Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Černovský / CNC / Profimedia,

Demontáž státu pod rouškou telenovely. Prymula a Vojtěch jako Manuela s Esmeraldou

KOMENTÁŘ. Je celkem nepodstatné, co si myslíme o romantické telenovele, kterou nás v posledních dnech zásobují ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula. Pokud by ji v podvečerním čase vysílala televize Prima Love, mohla by dobře posloužit k obveselení nenáročného publika. Ve chvíli, kdy ale jde o demontáž bezpečnostních zájmů státu, je třeba zvednout obočí a ptát se, kde jsou policejní plukovníci a orlové práva.

Jaký byl obsah posledních dílů:

Ministr Vojtěch loni zavedl pravidlo, že se jeho náměstci musejí vykázat platnou bezpečnostní prověrkou. Náměstek Prymula ji dosud nemá, a tak by měl ve funkci skončit. Má se stát ke konci května, ale jak se termín blíží, dějová linka se nám rozmnožila o emotivní prvky.

Prý si s Vojtěchem nesedli, říká premiér Andrej Babiš. Prymula přímo mluví o tom, že ho na úřadě nemají rádi, bojí se jeho popularity. S Vojtěchem nemluví (!). Zároveň vyšlo najevo, že bokem vyjednával s Babišem o vládním angažmá (!) a stanovil si dvě podmínky pro své (nezákonné) setrvání. Načež mu premiér nabízí post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Tolik základní děj.

Ministerstvům vládne Babiš

Že si spolu nějaká ta Manuela s Esmeraldou nesednou, to se v jihoamerických mýdlových operách stává a vytváří to koneckonců základ dramatiky příběhu. Když se to stane uvnitř české státní správy s tradicí c. a k. monarchistické byrokracie, nastupuje řád. Hierarchie a subordinace. Máme to tak z dobrých důvodů rádi.

Okamžik, kdy náměstek obchází svého ministra a vyjednává s předsedou vlády o obejití daných pravidel, má v takovém systému rychlé řešení. Náměstek už není náměstek, a to nejpozději zítra ráno. Jenže česká státní správa má poslední dobou poněkud specifická pravidla. Všichni víme, že vládcem jednotlivých úřadů není ministr, ale Babiš. Ví to samozřejmě i Adam „nebuďte slušnej“ Vojtěch.

Souvisí s tím i Prymulovo kladení podmínek. Jsou dvě a my si dokážeme představit, že se tak či tak týkají dvou základních zdrojů plukovníkovy frustrace: těmi jsou právě jeho povinná prověrka (kterou prý záměrně na NBÚ někdo zdržuje) a ministr Vojtěch. Je to celkem průzračné a opět je to důvod, aby si Prymula v úřadě sbalil své prádlo a jel si ho vyměnit do Hradce.

Mluvíme zde o bezpečnostní prověrce, a tak je třeba si říct, jaký je její skutečný smysl. Plukovník Prymula ji vnímá jako překážku k uplatnění svých ambicí, ale to se ve své emoci plete.

Vydáním prověrky Národní bezpečnostní úřad garantuje, že u jejího držitele nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by mu bránily mít přístup k utajovaným informacím nebo vykonávat citlivé činnosti. Jde o hodně: o ochranu informací důležitých pro obranné, vojenské, bezpečností, ekonomické a mezinárodně politické záměry a cíle České republiky, a tím i o ochranu zdraví, života a majetku občanů (zde citujeme z informací NBÚ). Stát tak může svěřit své strategické informace při zajišťování obrany státu, při boji proti terorismu, při odhalování závažné trestné činnosti, při zajišťování důležitých ekonomických zájmů i zájmů, k jejichž ochraně se zavázal v rámci mezinárodní spolupráce, i výkon citlivé činnosti subjektům, které skýtají záruku, že tyto informace ani citlivou činnost nezneužijí nejen ve svůj prospěch, ale i ve prospěch např. cizích „špionážních“ služeb apod.

Pokud to zjednodušíme, člověk bez prověrky je bezpečnostní riziko pro stát. Pokud by někde ve vysokých patrech státní správy zůstal, bude třeba ho stále hlídat.

„Myslím si, že by bylo dobré, aby pan profesor zůstal v rámci státních struktur, aby neodcházel někde do privátu,“ řekl Babiš ve středu České televizi. Omyl, je to přesně obráceně. I když pomineme osobní rovinu vztahů Prymula-Vojtěch, neexistující prověrka je základní překážkou pro plukovníkovo jakékoli setrvání ve státní službě.

Připomeňme, že post vládního zmocněnce pro Prymulu vytváří člověk, který se sám z dobrých důvodů nikdy neměl (nesměl) stát ministrem. Ty dobré důvody se v lednu roku 2014, kdy Bohuslav Sobotka Babiše do vlády jako ministra financí bral, jmenovaly lustrační zákon. Je ostudou české společnosti, že tehdy bez povšimnutí a bez protestů nechala Sobotkovu koalici zákony změnit tak, aby vyhovovaly jeho (a Babišovu) hladu po vládnutí. Je zároveň pochopitelné, že je to právě Andrej Babiš, kdo systém bezpečnostních brzd nechápe, když byly v jeho případě ohnuty.

Kde jsou orlové práva?

Ve stejný den, kdy sledujeme finále prymulovské telenovely, jmenoval prezident Miloš Zeman předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho. Rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl, řekl k tomu a přidal tak další příspěvek k tématu zdůvodněnosti a přezkoumatelnosti svých rozhodnutí. Ale to jen na okraj.

Zajímavé je, že i Zeman má svého zmocněnce pro oblast justice, který analogicky s případem Prymula/Vojtěch supluje roli ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Jmenuje se Vratislav Mynář, je kancléřem, rovněž bez prověrky. A stejně jako v minulosti už několikrát i tentokrát vyšlo najevo, že Angyalossiho nevybíral prezident, ale on. S Angyalossym vyjednával, vyjednal a prezident pak hotový výběr pouze schválil. Na vedlejší koleji pak stála se svými návrhy Benešová, mimochodem členka Zemanova poradního týmu.

Nedovedeme si příliš představit, co by takováto suma informací o vlivu lidí s bezpečnostním problémem na obsazování důležitých postů způsobila za vládnutí Václava Havla či Václava Klause nebo za premiérování dejme tomu Jiřího Paroubka nebo Mirka Topolánka. Jde o demontáž bezpečnostních zájmů státu. A připomeňme, že už v této zemi, co se týče neprůhledného zákulisního vyjednávání o personálních rošádách, startovaly vrtulníky a vyjížděla policejní komanda pro míň.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Důležité je rovněž zmínit, že by pan plukovník dávno sbalil svůj чемодан a vyrazil vstříc privátu, nebýt jedné maličkosti a několika navazujících skutečností. Tou maličkostí je vir čínské rýmy, který panu plukovníkovi spadl do klína jako nebeská mana. Najednou se stal nejvýše postaveným odborníkem (inu, je to sice vakcinolog a zastánce čínského šamanství, ale budiž…) a protože premiér slouží pouze pro reprodukci dobrých zpráv, stal se na čas „velitelem“ republiky. Dodnes to řada médií nepochopila, ptají se plukovníka na jeho názor a vůbec neřeší, že se nejedná o otázku odbornou, nýbrž politickou a tedy v gesci premiéra, resp. (s odřenýma ušima) ministra vnitra. Druhou nešťastnou skutečností je prohlášení vrchního velitele, který hodlá plukovníka obdařit Řádem bílé kočky – asi proto, že je to geniální stratég, je často v televizi a lidé ho mají rádi.
  Pokud vystoupáte v žebříčku popularity takhle vysoko a květina slávy tak mámivě voní, je těžké nepodlehnout svodům. V tomto případě tedy plukovník porušil subordinaci (o tom by měl jako plukovník něco vědět), ale protože má v zádech podporu lidu (alespoň v to doufá), rozhodl se riskovat.
  Na druhou stranu se mi zdá, že si Babiš nechává otevřená zadní vrátka – přece jen je populista a pokud by se hlas Boží otočil proti plukovníkovi, musí mít možnost se ctí vycouvat a poslat ho do zapomnění. Asi proto vychází v médiích, která Babišovi určitě nepatří, články o tom, jaká je plukovníkova minulost.
  Každopádně je to zajímavá situace, skoro to svádí k tomu si vzít popkorn a sednout si před televizi.

