Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
612gr on Foter.com / CC BY, zdroj

Diplomatický servis: státní organizace se vzácným majetkem a nevšedními nájemníky z Ruska

Diplomatický servis je pro veřejnost sice málo viditelná, zato důležitá i bohatá organizační složka ministerstva zahraničí. Spravuje řadu lukrativních nemovitostí, jež pronajímá jak komerčním firmám, tak zahraničním ambasádám i soukromým osobám. Právě soukromých nájemníků není mnoho, o to jsou však zajímavější.

Prvním z nich je v Česku dlouhodobě pobývající ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov. Muž s vazbami na Gazprom a donedávna majitel ERB banky, která vloni na podzim v Česku zkrachovala.

Popovova První česko-ruská banka stála v roce 2014 za půjčkou pro francouzskou populistku Marine Le Penovou; v přepočtu šlo o zhruba 250 milionů korun.

Kvůli podezřelým transakcím měla v ČR banka zablokované účty, nakonec přišla o licenci a peníze klientům musel vyplácet Fond pojištění vkladů.

Od českého Diplomatického servisu si Popov pronajímal ještě donedávna dům se zahradou, garáží a zahradním domkem na Praze 6 v ulici Romaina Rollanda, platí za to tržní nájemné ve výši 3 194 000 korun ročně. Původně zde sídlilo velvyslanectví Kuvajtu.

„Pan Popov již pronájem ukončil a v současné době je tato vila pronajata jako rezidence velvyslance Španělského království,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Kamarádi z Lukoilu

Druhým zajímavým jménem na seznamu soukromých nájemců je Yulia Romaněnko. Ta má zhruba za tři miliony korun ročně k dispozici dům na Sibiřském náměstí, původně šlo o velvyslanectví Ghany. Smlouva je platná do roku 2020.

Manžel Yulie Romaněnko, podnikatel Dmitrij Romaněnko, byl jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech. Velmi dobře se tak zná s Martinem Nejedlým, poradcem a blízkým spolupracovníkem prezidenta Zemana.

Firma skončila v létě 2015 v likvidaci poté, co prohrála soud se státem o téměř 30 miliónů korun. Tuto sumu pak zaplatila mateřská ruská firma.

Romaněnko v minulosti jednal například o finančním vstupu do fotbalové Slavie, v době, kdy byl majitelem klubu podnikatel Aleš Řebíček, svého času ministr dopravy ve vládě Mirka Topolánka.

Drtivá většina nemovitostí ve správě Diplomatického servisu je dlouhodobě pronajata a o lukrativní prostory je i tak velký zájem.HlídacíPes.org se zajímal o to, jakým způsobem se právě tito nájemníci k pronájmu nemovitostí Diplomatického servisu dostali.

Podle vyjádření ministerstva zahraničí je „Diplomatický servis stále oslovován velvyslanectvími, českými státními institucemi i soukromými firmami se zájmem o pronájem nemovitostí“.

„Z pohledu zřizovací listiny Diplomatický servis vždy dává přednost velvyslanectvím, poté českým státním institucím a teprve pokud zájem těchto subjektů není, pronajímá svěřené nemovitosti soukromým firmám nebo osobám. Protože jsou nemovitosti pronajímány za cenu na základě znaleckých posudků, mnohdy velvyslanectví o větší nemovitosti ztratí zájem z důvodu vysoké ceny pronájmu. To je případ paní Romaněnko a pana Popova,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Valentová.

Komerční Václavské náměstí

Redakce HlídacíPes.org získala celkový seznam nemovitostí, které aktuálně Diplomatický servis spravuje i s nájemníky a s cenami za pronájem platnými k polovině roku 2017. Najdete je v této mapě (detaily k jednotlivým objektům se zobrazí po rozkliknutí ikony dané nemovitosti, pozn. red.).

Diplomatický servis má ve své správě řadu objektů, mimo jiné na Václavském náměstí, na Masarykově a Rašínově nábřeží, pronajímá nemovitosti pro potřeby velvyslanectví Francie, Německa, Británie, Vietnamu, Dánska a mnoha dalších.

V roce 2017 hospodařil s rozpočtem bezmála 146 milionů korun, vedle mzdových nákladů jde většina financí na údržbu a investice do nemovitostí.

Část majetku, například prvorepublikové vily v diplomatické čtvrti na Praze 6, Diplomatický servis v nedávných letech jako nepotřebný prodal soukromým zájemcům.

Většinu domů, bytů a nebytových prostor, které aktuálně nevyužívá žádná ze zahraničních ambasád, Diplomatický servis komerčně pronajímá. Lukrativní jsou především prostory v domech na Václavském náměstí.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno