doněckou oblastí, v nových stanovách již figurovala spolupráce s Doněckou republikou.

Ve změně stanov Lisková problém nevidí. „Je to normální postup. Vzhledem k tomu, že se spolek nějakým způsobem vyvíjí, může měnit své stanovy. V případě, že je řádná zasedací schůze, že se na tom všichni členové spolku shodnou, tak to není nic protizákonného,“ řekla Lisková.

Avšak, jak již dříve uvedl pro server HlídacíPes.org bývalý člen spolku Petr Viktorýn, k řádné schůzi spolku před změnou stanov zřejmě nedošlo.

„Žádná oficiální schůze se nekonala a ani se konat nemohla. Předseda má podle stanov povinnost o schůzi informovat třicet dní předem. To se nestalo, jelikož by paní Lisková musela o schůzi informovat dvacet osm dní před samotným vznikem spolku,“ vysvětlil Viktorýn s tím, že jeho podpis na listině je zřejmě padělaný.

©HlídacíPes.org/Tomáš Pika

S činností bude pokračovat i nadále

Lisková řekla, že takové rozhodnutí soudu očekávala. „Nepřekvapilo mě to. Další kroky budu teď konzultovat se svým právním zástupcem,“ uvedla s tím, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Podle jejích slov nebude mít zrušení Zastupitelského centra DNR na její vlastní aktivity žádný vliv. Připustila také možnost založení dalšího spolku. „Co se týká mé činnosti, tak v tom budu pokračovat určitě dál,“ uzavřela Lisková.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Uf! To jsem si oddychl, že je ten nezákonný spolek zrušen, konečně mohu v klidu spát.
  Doufám, že si tohoto veledůležitého aktu českého nezávislého soudnictví povšimne celý „civilizovaný“ svět a náležitě to ohodnotí.

 2. Rezek napsal:

  Mám názor, že nejde pouze o takovou marginalitu, kdy se kdosi jmenuje zástupcem kohosi, čehosi. Může se zdát, že je ona dáma tak trochu trhlá. Není. Je to výsledek organizovaného konání páté kolony, třeba i s panem Obrtelem a jinými týpky, vedoucími nás k imperialistickému Rusku. No a potom to už zase taková pitominka není. Organizují se nám za zády, propojují se s jinými podobnými spolky a tvoří potencionální pololegální složku, v budoucnu schopnou organizovaného odporu proti státu. V historii není málo příkladů, kdy se takto organizované tlupy pokusili vpadnout do zad.
  Zatím jsou pod dozorem státu, ale kdo ví, kam až jejich kontakty sahají, i v armádě není momentálně situace stoprocentní.
  Zřejmě jsme byli jako stát Rusy vybráni jako nejvhodnější lidský materiál pro intriky a průnik do Evropy a toto jsou oni, vybráni do rolí zrádců a rozvratníků.
  Jerusalem Zdeněk Rezek

  • Frenki Hunter napsal:

   Já to vidím z určitého úhlu pohledu jinak.
   Na rozdíl od někoho jiného jsem pro neutrální vidění světa. Ne z pohledu „závislého spojence“, ale z pohledu neutrála. Tedy, nemám zájem si nechat „kecat“ do mých záležitostí a když se budu chtít vyjádřit, tak neovlivněn jakýmkoliv pofiderním spojenectvím. To platí na všechny.
   Mnozí prosťáčci mi sice rádi, ale neznale oponují, prý jsem proruský, bolševik a pod. kecy. Jen proto, že slepě „nekejvám“ na každou pitomost, se kterou naši „spojenci“ přijdou a nutí nás, ne pouze čekají, k onomu tupému oslímu hýkání. Všechny velmoci si hrají své vlastní hry. My jsme byli, jsme a bohužel zase budeme pouze tupí, někteří i nadšení, oslí kejvači. V tomto se já odlišuji od mnohých, rádoby těch pravých, diskutérů. A stav v naší společnosti, který existuje, je mnou viděn jako přímo katastrofický, mnohdy na blití. Všude jen stejní zbabělí, nebo hloupí slouhové.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Proč se zešměšňujete? Máte to zapotřebí?
   Podplukovník v.v, MUDr. Marek Obrtel byl vojenským lékařem s diplomem Univerzity Karlovy v Praze, podplukovníkem AČR v záloze a během činné služby léta vykonával i jedny z nejvyšších postů ve zdravotnické službě armády, vždy na tabulkových místech s plánovanou hodností plukovník. Mezi ty nejvýznamnější pak patřil post velitele kontingentu AČR v Afghánistánu a náčelníka 11. polní nemocnice AČR tamtéž, zástupce velitele operačního velitelství vojskové zdravotnické služby, nebo významné funkce v rámci Sekce vojenského zdravotnictví Generálního štábu AČR.
   Během kariéry jsem v rámci vojenských operací poznal problematiku Bosny a Hercegoviny a dalších zemí bývalé Jugoslávie, Afghánistán, velmi krátce také problematiku Iráckého konfliktu, ale zejména pak Kosovo.
   Jeho poznatky z vojenské služby v zahrničních misí ho vedly k následujícímu rozhodnutí. Cituji : Vážený pane ministře,

   z důvodů, o kterých se rozepisuji v přiloženém třístránkovém dopise, který je součástí tohoto dokumentu, Vás žádám o odejmutí vyznamenání z  vojenských operací AČR pod hlavičkou NATO.

   Děkuji Vám za pochopení a důrazně Vás žádám o Vaše souhlasné stanovisko.

   Pplk. v.z. MUDr. Marek Obrtel
   v.r.
   A copak Vy v Jeruzalémě? Vy tam děláte co, že si dovolujete přiřazovat pana podplukovníka, který důvody svého rozhodnutí má podložené osobní zkušeností z bojových misí, k „jiným týpkům, vedoucím nás k imperialistickému Rusku“?

 3. liberal shark napsal:

  Pokid vím, tak změna stanov zapsaného spolku podéhá minimálně ohlášení na rejstříkovém soudu. A MV může požádat soud o zrušení registrace spolku, pokud jsou stanovy v rozporu se zákonem, Těžko si může soukromý spolek dát do stanov, že bude provozovat diplomatické styky, navíc s neuznávanou teroristickou entitou :-).

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost