Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screen profilu na Vkontakte,

Další Čech ve válčícím Donbasu. S kalašnikovem a v uniformě se tam fotil bývalý ředitel Médea PR

Češi bojující na východě Ukrajiny za proruské separatisty jsou stále neprobádané téma. I když se spekuluje o přítomnosti až desítek bojovníků z Česka, objevila se zatím jen dvě jména – Behemot, jehož občanské jméno není veřejné známé a Kavkaz, vlastním jménem Pavel Botka. Redakci HlídacíPes.org se podařilo identifikovat dalšího muže, který se na Donbase pohyboval a má prokazatelné vazby na separatisty.

Loni v září byl v Ostravě slavnostně otevřen „honorární konzulát“ Doněcké lidové republiky. Nejedná se však o skutečný konzulát, ale pouze o zapsaný spolek a Česká republika ho také nijak neuznává. V jeho čele stanula bývalá komunální politička a jedna z hlav polovojenské národní domobrany Nela Lisková.


Čtěte také:

Bývalý politik a obchodník s diamanty. Kdo je tajemný podnikatel, který stojí ve stínu doněckého konzulátu

Samozvaná konzulka doněckých separatistů v Česku jako chodící učebnice ruské propagandy


Ostravský spolek však nebyl první snahou Liskové o vznik komunikačního centra mezi Českou republikou a Doněckem. V dubnu 2016 založila v Praze spolek „Zastupitelské centrum pro Doněckou oblast“. A právě zde mezi zakládajícími členy najdeme i jméno Kirilla Belyakova. Čecha s ruským původem a trvalou adresu v ruském městě Perm.

Šéf Médea PR

Podle profilu na sociální síti Linkedin pracoval Belyakov od roku 2004 pro Médea Group jako junior account manager. Postupně se propracovával, až se v dubnu 2016 stal výkonným ředitelem firmy Médea Public Relations, jedné z nejvlivnějších mediálních agentur v České republice.

Při podrobnějším zkoumání jeho profilů na sociálních sítí Facebook a VKontakte (sociální síť podobná Facebooku používána v ruskojazyčných zemích) lze usuzovat, že se jedná o dalšího Čecha, který se pohybuje na Donbase.

A jak ukazují některé fotografie, možná i se zbraní v ruce.

Na všech profilech na sociálních sítích odpovídá jeho uvedené datum narození 1. září 1983, jež se shoduje s údajem uvedeným ve výpisu z obchodního rejstříku u zapsaného spolku Zastupitelské centrum pro Doněckou oblast.

Léto na Donbase

Ačkoliv jsou Belyakovovy profily neveřejné a uzamčené, lze z nich několik zásadních informací získat. Na profilové fotografii na Facebooku je Belyakov oblečen do pruhovaného trička (mezi separatisty velmi rozšířeného kusu oblečení) a přes rameno má přehozenou maskovací bundu. Jako úvodní fotografii pak používá jednu z propagandistických grafik doněckých separatistů.

Více se dá dozvědět z profilu na ruské síti VKontakte. Na Belyakovem vložených fotografiích lze vidět, že navštívil Donbas opakovaně.

První fotografie byla na profil vložena v srpnu 2016 s popiskem „Все будет хорошо…“, v překladu „vše bude v pořádku“. Belyakov je na fotografii oblečen do maskovací soupravy s vyšitou hodností a přes rameno mu visí útočná puška Kalašnikov.

Kirill2

Další fotografie pochází z 30. června 2016 a zachycuje Belyakova na nespecifikovaném místě, nejspíše poblíž minového pole.

GvEM

screen profilu na síti Vkontakte

Poslední fotografie pochází ze srpna 2016. Belyakovova uniforma je jiná, než na předešlých fotografiích, na jeho levé ruce si lze povšimnout vyšité české vlajky. Pod uniformou je opět patrné pruhované tričko.

Kirill

Screen profilu na Vkontakte

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimochodem, na stejném místě má z dřívějška fotografii i Nela Lisková:

693933-13603498_247447168970911_4109199349981348108_o-653x367[1]

Zaměstnavatelé to neřešili

O Belyakových aktivitách na východní Ukrajině jeho bývalí nadřízení nevěděli. „Co dělají zaměstnanci ve volném čase není naše věc,“ reagoval generální ředitel Empresa Media Daniel Köppl.

Belyakovův konec ve firmě s jeho aktivitami údajně nijak nesouvisel. „Šlo o neshody mezi panem Belyakovem a novým vedením v tom, kam by mělo jeho oddělení směřovat,“ vysvětlil Köppl.

O současných aktivitách Belyakova nelze z veřejně dostupných zdrojů nic zjistit. Redakce se jej pokusila kontaktovat skrze sociální sítě, ovšem do uzávěrky textu odpovědi nepřišly.

Výpis z obchodního rejstříku pouze odkazuje k Belyakově podílu ve firmě E.I. Kredo Praha. V ní figurují ještě Igor a Elena Beliakovi, přičemž všichni tři uvádějí totožnou adresu Perm, Samoljetnaja 60 Ruská federace.

Posledním společníkem je pak Andrei Boiarchinov, který by měl také pocházet z Permu.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře