www.jomagazin.cz. Foto z vypravení mimořádného vlaku v září 2016,

„Courák“ Jiří Menzel: na trať vyjede první vlak pojmenovaný po žijící osobnosti

Napsal/a -pes- 25. listopadu 2016

Nový jízdní řád pro rok 2017, který začne platit už 11. prosince 2016, v sobě skrývá hned dvě rarity. Na trati z Prahy do Berouna bude jezdit první osobní vlak s vlastním jménem – navíc pojmenovaný po žijící osobnosti.

V loňském roce jezdilo v Česku na 169 vlaků nesoucích konkrétní jména. Dosud však šlo o pojmenování po historické osobnosti, geografickém či historickém místu.

Osobní vlak směřující z hlavního města na Beroun se České dráhy rozhodly pojmenovat po režisérovi Jiřím Menzelovi, protože zastavuje v Loděnici, kde se pod Menzelovým vedením natáčel oscarový film Ostře sledované vlaky.

České dráhy už v září vypravily na počest výročí filmu mimořádný expres s režisérovým jménem. Nyní bude na trať vyrážet pravidelný spoj o víkendech a svátcích. Kromě speciálního vlaku připomíná legendární snímek také pamětní deska na budově železniční stanice v Loděnici.

vlaky

Zdroj: Jízdní řád 2017, České dráhy

“Pojmenování vlaku podle žijící osobnosti je velmi výjimečné,” potvrzuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. “O jiném takovém případu nevím, a to ani mezi soukromými vlaky.”

Komerční vlaky

První názvy vlaků se objevily už ve druhé polovině 19. století, kdy dostal své jméno i slavný Orient Express. V Česku má pojmenování vlaků tradici od meziválečného období.

„V roce 1936 byl zaveden velmi rychlý vlak Slovenská strela. Po 2. světové válce se pojmenování vlaků výrazně rozšířilo a vedle výjimečných dálkových a komfortních expresů je začaly dostávat postupně i rychlíky a další spoje,“ upřesňuje mluvčí ČD Štáhlavský.

V 50. a 60. letech vyrážely na tratě především mezistátní expresy, jejichž jména se stala během desetiletí provozu symboly cestování do vybraných míst. Byly to například vlaky Vindobona, Hungaria, Meridian, Balt-Orient nebo Pannonia.

Kromě historických jmen, nabízejí nyní České dráhy i možnost komerčního pojmenování vlaků. V minulých letech tak vypravovali soupravy například s názvem Přerovský Zubr, Klidná síla, Náchodský Primátor, či Radegast.

Cena za takovýto „pronájem“ vlaku se podle ČD pohybuje v řádu desítek až stovek tisíc korun za rok, podle typu vlaku, či tratě.

Letos začne z Prahy do Českých Budějovic vyjíždět expres pojmenovaný po další značce piva – Budvar. Do Brna bude jezdit vlak s názvem konkurenčního produktu – moravského ležáku Brněnský drak.

Komerční potenciál má pojmenování především v tom, že se názvy po celý rok pronájmu objevují v jízdních řádech a jsou hlášeny na každém nádraží, ve kterém vlak staví.

Čtěte též

3 komentáře

  1. Hosek napsal:

    Asi si nevšiml, že není majitelem minerálních pramenů!

  2. nováček napsal:

    Při jeho egu je to velmi, ale opravdu velmi, pravděpodobné.

  3. sundialer napsal:

    Kdyby měl alespoň zbytky soudnosti, odmítl by to a doporučil jim spíš vhodnějšího eléva Hrmu, nebo výpravčího Hubičku…

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies