Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Setkání ministra zahraničí Jakuba Kulhánka s českými diplomaty vyhoštěnými z Moskvy, 23. dubna 2021. Foto: tiskový servis Ministerstva zahraničí
,

Diplomaté vyhoštění z Moskvy se zlobí. Zahraniční plat jim končí, míst je pro ně málo

Jsou to rovné tři měsíce od chvíle, co na Letišti Václava Havla přistálo letadlo s diplomaty a dalšími pracovníky české ambasády v Moskvě, které Kreml nechal v reakci na český postup v kauze Vrbětice vyhostit. Hned dva ministři zahraničí poté veřejně slibovali, že se o tyto lidi postarají. Realita je ale s odstupem čtvrt roku poněkud jiná.

Podle informací HlídacíPes.org mezi vyhoštěnými diplomaty panuje značné rozladění.

„Vzhledem k citlivosti celého problému vám k těmto dotazům můžeme pouze sdělit, že zařazení diplomatických i nediplomatických pracovníků, kteří byli vyhoštění z Ruska, je v procesu a je řešeno v kontextu každoroční rotace. Všichni vyhoštění budou zařazeni na adekvátní místa dle své kvalifikace a vhodnosti služebního či pracovního místa v zahraničí nebo ústředí MZV,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Eva Davidová.

S ohledem na „citlivost celého problému“ i své šance na budoucí umístění se sami diplomaté na jméno nechtějí vyjadřovat. S příslibem ochrany zdroje však někteří z nich připouštějí, že „s hledáním uplatnění se moc nespěchá, jsou asi jiné priority“.

Rozdíl mezi příjmy

Pro vyhoštěné diplomaty i administrativně-technické pracovníky stávající situace znamená i značný finanční propad. Po dobu 90 dnů sice měli nárok na stejný plat, jaký pobírali na zahraničí misi, tahle možnost ale nyní končí.

Rozdíl v příjmech je to přitom zásadní. Platy v centrále jsou nesrovnatelně nižší než ty na ambasádách v zahraničí a výjezdy na misi diplomatům tradičně finančně kompenzují práci pro stát doma.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ministerské sliby byly před čtvrt rokem jiné. „Chci ještě jednou poděkovat těm, kteří na ambasádě v Moskvě sloužili. Jako ministerstvo zahraničí uděláme maximum pro to, abychom jim těžké chvíle ulehčili. Poskytneme jim servis, zázemí a třeba i ubytování, protože někteří tu neměli ani byty,“ řekl tehdejší dvojitý ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

Krátce poté byl ministrem jmenován jeho stranický kolega Jakub Kulhánek. I on sliboval, že své lidi ministerstvo ve štychu nenechá a že jim zajistí perspektivu v diplomatické službě. „Pro řadu z nich jsou to i velmi složité osobní příběhy. Naším úkolem je se o ně postarat. O odpovídající práci pro ně nouze není, buď na MZV, nebo v zahraničí,“ nechal se slyšet nový ministr.

Neplánovaný návrat dvou desítek lidí vyvolal na ministerstvu pnutí i ve vztahu k těm, kteří prošli konkurzy na posty v zahraničí, jsou již zařazeni do plánu rotací a teď by je mohli předběhnout lidé vyhoštění z Moskvy.

„Plány střídání jsou na rok dopředu. Což znamená, že pokud tam chcete někoho mimořádně zařadit, musíte ty původní z plánu vyhodit. Ti lidé přitom prošli výběrovým řízením, přes komisi, a byla by to druhá nespravedlnost,“ říká seniorní český diplomat. „Nemáme s takovými dopady vyhošťování zkušenosti, reciprocity byly i dříve, ale ne takhle velké. Chybí tu zkrátka mechanismus, jak se o ty lidi starat. A roli samozřejmě hraje ten veliký rozdíl mezi platy doma a venku,“ dodává.

Nejvýše postaveným vyhoštěným diplomatem byl zástupce českého velvyslance v Rusku Luboš Veselý. V jeho případě byla údajně ve hře možnost, že by se mohl stát velvyslancem na Ukrajině, tam má však odjet zástupce ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Petr Pirunčík. Hradu se jeho nominaci podařilo uhájit. I Veselý tedy na odpovídající uplatnění čeká.

Tsunami už od dob Zaorálka

Kariérní diplomaté v Černínském paláci také s rostoucí nelibostí poukazují na to, že se do služebního poměru v poslední době stále častěji přijímají lidí spjatí s vládní ČSSD, která ministerstvo zahraničí s půlroční přestávkou (kdy byl ministrem zahraničí za ANO Martin Stropnický) ovládá již od roku 2014.

„Domněnku o nárůstu počtu zaměstnanců z řad členů ČSSD nemohu potvrdit,“ říká mluvčí ministerstva Eva Davidová.

HlídacíPes.org si na ministerstvu vyžádal vývoj počtu zaměstnanců v pracovním i služebním poměru. „Je tam velmi mírný rostoucí trend. Souvisí to nárůstem agendy MZV, v poslední době mj. s přípravami českého předsednictví Radě EU,“ vysvětluje Davidová.