  • petrph napsal:

   Pan plukovník o svou nabytou popularitu přichází, a iniciativu už zase přebírá Vojtěch jako ministr. Prymula si sice vymodlil u Babiše funkci vládního zmocněnce, ovšem to už je jen trafika pro zasloužilé, značící že o něm už neuslyšíme. Jak řekl kdysi Andy Warhol Každý má právo na svých 15 minu slávy“
   A jeho labutí píseň je ponechané řízení Chytré karantény. Kterážto se – i přes ohromný mediální humbuk prakticky vůbec nevyužívá . Těch přes milion lidí si prostě nechali do mobilů nahrát SW kterým by je stát mohl fízlovať, jenomže ani to ten stát nezvládá..
   Ještě absurdněji to dopadlo na SLovensku, doporučuji vygooglovat článek „..Chytrá karanténa Slovákům nefunguje, navrátilci blokují hranice“. To by se člověk smál, kdyby mu těch chudáků nebylo líto..

 2. petrph napsal:

  To je ten problém, sice jak v závěru uvedeno “ co se týče neprůhledného zákulisního vyjednávání o personálních rošádách, startovaly vrtulníky a vyjížděla policejní komanda pro míň.“. Což se ale změnilo po až příliš zdařilé akci na dopadení metresy Nagyové a pár exposlanců. Potom si – jak si jistě taky každý pamatuje, politici na policisty došlápli – státní zástupce se dokonce musel podrobit vyšetřování před parlamentní komisí. Další vyšetřování pak utlumila „naprosto nezbytná“ reforma policie. A zbytek dodělali „naprosto čistě formálně“ soudci.
  Tudíž, být dnes politikem, nebo „populární osobností (jako plukovník Prymula), už se policie bát nemusí. A telenovela může vesele pokračovat. Zrovna teď se tam probíhají děsivé zápletky s omamným jedem a smrtelným virusem, takže prosím na nějaká lejstra s prověrkou zapomeňte…

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Jasne, popularita. To je ono. To je to, podle ceho rozhoduje Babis. Zelenemu mozku Prymulovi uz z toho predvadeni pred kamerami hrablo. Tak casto mluvi z cesty. A ted dokonce dosel k nazoru, ze je nepostradatelny a zacal vydirat. Uprimne – vedle nymanda Vojtecha bude kazdy vypadat jako superstar. Bylo by fajn, kdyby se vratil tam, odkud prisel. Do nemocnice v Hradci Kralove – at si tam buduje vzdusne zamky a kliniku tradicni cinske mediciny. Nebo zpatky do armady – tam by znovu mohli postavit do late. 2) Koho z Babisovych/Emanovych volicu zajimaji nejake bezpecnostni proverky? Takovi lide to berou jako zbytecnou byrokracii, ktera brani jejich milackum makat na 100%. 3) Kdo by u nas mel byt povazovan za „orla prava“? O nikom takovem nevim. Je tady par „uzitecnych idiotu“, kteri se nechali napalit STB-akem Babisem (Slachta/Komarek/Foglar/Istvan). 4) Casy, kdy o osudu vrcholneho politika mohl rozhodnout clanek v MF Dnes, jsou nenavratne pryc.

  • Demontáž státu napsal:

   Kdyby Babiš neexistoval tak vy si ho vymyslíte.

  • petrph napsal:

   Ale to je právě důkaz o tom že u nás chvála bohů není ani za Babiše totalitní stát, leč pouze klientelistický. Dovolit si tohle říct Prymula za totáče, , tak skončil – u nás v kotelně, v Rusku na Sibiři.
   Jenže, dobrák Babiš na své staré spojence nezapomíná, a pro každého nějakou tu trafiku sežene. Buď ve státním nebo v Agrofertu..:)))

 4. Tondach napsal:

  A za Prymulou navíc je všemu tomu stojí ještě prezident Zeman! To musela být pro Vojtěcha opravdu „skvělá“ spolupráce…..

 5. Dušan napsal:

  Boos Babiš neumí Česky zpívat. Přizval k sobě Superstar Kena Vojtěcha a Zeleného Šamana Primulu ať ho to naučí. Nenaučili. Ani cvičením zpěvu ani zaříkávadly. Byť se privela snažili.
  O čem příběh vypovídá? Že starého psa novým kouskům nenaučíš!

Přidávání komentářů není povoleno