Pavel Dufek a Věra Nechybová. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Do funkce snadno a rychle. Ústecká koalice ANO a SPD pokračuje v odměňování přeběhlíků

Napsal/a Robert Malecký 16. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Na přípravu nového územního plánu města Ústí nad Labem dohlédne z pozice šéfa příslušné komise politik, kterého voliči nikam nezvolili. Předsedou komise pro územní plánování byl zvolen Pavel Dufek, bývalý náměstek primátora a do října místostarosta Severní Terasy. Pokračuje tak rozdávání „trafik“ lidem, kteří podpořili koalici ANO a SPD – Dufek už se před dvěma týdny stal asistentem Věry Nechybové, která jako přeběhlice vznik koalice umožnila.

Vyjednávání demokratické koalice v Ústí nad Labem nenašlo na konci října řešení. Na ustavujícím jednání zastupitelstva tak došlo k překvapení, když se dosud vládnoucí hnutí ANO opřelo o hlasy SPD a potřebnou dvacetičlennou většinu mu pak zajistily dva hlasy přeběhlíků – Pavla Tošovského z ODS a Věry Nechybové z Ústeckého fóra občanů (UFO).

Oba za to byli odměněni: Tošovský se stal placeným radním pro dotace a investice a Nechybová náměstkyní primátora pro správu městských financí. Zajímavý je ale i příběh Pavla Dufka; do zastupitelstva Severní Terasy, kde byl místostarostou, se ve volbách nedostal, a tak se pro něho hledalo uplatnění. Rozhodl se novou koalici aktivně podpořit a HlídacíPes.org upozornil, že na magistrátu našel místo jako asistent náměstkyně Nechybové. Oba byli z hnutí UFO začátkem listopadu vyloučeni.

Teď se ukázalo, že Dufek dostal i další funkci. Byl zvolen předsedou komise pro územní plán. Zadání klíčového dokumentu pro rozvoj města schválili zastupitelé letos v červnu a hotov by mohl být zhruba za čtyři roky.

Předseda, kterého voliči odmítli

Informace o zvolení členů komise pro přípravu nového územního plánu se v těchto dnech objevila na městském webu.

Pavel Dufek tak jako nikam nezvolený politik povede experty stran, které ve volbách do zastupitelstev uspěly. Eva Fialová z hnutí ANO byla v minulém volebním období radní a zároveň pověřenou zastupitelkou pro územní plán. Mimochodem, s Pavlem Dufkem ji pojí historická vazba, když si ji Dufek ještě jako náměstek primátora na magistrát přivedl jako svou sekretářku, a odstartoval tak její politickou kariéru.

Vladislav Skalník je expertem hnutí Vaše Ústí a v minulém období se podílel na přípravě zadání územního plánu. Je také členem zastupitelstva na Severní Terase. Michal Mohr (SPD) a Petr Křivan (UFO) jsou členy městského zastupitelstva, Jan Hrouda (PRO!Ústí) je autorizovaný architekt, v září se stal městským architektem města Varnsdorf. Podílel se rovněž na přípravě vzniku kanceláře městského architekta Ústí nad Labem.

Hlavně neutřít nudli

Pavel Dufek patří ke sběratelům funkcí placených z veřejných peněz a ani po letošních volbách tomu nebylo jinak. A to i přesto, že jeho UFO skončilo v opozici a on sám ve volbách neuspěl. Dufek už v minulosti nechvalně proslul sloganem, že nechce „utřít nudli“.

Během překvapivého úvodního jednání zastupitelstva se nejprve k koalici ANO a SPD přihlásili zmínění přeběhlíci Věra Nechybová a Pavel Tošovský a Nechybová pak do výborů nominovala i své stranické kolegy z UFO Pavla Dufka a Marii Jakubcovou. Jako nezávislé, což vzbudilo zájem, kde jmenovaní nakonec „vyplavou“ a jakými funkcemi budou odměněni.

Podle tehdejší kuloární šuškandy si měla Nechybová vzít Dufka na magistrát jako svého asistenta. To se nakonec potvrdilo.

Zdroj: Magistrát města Ústí nad Labem

Pavel Dufek se po volbách v roce 2014 ještě v dresu ANO stal starostou obvodu Severní Terasa. Jenže nebyl spokojen s tím, že funkce není placená tak dobře jako pozice na magistrátu, a z té doby pochází jeho slavné „nudlání“.

„Aha, tak nakonec my tři utřeme nudli. My makali na kampani nejvíc a ostatním dáváme prašule. Doufám, že pro nás zbyde aspoň nějaká dozorčí (rada),“ postěžoval si tehdy Dufek svému tehdejšímu stranickému kolegovi z dnes již zrušené ústecké buňky ANO Martinu Matovi. Mata pak SMS zveřejnil – to už bylo v době po tzv. ústeckém puči, na kterém se Dufek sám podílel a díky němu přišel vedle funkce na obvodě (přesunul se na post místostarosty) i k postu náměstka primátora.

„A já tu budu za 40. Je to v prdeli, má to cenu příště makat?“ ptal se Dufek.

Zpráva, kterou v roce zveřejnil Martin Mata. Zdroj: iDNES.cz

Po volbách v roce 2018 Dufek místostarostou Severní Terasy zůstal, letos v říjnu se ale s funkcí musel rozloučit. Ve volbách se nedostal do zastupitestva, přeskočil ho spolustraník z UFO, boxer Lukáš Konečný.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)