ZDROJ: Ministerstvo zahraničních věcí pro HlídacíPes.org

Faktem je, že ze samotné tabulky se snaha pořídit stranickým příslušníkům „trafiky“ vyčíst nedá.

Insideři to ale vidí poměrně jednoznačně. „Nejde si nevšimnout, že lidi z politického kabinetu sedí najednou na úřednických systematizovaných místech. Ale to tsunami rozpínavosti lidí ČSSD na MZV spustil už Lubomír Zaorálek,“ říká jeden ze zaměstnanců Černínského paláce, který však opět s ohledem na své další působení nechce svou kritiku říkat na jméno.

„Jsou tam přitom třeba absolventi diplomatické akademie, kteří jsou na takzvaném dočasném zařazení, které jde prodloužit jen jednou. A když se nedočkají systematizovaného místa, tak budou muset odejít,“ upozorňuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

44 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Hlavně nadávat na ČSSD …. páni diplomaté se taky nemůžou dočkat Okamury ve vládě, že?

  • Mart napsal:

   Práce je v privátu víc než dost, citelne tam chybi. Na rozdíl od eraru, kde dělá takrka půl milionu lidí a pořád to roste.

   • Glosátor napsal:

    V eráru lidé citelně chybí úplně stejně. Možná víc – erár většinou nemůže nabídnout kvalifikovanějším pracovníkům nic než směšné tabulkové platy, jak názorně vidíme na příkladu těchto diplomatů. A pak se divíme, že erár funguje, jak funguje.

    • PAvel Pták napsal:

     v eráru je lidí více jak 1,3 miliónu, což je sakra hodně.

 2. petrph napsal:

  On snad někdo naivní čekat něco jiného? Politický potenciál akce Vrbětice (ať už to bylo cokoliv) se už vyčerpal, a že se politici nedokážou a nechtějí postarat ani o svoje lidi z diplomacie už ani překvapit nemůže.
  Beztoho jsou za pár měsíců volby, a s tím, že si nové vládní partaje natahají na lukrativní místa svoje lidi, je taky jasný..

  • potom napsal:

   A proč se tedy Vy nenaivní čekat něco jiného? (omluvte moji češtinu, prosím, jsem jen blbý čech a nerozumím vašemu překladači) Poradím Vám, až budou za pár měsíců volby, Vám Rusákům do toho nic nebude.

 3. vlad napsal:

  Můžou jít škodit do USA, když v Rusku pro ně není místo. To se Koudelka vyznamenal, měl by jim hradit ušlou mzdu za spackanou zpravodajskou hru Vrbětice, která vedla k vyhoštění českých špionů z Ruska.

  • Nejedlý napsal:

   k vrběticím jsou důkazy jasné, ať děláte co děláte. „turisti“ ze salisbury tam byli a kopie pasů máme taky. tak klid dědo.

   • Jarda napsal:

    Co je to Nejedlý?

   • Marq napsal:

    To vám řeklo rádio, nebo jste tam byl a zjišťoval si pravdu od místních? Tak tam zajděte a dovíte se, co se tutlá a hrozí skandálem. Žádní rusové……

    • Glosátor napsal:

     Od místních:-) Venkovští vypravěči pohádek jako relevantní zdroj informací?! To si snad děláte děláte srandu…

   • Petr Macháček napsal:

    Ať se podá tresní oznámení zatím stále vyšetřování to je na prd.

   • potom napsal:

    On to vyšetřoval táta Brežněva, a pokud si vzpomenete, v jakém stavu dovládnul mladý Brežněv, tak se nedivte, k jakému závěru dospěl ohledně Vrbětic ÚV KSSS a soudruh Putin.

   • Milan napsal:

    Bože, po čučkařích jste asi jidiný, kdo tomu věří. propuštění diplomati mohou jít na pracák, mají cech vyhoštěni a takové nikdo nechce.

   • Josef napsal:

    To myslíte vážně, nebo to musíte říct .

   • v napsal:

    Já jsem na Karlštejně viděl japonské turisty s foťákem v ruce. Ubytování byli v Praze. Podle Vaší logiky jsou to nepřátelští agenti, kteří chtějí Karlštejn vyhodit do povětří.

   • MILA1952 napsal:

    Mýlíte se, ještě sdělte, proč to vyplynulo za tolik let, a který že to byl výbuch?

   • Krivošejn napsal:

    Kopie pasů máte z roku2018 čučkaři…….

 4. Jaroslav napsal:

  Měli vysoký plat a teď jsou zoufalí že se neuživí?Přece existuje úřad práce
  kde se můžou zaevidovat jako každý český občan.

  • Ivan Ruský napsal:

   Mě by spíš zajímalo jaké ty jejich platy byly.

  • Bertík napsal:

   TPCA nabírá stále a v provozu je dost vysokoškoláků kteří nemohou sehnat lepší uplatnění. Mohou tam dát žádost. Uvítáme je s radostí mezi námi. Máme nadprůměrné platy jak všude hlásí….nebo se jim budou zase vytvářet teplé místečka s xxnásobným průměrným platem?

  • jirka napsal:

   Přesně tak, budou si muset nějaký příjem najít sami anebo mazat nahlásit se na pracák, teď teprve poznají život obyčejného člověka!!!

