darkday. via Foter.com / CC BY, zdroj

Další změna zákona o veřejných zakázkách. Tentokrát v zákoně proti financování terorismu

Napsal/a Robert Břešťan 13. července 2016

Zákon o veřejných zakázkách nedává politikům spát. I když poslední významná novela vstoupila v platnost teprve letos v lednu, je tu další změna – tentokrát spojená s úpravou zákona „o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“.

Jen stát každoročně vypíše veřejné zakázky za stovky miliard korun. Zákon o veřejných zakázkách je proto považován za zásadní a každá změna bývá pod drobnohledem politiků, zadavatelů a firem.

Chce to ministerstvo

„Tuto novelu předložilo ministerstvo financí s podporou ministerstva pro místní rozvoj. Je to technická věc, která by měla zadávání zjednodušit a urychlit,“ říká zpravodaj zákona, nezařazený poslanec Karel Fiedler.

Zatímco nyní má zadavatel povinnost v zadávací dokumentaci požadovat od vybraného dodavatele (právnické osoby), aby mimo jiné doložil, kdo je koncovým majitele, seznam akcionářů či rozhodnutí statutárního orgánu o vyplacení podílu na zisku, podle novely by si tyto informace měli zadavatelé začít zjišťovat sami.

Pro tyto účely nově umožní Ministerstvo spravedlnosti zadavatelům dálkový přístup k údajům o skutečném majiteli podle zákona upravujícího veřejné rejstříky právnických a fyzických osob.

„Je to věc spíše technického rázu,“ potvrzuje Lucie Moravčíková, odbornice na veřejné zakázky ze společnosti Otidea.

Zadavatel si tedy bude informace o vítězné firmě nejprve sám zjišťovat z dostupných registrů, až pokud kýžené informace nenajde sám, bude je požadovat po vítězi.

Tak trochu přílepek

„Neviděl bych to až tak dramaticky, ale to jak se nyní zákon takto upravuje ukazuje na to, jak byla připravena poslední novela zákona o veřejných zakázkách,“ podotýká Martin Kameník z občanského sdružení Oživení s tím, že přehlednosti zákona takové změny rozeseté v jiných zákonech rozhodně neprospívají.

S tím souhlasí i samotný zpravodaj zákona poslanec Fiedler. „Možná bychom to pocitově mohli považovat za přílepek. Na druhé straně je to ale lepší než znovu otevírat zákon o veřejných zakázkách. Umíme si asi představit, jak by to vypadalo, když by se opět otevřel,“ říká Fiedler.

2 komentáře

 1. sony napsal:

  Pořád je znát, jak je práce našich zákonodárných sborů povrchní a nedokonalá. Bez jakékoliv souvislosti s dosud existujícím právním stavem nám předkládají novely novel, kde jsou jen chaoticky naskládané požadavky ze současné doby, aniž by se někdo zamyslel, k čemu budou užitečné i v budoucnosti. Natož aby si všimli, co ta nedokonalost přijaté normy způsobí. Ještě horší je to se schvalováním. Zákonem schválnosti způsobí, že téměř vždy projde špatná předloha, zatímco ta dobrá bývá smetena pod stůl. To co nám předvádějí, je špatná politika.

 2. petrph napsal:

  Asi by se dalo říct že obě řešení jsou špatná, v prostředí našeho státního systému.
  Na straně jedné, se vůbec nedá spoléhat na to, že dodavatel poskytne požadované údaje pravdivě.
  Ale na straně druhé, zpřístupnit obecně tyto údaje úředníkům (rozumím dobře na všech stupních státní správy?) znamená, že takto přístupné údaje začnou rychle rozprodávat

  Možná by to chtělo skončit s neustálým amatérským předěláváním nefunkčních zákonů, ale soustředit se na jejich dodržování…

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies