Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay.com,

„Doněcký konzulát“ zrušen. Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek krajského soudu

Samozvaná honorární konzulka Doněcké lidové republiky Nela Lisková neuspěla s odvoláním ani u Vrchního soudu v Olomouci. Ten potvrdil rozsudek krajského soudu, a zrušil tak spolek Zastupitelského centra DNR (Doněcké lidové republiky), který Lisková založila před dvěma lety v Ostravě.

Lisková přišla k soudu na poslední chvíli a bez advokáta. U soudu, který trval přibližně půl hodiny, byla celou dobu oblečena v kabátě a pouze opakovala obhajobu svého spolku od ostravského Krajského soudu.

„Nic nového k tomu neřeknu. Myslím si, že jsem se u minulého soudního řízení vyjádřila zcela jasně. Na svém vyjádření trvám. Nemám nic, co bych k tomu doplnila,“ řekla u soudu Lisková.

Rybářský spolek, spolek pejskařů a Zastupitelské centrum…

Na otázku soudkyně Aleny Ježíkové, zda chce přednést či nějak doplnit odvolání, Lisková uvedla, že nechápe důvod ke zrušení spolku, protože jeho založení soud původně schválil. Soudní řízení pak označila za politickou kauzu, kterou vyvolalo Ministerstvo zahraničních věcí.

©HlídacíPes.org/Jakub Mikel

„Vnímám to jako tlak na soudní činitele. Ať už tady máme jakékoliv spolky, jako rybářský spolek, spolek pejskařů nebo můj spolek Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, tak všichni musíme splnit, nějaká ustanovení, aby bylo možné spolek založit,“ uvedla Lisková s tím, že nevidí nic špatného na družbě mezi dvěma slovanskými národy.

Změna stanov dva dny po založení spolku

Argument Liskové, že soud založení spolku schválil, a tedy není důvod pro jeho zrušení, však soudkyně odmítla s tím, že Zastupitelské centrum DNR změnilo dva dny po svém založení své stanovy. Zatímco v původních stanovách stálo, že spolek bude spolupracovat s Doněckou oblastí, v nových stanovách již figurovala spolupráce s Doněckou republikou.

Ve změně stanov Lisková problém nevidí. „Je to normální postup. Vzhledem k tomu, že se spolek nějakým způsobem vyvíjí, může měnit své stanovy. V případě, že je řádná zasedací schůze, že se na tom všichni členové spolku shodnou, tak to není nic protizákonného,“ řekla Lisková.

Avšak, jak již dříve uvedl pro server HlídacíPes.org bývalý člen spolku Petr Viktorýn, k řádné schůzi spolku před změnou stanov zřejmě nedošlo.

„Žádná oficiální schůze se nekonala a ani se konat nemohla. Předseda má podle stanov povinnost o schůzi informovat třicet dní předem. To se nestalo, jelikož by paní Lisková musela o schůzi informovat dvacet osm dní před samotným vznikem spolku,“ vysvětlil Viktorýn s tím, že jeho podpis na listině je zřejmě padělaný.

©HlídacíPes.org/Tomáš Pika

S činností bude pokračovat i nadále

Lisková řekla, že takové rozhodnutí soudu očekávala. „Nepřekvapilo mě to. Další kroky budu teď konzultovat se svým právním zástupcem,“ uvedla s tím, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Podle jejích slov nebude mít zrušení Zastupitelského centra DNR na její vlastní aktivity žádný vliv. Připustila také možnost založení dalšího spolku. „Co se týká mé činnosti, tak v tom budu pokračovat určitě dál,“ uzavřela Lisková.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře