Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Zavirovaná čeština. Jak bradoušci hráli koronaligu a nosili rouškiny

„Přemýšlel jsem, co by mohlo být slovem roku 2020. Klasická média to nejspíš vyřeší obligátním covidem nebo koronavirem, ale já mám díky Češtině 2.0 spoustu jiných kandidátů. Třeba haranténu – ta vystihuje letošní životní styl milionů lidí a navíc je to taky bezkonkurenčně nejoblíbenější letošní slovo,“ píše na portále Čeština 2.0 jeho zakladatel Martin Kavka.

Webový slovník slangové řeči obsahuje v tuto chvíli přes dvacet tisíc hesel. Letos jich přibylo několik tisícovek a pochopitelně se z větší části týkala hlavního tématu roku 2020 – koronavirové krize. Některá už stačila zdomácnět, třeba covidiot, tedy člověk, který ignoruje bezpečnostní opatření nebo nemoc jako takovou.

Online slovníček tvoří sami uživatelé, kteří do něho v minulých dnech přidali třeba slovo čipochondr – to označuje člověka silně přesvědčeného o tom, že vláda nebo miliardář Bill Gates chtějí lidi vakcínou očipovat.

Webový slovník Čeština 2.0 vznikl v roce 2008 a už před časem stal součástí webarchivu Národní knihovny. Tedy jakéhosi památníku českého internetového písemnictví – digitálního archivu českých webových zdrojů, které jsou uchovávány pro příští generace. V letošní Křišťálové lupě získala druhé místo v kategorii zájmových webů.

První slovo, které se týkalo koronaviru, do slovníku přibylo letos na konci ledna. Skoronavirus. Označovalo chřipku tak silnou, že má člověk podezření, zda to náhodou není koronavirus.

 

 

Spočítat, kolik slov se základem covi-, korona- nebo roušk- je ve slovníku celkem, by bylo obtížné. Jsou jich určitě stovky. Pokud si chcete druhý či třetí karanténní čas trochu odlehčit, přinášíme kratší výběr. Další termíny pak najdete třeba zde.

S pozdravem: Buďte cofit!

  • covidbaron

Příklad: „Covidbaroni se scházejí v kapitulních restauracích a kují pikle. Je jim jedno, že plundrují zemi, hlavně když z toho budou mít slušný vývar pro sebe.”

  • koronaliga

Příklad: „Vítěze koronaligy asi nikdo nemůže brát vážně, ne? Regulérní to není ani z rychlíku.”

  • bradoušec

Příklad: „Na Národní dorazil i bradoušec Klaus.”

  • prcovid

Příklad: „Všude po světě umírají lidi na prcovid.”

  • kocovid

Příklad: „Bez negativních testů na kocovid tě už dneska nikam nepustěj.”

2. bolehlav způsobený popíjením vína v domácí izolaci během koronavirové epidemie

  • svědek covidův

Příklad: „Svědci covidovi se připravili na zpřísnění restrikcí a slepili si pláštěnky z PVC pytlů na odpad.”

  • hodit covidle

Příklad: „Chtěl jsem jet na dovolenou, ale hodili mi do toho covidle.”

  • prymuladona

Příklad: „Nesnáším prymuladony, kteří kážou vodu, ale pijí víno – nebo spíš pivo a dva rumy.”

2. domýšlivec, který je rád středem pozornosti médií, stejně jako hlavní epidemiolog Roman Prymula

Příklad: „Včera byl na ČT u Jílkový, dneska na Barrandově u Soukupa a zejtra má zas bejt na Primě, to je fakt hrozná prymuladona!”

  • Vojtěchova doktrína

Příklad: „Už zase vyšla v médiích jedna z těch Vojtěchových doktrín.”

  • rouškiny
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno