Bývalý politik a obchodník s diamanty. Kdo je tajemný podnikatel, který stojí ve stínu doněckého konzulátu

Napsal/a Jakub Mikel 13. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky, proruský spolek založený vloni v září bývalou političkou a představitelkou Národní domobrany Nelou Liskovou, by vznikal mnohem komplikovaněji nebýt přispění jednoho muže – ostravského podnikatele Oldřicha Lahody. Kdo je podnikatel, který Zastupitelskému centru pomáhá? 

Zastupitelské centrum DNR bylo založeno 1. září 2016 v ostravském hotelu Mercure. Na akci se tehdy sjeli novináři z velkých médií i  řada dalších dalších lidí: válečný veterán Marek Obrtel, který vede spolu s Liskovou národní Domobranu, nebo třeba poslanec za KSČM Zdeněk Odráček.

Marketingově celou akci zastřešovala firma BRIOLETTE. Jednatelem v této firmě je právě podnikatel Oldřich Lahoda „Ano, firma BRIOLETTE marketingově zastřešovala slavnostní otevření Zastupitelského centra,“ přiznává po telefonu Lahoda.

lev21

„Pomáhala tam paní, která se nám stará o komunikaci,“ dodává. Nejedná se však o jediné spojení mezi Zastupitelským centrem a Lahodovými firmami.

Přátelé a spolustraníci

Oldřich Lahoda se zná s Nelou Liskovou již řadu let. „Jsme přátelé a máme také společné politické názory,“ říká Lahoda.

Lisková působila v sociální demokracii spolu s Lahodovým synem Filipem. Právě Lisková s Filipem Lahodou patřili do skupiny většinou bývalých sociálních demokratů z Ostravy, kteří v roce 2014 požadovali zrušení ČSSD.

Podpis pod žádost tehdy například připojili i Radim Lauko a Richard Bednařík. To bylo v době, kdy byla Lisková jedničkou na kandidátce Lev 21 na primátorku Ostravy. Dvojkou byl Oldřich Lahoda.

Oba kandidovali především kvůli sporům uvnitř ostravské sociální demokracie. Ještě, když byli ve straně, stáli proti křídlu poslance Adama Rykaly.

PSALI JSME:  Konzulka neexistující Doněcké republiky v Ostravě: Doufám, že nejste z nějakého sluníčkářského webu

Samozvaný doněcký konzulát musí pryč. Soud vyhověl Zaorálkovi a zahájil řízení o zrušení proruského spolku

„Takoví lidé jako Rykala, jeho příbuzní a příznivci, by ve vedení obvodu neměli být. I to je důvod, proč jsem se rozhodl kandidovat,“ řekl tehdy iDnesu Lahoda.

Zatímco ČSSD sázela ve volbách na tematiku dětí a dětských hřišť, LEV 21 postavil kampaň na boji s mafií a péčí o seniory. Kvůli Lahodově podnikání okolo hazardu byla kandidatura obou spojována s hazardní lobby. Lisková nakonec jako jednička kandidátky získala pouhých 460 hlasů.

Nový domov pro konzulát

„Nemám žádnou roli v činnosti Zastupitelského centra,“ říká Lahoda. „Činnost centra finančně nepodporuji,“ dodává.

Ačkoliv v současné době spolek Zastupitelské centrum DNR uvádí v obchodním rejstříku sídlo na ulici Mongolské, reálně sídlí na Plzeňské v Ostravě Jihu. Jedná se o stejnou budovu, v jaké se nacházejí prostory firmy Optima.

„Paní Liskové jsem nabídl jednu kancelář, když byla nucena odejít z předešlých prostor,“ vysvětluje Lahoda. Lisková byla podle svých slov údajně nucena opustit předešlé prostory v centru Ostravy, jelikož majitelé se dostali pod tlak a bylo jim vyhrožováno, že napomáhají terorismu. Majitel firmy, která prostory Liskové pronajímala, Jiří Pastor, odmítl celou situaci komentovat.

Na otázku, zda platí nájem za pronajaté prostory u Oldřicha Lahody nechce Lisková odpovědět. „Je to přátelská pomoc, nemusí platit nájem,“ popisuje podmínky spolupráce otevřeně Lahoda.

V budově na Plzeňské mimo jiné sídlí také firma Ova media. Jde o firmu, která v komunálních volbách zařizovala mediální kampaň pro Lahodu a Liskovou.

Společná cesta na Donbas

„Na pomoci v Doněcku se nepodílím,“ odpovídá Lahoda na otázku, zda patří mezi sponzory, které Lisková podle svých slov v Česku shání. „Jednou bych v té oblasti rád podnikal, v současné době to však není možné,“ dodává.

Lahoda údajně před časem navštívil s Liskovou Donbas. „Byl jsem se podívat v Doněcku. Dostal jsem se až na kilometrovou vzdálenost od fronty. Není to tam vůbec takové, jak se nám snaží namluvit média. Lidé žijí běžný život, v obchodech je dost jídla,“ popisuje své zážitky.

„Místní paní Liskovou znají a poznávali ji i na ulici a děkovali za to, co pro ně dělá,“ tvrdí Lahoda. „Potkal jsem i Čechy,“ říká.

Lahoda přirovnává konflikt na Ukrajině k tomu, co se mohlo stát při rozdělení Československa. Ruská přítomnost je na prý na místě patrná. „Místní dokonce vyčítali Rusům, že jim nepřišli dříve na pomoc,“ uzavírá Lahoda.

Zámečník se závitořezem

Kdo je vlastně Oldřich Lahoda? V profilu na webu Významné osobnosti se lze dočíst, že Lahoda „vyrůstal v Ostravě, vyučil se zámečníkem a svojí profesní dráhu začal ve Vítkovických železárnách. Protože chtěl navýšit příjmy, tak se naučil další profesi, a to instalatérství. Pracoval na bytovém podniku v Ostravě-Zábřehu. S kolegy vyrobili vlastní závitořez, se kterým dělali opravy v ostravských sportovištích, kulturních střediscích nebo restauracích a hospodách.“

Když po roce 1989 začal Lahoda podnikat, založil firmu Optima. Tehdy koupil první větší nemovitost – komerční objekt Venuše v Ostravě-Hrabůvce, který se společníky a za pomoci úvěru zrekonstruovali.

Postupně kupoval další podobné nemovitosti po celé Ostravě. Pole svého podnikání dále rozšiřoval. Jeho jméno se začalo objevovat ve spojitosti s hazardním byznysem a také úzkými kontakty s ostravskými politiky.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Deník.cz psal v roce 2012 o Oldřichu Lahodovi takto: „Ostravský podnikatel s výherními automaty a podobnými zařízeními, majitel mnoha realit, obchodník s drahými kameny, jehož majetek se odhaduje na stamiliony. V minulosti byl dvakrát soudně trestán, před spravedlností se skrýval mnoho let v Brazílii. Podle policejních pramenů byl v roce 1995 odsouzen za zkrácení daně, poplatku a podobné dávky a dále za porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Do ČR měl mimo oficiální hraniční přechod propašovat cigarety. Později utekl a 13 let se skrýval. Zatčen byl v květnu 2009. Lahoda má pověst tvrdého obchodníka, je to bývalý výborný zápasník.“

VIS_Zastupitelské centrum DNR-1492022270459

©©HlídacíPes.org

 

Brazilské podnikání a kauza Dědic

Lahodův pobyt v Brazílii byl pro jeho podnikatelské aktivity přínosný. Začal obchodovat s drahými kameny. Nejprve s acháty, ametysty a křišťály, které slouží k dekoračním účelům. Potom přešel na šperkové kameny.

Vznikla samostatná firma Optima Diamant, která se zabývá diamanty, přírodními drahými kameny a šperky s přírodními kameny. Společníkem v této firmě byla Lahodova firma Optima do roku 2009. Dnes již Lahoda ve firmě Optima Diamant nefiguruje.

V Brazílii však podniká dál, konkrétně v původním oboru – v realitách. Jeho firmy postavily řadové domky v uzavřeném rezortu Sobrados. V městečku Passo de Torres vlastní asi deset hektarů pozemků, kde plánuje vybudovat rezort s rekreačními byty u moře. „Letos by se mělo začít stavět,“ říká Lahoda.

Lahodovo jméno se v médiích objevilo také v rámci korupční kauzy Dědic. Policie v roce 2014 odposlouchávala Lahodův telefon kvůli kontaktům s bývalými náměstky ostravského primátora Jiřím Srbou, Alešem Boháčem a náměstkem Daliborem Madejem. Vyšetřování se však posunulo a Lahoda podle posledních informací v případu již nefiguruje.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)