Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Dívka polila inkoustem plakát čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Zmizela i s otcem

Že jsou obrazy mocnářů náchylné ke znečištění, víme už od dob hostinského Palivce a dobrého vojáka Švejka. Zatímco v Haškově románu se situace vyřešila odklizením císařova portrétu na půdu, v Čínské lidové republice šmahem odklidili ženu, která se činu dopustila – i s jejím otcem.

Tung Jao-čchiung, devětadvacetiletá žena z provincie Chu-nan, uveřejnila na Twitteru video, na němž v Šanghaji – se silně kritickým komentářem – polila inkoustem plakát generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga:

„Protestuju. Nenávidím ho do morku kostí. Vidíte? Tohle jsem udělala. Protestuju proti diktatuře Si Ťin-pchinga. Protestuju proti tomu, jak komunistická strana kontroluje můj mozek.“

Video potom zveřejnila na Twitteru jako @feefeefly. Poslední fotografií, kterou poslala na Twitter, byl pohled kukátkem ukazující jednoho muže v civilu a dva nebo tři uniformované policisty, jak stojí na chodbě za dveřmi jejího bytu.

Twitter image

Během hodiny nebyla k dosažení na svém telefonu, potom zmizely její twitterové příspěvky a nakonec byl zrušen celý účet. Žena je nezvěstná od 4. července.


MAPA ČESKÉ JUSTICE nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org

Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost


Fotografii policistů za dveřmi postoval místo ní výtvarník Chua Jung. Ten byl loni v zimě krátce zadržen, když dokumentoval masové násilné vystěhovávání obyvatel z chudých pekingských čtvrtí.

“Útok na vůdce státu”

V těchto dnech Chua Jung udělal sérii videorozhovorů s otcem zmizelé ženy, chunanským horníkem Tung Ťien-piaem. Ten se o problémech své dcery dozvěděl, až když ho přišli vyslýchat ohledně její minulosti a vzdělání:

“Ptal jsem se: stalo se něco mé dceři? Odpověděli: vaše dcera porušila zákon útokem na vůdce státu. Tohle řekli: útok na vůdce státu.” Uvedl, že policie odmítla předložit jakoukoli dokumentaci nebo umožnit setkání s dcerou. Taky řekl, že mu nesdělili, zda je zadržena nebo jakým obviněním přesně čelí.

Tung dále napsal dopisy na policii v Šanghaji a v okrese Jou, kde bydlí: „Řekněte mi prosím, který zákon porušila moje dcera a kde ji držíte … pokud se nejedná o proces, pak je to únos vykonaný bandity.“

Nic jako “útok na vůdce státu” se totiž v čínských zákonech nevyskytuje. Dle Patricka Poona z Amnesty International je to právě naopak. Namísto toho se v zákoníku uvádí, že občané mají právo kritizovat a podávat návrhy týkající se státních orgánů a funkcionářů.

Další Chuaovo video na youtube končí v nepřehledném chaosu. Vypadá to, že policie zatkla otce zmizelé ženy přímo během streamování. Co se děje s Tung Jao-čchiung, není dle informací Hong Kong Free Press jasné. Hlasu Ameriky řekl kdosi, kdo zvedl telefon v kanceláři na šanghajském úřadu veřejné bezpečnosti, že o případu nic nevědí. Hlasu Ameriky poradili, aby poslal žádost o rozhovor faxem. HKFP žádný komentář od úřadu nedostal.

Vejcem proti Maovi

Celou záležitost ovšem na rozdíl od čínských úřadů živě komentují uživatelé Twitteru i čínští aktivisté: na Twitteru se objevily desítky příspěvků s fotografiemi portrétů Si Ťin-pchinga pocákaných inkoustem. Umělecký žánr vzniklý na základě inkoustových skvrn; cákání inkoustem, pcho-mo, má ostatně v Číně tradici založenou již za dynastie Tchang a následovanou i ve 20. Století.

Během protestů na náměstí Brány nebeského klidu na jaře 1989 tři mladíci naházeli vejce s barvou na samotný portrét Mao Ce-tunga. Dva z nich dostali doživotní tresty – byli však propuštěni dříve a všichni nakonec získali politický azyl ve Spojených státech. Od té doby se podobného činu odvážili ještě další tři lidé (v letech 2007, 2010 a 2014). Jak skončili  “pachatelé” prvních dvou, se neví; Sun Ping, který vylepšil portrét Mao Ce-tunga během zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců roku 2014, dostal čtrnáct měsíců natvrdo.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno