Diplomatický servis: státní organizace se vzácným majetkem a nevšedními nájemníky z Ruska

Napsal/a Robert Břešťan 3. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Diplomatický servis je pro veřejnost sice málo viditelná, zato důležitá i bohatá organizační složka ministerstva zahraničí. Spravuje řadu lukrativních nemovitostí, jež pronajímá jak komerčním firmám, tak zahraničním ambasádám i soukromým osobám. Právě soukromých nájemníků není mnoho, o to jsou však zajímavější.

Prvním z nich je v Česku dlouhodobě pobývající ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov. Muž s vazbami na Gazprom a donedávna majitel ERB banky, která vloni na podzim v Česku zkrachovala.

Popovova První česko-ruská banka stála v roce 2014 za půjčkou pro francouzskou populistku Marine Le Penovou; v přepočtu šlo o zhruba 250 milionů korun.

Kvůli podezřelým transakcím měla v ČR banka zablokované účty, nakonec přišla o licenci a peníze klientům musel vyplácet Fond pojištění vkladů.

Od českého Diplomatického servisu si Popov pronajímal ještě donedávna dům se zahradou, garáží a zahradním domkem na Praze 6 v ulici Romaina Rollanda, platí za to tržní nájemné ve výši 3 194 000 korun ročně. Původně zde sídlilo velvyslanectví Kuvajtu.

„Pan Popov již pronájem ukončil a v současné době je tato vila pronajata jako rezidence velvyslance Španělského království,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Kamarádi z Lukoilu

Druhým zajímavým jménem na seznamu soukromých nájemců je Yulia Romaněnko. Ta má zhruba za tři miliony korun ročně k dispozici dům na Sibiřském náměstí, původně šlo o velvyslanectví Ghany. Smlouva je platná do roku 2020.

Manžel Yulie Romaněnko, podnikatel Dmitrij Romaněnko, byl jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech. Velmi dobře se tak zná s Martinem Nejedlým, poradcem a blízkým spolupracovníkem prezidenta Zemana.

Firma skončila v létě 2015 v likvidaci poté, co prohrála soud se státem o téměř 30 miliónů korun. Tuto sumu pak zaplatila mateřská ruská firma.

Romaněnko v minulosti jednal například o finančním vstupu do fotbalové Slavie, v době, kdy byl majitelem klubu podnikatel Aleš Řebíček, svého času ministr dopravy ve vládě Mirka Topolánka.

Drtivá většina nemovitostí ve správě Diplomatického servisu je dlouhodobě pronajata a o lukrativní prostory je i tak velký zájem.HlídacíPes.org se zajímal o to, jakým způsobem se právě tito nájemníci k pronájmu nemovitostí Diplomatického servisu dostali.

Podle vyjádření ministerstva zahraničí je „Diplomatický servis stále oslovován velvyslanectvími, českými státními institucemi i soukromými firmami se zájmem o pronájem nemovitostí“.

„Z pohledu zřizovací listiny Diplomatický servis vždy dává přednost velvyslanectvím, poté českým státním institucím a teprve pokud zájem těchto subjektů není, pronajímá svěřené nemovitosti soukromým firmám nebo osobám. Protože jsou nemovitosti pronajímány za cenu na základě znaleckých posudků, mnohdy velvyslanectví o větší nemovitosti ztratí zájem z důvodu vysoké ceny pronájmu. To je případ paní Romaněnko a pana Popova,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Valentová.

Komerční Václavské náměstí

Redakce HlídacíPes.org získala celkový seznam nemovitostí, které aktuálně Diplomatický servis spravuje i s nájemníky a s cenami za pronájem platnými k polovině roku 2017. Najdete je v této mapě (detaily k jednotlivým objektům se zobrazí po rozkliknutí ikony dané nemovitosti, pozn. red.).

Diplomatický servis má ve své správě řadu objektů, mimo jiné na Václavském náměstí, na Masarykově a Rašínově nábřeží, pronajímá nemovitosti pro potřeby velvyslanectví Francie, Německa, Británie, Vietnamu, Dánska a mnoha dalších.

V roce 2017 hospodařil s rozpočtem bezmála 146 milionů korun, vedle mzdových nákladů jde většina financí na údržbu a investice do nemovitostí.

Část majetku, například prvorepublikové vily v diplomatické čtvrti na Praze 6, Diplomatický servis v nedávných letech jako nepotřebný prodal soukromým zájemcům.

Většinu domů, bytů a nebytových prostor, které aktuálně nevyužívá žádná ze zahraničních ambasád, Diplomatický servis komerčně pronajímá. Lukrativní jsou především prostory v domech na Václavském náměstí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)