Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.jomagazin.cz. Foto z vypravení mimořádného vlaku v září 2016,

„Courák“ Jiří Menzel: na trať vyjede první vlak pojmenovaný po žijící osobnosti

Nový jízdní řád pro rok 2017, který začne platit už 11. prosince 2016, v sobě skrývá hned dvě rarity. Na trati z Prahy do Berouna bude jezdit první osobní vlak s vlastním jménem – navíc pojmenovaný po žijící osobnosti.

V loňském roce jezdilo v Česku na 169 vlaků nesoucích konkrétní jména. Dosud však šlo o pojmenování po historické osobnosti, geografickém či historickém místu.

Osobní vlak směřující z hlavního města na Beroun se České dráhy rozhodly pojmenovat po režisérovi Jiřím Menzelovi, protože zastavuje v Loděnici, kde se pod Menzelovým vedením natáčel oscarový film Ostře sledované vlaky.

České dráhy už v září vypravily na počest výročí filmu mimořádný expres s režisérovým jménem. Nyní bude na trať vyrážet pravidelný spoj o víkendech a svátcích. Kromě speciálního vlaku připomíná legendární snímek také pamětní deska na budově železniční stanice v Loděnici.

vlaky

Zdroj: Jízdní řád 2017, České dráhy

“Pojmenování vlaku podle žijící osobnosti je velmi výjimečné,” potvrzuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. “O jiném takovém případu nevím, a to ani mezi soukromými vlaky.”

Komerční vlaky

První názvy vlaků se objevily už ve druhé polovině 19. století, kdy dostal své jméno i slavný Orient Express. V Česku má pojmenování vlaků tradici od meziválečného období.

„V roce 1936 byl zaveden velmi rychlý vlak Slovenská strela. Po 2. světové válce se pojmenování vlaků výrazně rozšířilo a vedle výjimečných dálkových a komfortních expresů je začaly dostávat postupně i rychlíky a další spoje,“ upřesňuje mluvčí ČD Štáhlavský.

V 50. a 60. letech vyrážely na tratě především mezistátní expresy, jejichž jména se stala během desetiletí provozu symboly cestování do vybraných míst. Byly to například vlaky Vindobona, Hungaria, Meridian, Balt-Orient nebo Pannonia.

Kromě historických jmen, nabízejí nyní České dráhy i možnost komerčního pojmenování vlaků. V minulých letech tak vypravovali soupravy například s názvem Přerovský Zubr, Klidná síla, Náchodský Primátor, či Radegast.

Cena za takovýto „pronájem“ vlaku se podle ČD pohybuje v řádu desítek až stovek tisíc korun za rok, podle typu vlaku, či tratě.

Letos začne z Prahy do Českých Budějovic vyjíždět expres pojmenovaný po další značce piva – Budvar. Do Brna bude jezdit vlak s názvem konkurenčního produktu – moravského ležáku Brněnský drak.

Komerční potenciál má pojmenování především v tom, že se názvy po celý rok pronájmu objevují v jízdních řádech a jsou hlášeny na každém nádraží, ve kterém vlak staví.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Hosek napsal:

    Asi si nevšiml, že není majitelem minerálních pramenů!

  2. nováček napsal:

    Při jeho egu je to velmi, ale opravdu velmi, pravděpodobné.

  3. sundialer napsal:

    Kdyby měl alespoň zbytky soudnosti, odmítl by to a doporučil jim spíš vhodnějšího eléva Hrmu, nebo výpravčího Hubičku…

Přidávání komentářů není povoleno