 5. rebel napsal:

  Práce je dost fabrikám chybí zaměstnanci stále.Kdo se stará o havíře,kterým stát zavřel šachty?A takových příkladů je více.

  • Jan Svatoš. napsal:

   Já si nemyslím, že by Rusové měli zájem, aby ti dva skladníci (odborní svědkové zbrojíři) již nemluvili. Je třeba aby BISka vyšetřila kdo měl zájem, aby ti jediní svědkové již nemluvili. Vlastně i vrabčáci na střeše cvrdlikají pravdu.

 6. roman m napsal:

  Předpokládám, že hrdě přinesou finanční oběť na oltář národní hrdosti a protiruského vzepětí. Tak jako dělníci z továren, které dodávaly do Ruska a jsou taky na dlažbě! Buďte hrdě nezaměstnaní a hlavně choďte na pracák včas! Stačí pár hodin zpoždění a jste vyřazeni z evidence!

 7. Petr napsal:

  Nejvyšší Čučkař sliboval, že na Rusko podá žalobu. Nějak se to vleče. Každému je jasné, že šlo o Dukovany + snaha pošpinit Rusko, kde se dá.
  PS: Chcete vědět technická fakta o JE ? http://www.osel.cz heslo: jaderná energetika 2020

 8. Jiří napsal:

  Zazněl zde názor,aby se nechali zaregistrovat na pracáku,bohužel tudy cesta nevede.Nikdo z nás neví jakou pozici v Moskvě zastávali,říká se ,že každý diplomat je špion.

 9. Václav napsal:

  Znám případy, kdy lidé s akademickými tituly v Praze řídily tramvaje a autobusy, proč by nějací diplomaté nemohli třeba likvidovat kůrovcovou kalamitu? Jsme si přece všichni rovni, né? Nebo oni už jsou zase něco lepšího?

 10. Václav napsal:

  oprava: lidé řídili

  • Václav napsal:

   Oni už se dokonce zbavovali bytů, mysleli si snad, že ten šolích mají navěky? Já se picnu…

  • williams napsal:

   Já bych tedy napsal velké O. Záleží, jestli Vaše zvláštní škola byla vyhodnocena jako jedna z nejzvláštnějších. Pak bych napsal po dvojtečce i velké L a na konci věty tečku.

 11. potom napsal:

  Je mi líto těch pracovitých lidí, kteří na české ambasádě v sovětském svazu tak neúnavně pracovali ve prospěch české republiky, ale bohužel socialismus již odumřel, a tak jen pevně doufám, že úřád práce jim najde odpovídající uplatnění na trhu práce zde v české republice. Nedávno jsem například četl, že je nedostatek pracovníků ve stavebnictví.

 12. čechura napsal:

  u nás ve fabrice je místa dost

 13. Jaroslav Petrášek napsal:

  A co jako ???? Dobrej flek skončil . Tak zase najít práci jinou . Nic není na věky . Práce je dost !!!

  • jirka napsal:

   Práce je dost, to je možná pravda ale co ty peníze , na který byli zvyklí??

 14. Jiří napsal:

  Dle informací ze sdělovacích prostředků,Rusko chce uzavřít ambasádu v Praze.do konce července.Jak je to nyní s jednáním o jejim udržení?

 15. Mras napsal:

  Neomalenost diplomatů je donebevolající. Změna stavu, ať už zaviněná čímkoliv, se muže stát každému jednomu člověku, natož těm, kteří jsou ve službě. Jak je možné, že takováto samozřejmost inteigentním a vzdělaným diplomatům uniká? Nejspíš je pohltil ruský syndrom velikášství a papalášství.

 16. S.Janda napsal:

  Najděte si na netu diplomovou práci z roku 2016 o Vrběticích…..a potom se ptejme…..

 17. Eva napsal:

  Nikomu tam jak se zdá nechybí. Tak co chtějí???

 18. Petr napsal:

  V soukromé sféře platí – když pro někoho není práce, protože třeba firma nemá zakázky, propouští se; i když teď socialističtí vládci zřídili covid 1,2,3…kurzarbeit, podpory za zasněžování sjezdovek v době lockdownů … a tak ekonomika propadla o 8,6 % a lidem vzrostly vklady. Takže by se mohlo několik let čekat, až zase budou moci tito lidé do Ruska.

 19. Milan Daněk napsal:

  Na koho se zlobí?

 20. Vladimír Komárek napsal:

  Když se rozdávají velvyslanecká místa kdejakému oblíbenci politiků, bez diplomatického vzdělání „jako odměna za služby“, tak zkrátka kariérní profesionálové přebývají. Hrad, ANO a Sosani v tom jsou myslím „úspěšnější“, než byly předchozí vlády bez těchto obskurních partiček.

 21. Ivan Hron napsal:

  Jelikož se, prakticky bez výjimek, jedná o trafiky „zasloužilých stranických bojovníků“, bude o ně postaráno na jiných místech placených z našich daní.

 22. Pavel napsal:

  Divím se, že něvědí komu poděkovat.

Přidávání komentářů není povoleno