Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.ceskatelevize.cz,

Data: Čím více je spoluvlastníků firmy, tím méně je ohrožena úpadkem, exekucí či insolvencí

Zdálo by se, že spoluvlastnictví (čehokoliv) je v nejlepším případě nutné zlo, leckdy dokonce cestou do pekel. Hororové příběhy na toto téma jistě nejeden z nás zažil, či alespoň o nich slyšel. Jednotliví vlastníci mají rozdílné představy, hádají se a majetek tím trpí. Ale pozor – přinejmenším pro vlastnictví firem to neplatí. Naopak – větší počet vlastníků přináší firmám vyšší stabilitu.

Ukázala to analýza firem, jejichž vlastnická struktura zůstala za posledních pět let stabilní. Celkem 2,36 % z firem, vlastněných jediným majitelem, postihla za posledních pět let negativní událost (tedy úpadek, exekuce či insolvence). Naopak u firem s pěti vlastníky se jednalo o necelé jedno procento. Vůbec nejrizikovější variantou je pak vlastnictví jednou fyzickou osobou (riziko negativní události činí 2,54 %), zatímco v případě právnické osoby toto riziko klesá na 1,72%.

krach_vlastnici tab

Zdroj: Bisnode

S větším počtem vlastníků sice může být spojeno těžkopádnější rozhodování a pomalejší reakce na výzvy z vnějšího prostředí, je nicméně zřejmé, že tato nevýhoda je vyvážena větší schopností vyhýbat se neuváženým krokům a náhlým impulzivním změnám. Firma s více vlastníky může také těžit z možnosti, že přinesou více nových myšlenek či příležitostí.

krach_vlastnici graf

Zdroj: Bisnode

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. český maloměšťák napsal:

    Podle tohodle výzkumu teda neměla mít nikdy AIG nebo Bank Of America (o Enron ani nemluvě) žádné potíže.
    Naopak Rothschildi již měli být dávno na žebrotě. Podobně i Buffett.

Přidávání komentářů není povoleno