Další změna zákona o veřejných zakázkách. Tentokrát v zákoně proti financování terorismu

Napsal/a Robert Břešťan 13. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Zákon o veřejných zakázkách nedává politikům spát. I když poslední významná novela vstoupila v platnost teprve letos v lednu, je tu další změna – tentokrát spojená s úpravou zákona „o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“.

Jen stát každoročně vypíše veřejné zakázky za stovky miliard korun. Zákon o veřejných zakázkách je proto považován za zásadní a každá změna bývá pod drobnohledem politiků, zadavatelů a firem.

Chce to ministerstvo

„Tuto novelu předložilo ministerstvo financí s podporou ministerstva pro místní rozvoj. Je to technická věc, která by měla zadávání zjednodušit a urychlit,“ říká zpravodaj zákona, nezařazený poslanec Karel Fiedler.

Zatímco nyní má zadavatel povinnost v zadávací dokumentaci požadovat od vybraného dodavatele (právnické osoby), aby mimo jiné doložil, kdo je koncovým majitele, seznam akcionářů či rozhodnutí statutárního orgánu o vyplacení podílu na zisku, podle novely by si tyto informace měli zadavatelé začít zjišťovat sami.

Pro tyto účely nově umožní Ministerstvo spravedlnosti zadavatelům dálkový přístup k údajům o skutečném majiteli podle zákona upravujícího veřejné rejstříky právnických a fyzických osob.

„Je to věc spíše technického rázu,“ potvrzuje Lucie Moravčíková, odbornice na veřejné zakázky ze společnosti Otidea.

Zadavatel si tedy bude informace o vítězné firmě nejprve sám zjišťovat z dostupných registrů, až pokud kýžené informace nenajde sám, bude je požadovat po vítězi.

Tak trochu přílepek

„Neviděl bych to až tak dramaticky, ale to jak se nyní zákon takto upravuje ukazuje na to, jak byla připravena poslední novela zákona o veřejných zakázkách,“ podotýká Martin Kameník z občanského sdružení Oživení s tím, že přehlednosti zákona takové změny rozeseté v jiných zákonech rozhodně neprospívají.

S tím souhlasí i samotný zpravodaj zákona poslanec Fiedler. „Možná bychom to pocitově mohli považovat za přílepek. Na druhé straně je to ale lepší než znovu otevírat zákon o veřejných zakázkách. Umíme si asi představit, jak by to vypadalo, když by se opět otevřel,“ říká Fiedler.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)