„Copak za komunismu byla nějaká korona?“ Jak politický extrém zkouší vydělat na pandemii

Napsal/a Vojtěch Berger 18. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Chvíli to vypadalo, že šok z rychlosti a rozsahu preventivních opatření proti šíření koronaviru přece jen utlumí prvoplánové populistické výkřiky s klíčovými slovy jako Brusel, suverenita či národ. Jenže jsme o pár dní dál a stará rétorika je zpátky. Nepřítelem jsou znovu unijní byrokraté i veřejnoprávní média.

Dobrým příkladem je šéf hnutí SPD Tomio Okamura, který na svém facebookovém profilu špikuje „státnické“ výzvy k soudržnosti a ohleduplnosti dobře známými střípky z programu své strany:

„Situace okolo koronaviru ukázala, že ČR nebyla připravena na krizovou situaci. Chybí základní vybavení jako roušky a respirátory. A postoj Evropské unie k pandemii koronaviru dokazuje, že EU nám škodí a EU musí skončit!“ přimíchal třeba Okamura Brusel do jednoho z „vnitropolitických“ statusů z tohoto týdne.

„Není čas ani prostor na žádné politikaření,“ dodal jedním dechem.

https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/666113247488498/?__xts__[0]=68.ARAMDhqeKYgyAaI8z-HOB2DYzf24LW6_INjgVNJPJ7ReRp4Ni1jsdxmpSPwRtMDysUzEQ9Gw0Oa9xx2_7O5BxACobpwPrWy33vbkbHoSoNezXYQmdgsn_3J_Aoc9TD7mJRgpRI8c-rlqNOYfeCLUbVOC-FHK3OR-LlMk4W39OvacWqJmgIyJnaYSmBxNlxMT6Gc0sJh20C_FIqGOAoMvTz7ZDDiFBlR0DNQ0USWmZOCizAeuFCtiwneoGZDBAJ5Gg33MBXutSUt3JHpbYXikQN5FOi_aZL36evxz2ugkHk1h8n7gkcmHrWYQBZ4lCGQrF_Sx7G8qyMgxHAyT9j9Pqr3IKdgGrlc1KRA&__tn__=K-R

Totéž zkusil předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší v projevu, který měl zřejmě suplovat mlčícího prezidenta Zemana:

„V dnešní dny mi velmi chybí nějaké státnické vystoupení (třeba prezidenta) k situaci – slova uklidnění, povzbuzení, naděje a síly. Zkusím to tedy sám.“

https://www.facebook.com/vaclavklausml/videos/vb.277957209202178/621931345032455/?type=2&theater

„Někoho kritizovat či vystresovat umí každý. Uklidnit, podpořit či zlepšit náladu ostatním je obtížnější,“ začal své videoposelství natočené zřejmě v domácí karanténě. Přes výzvy k soudržnosti i zmínku o Libušině proroctví, že český národ neskoná, se dostal i k dalšímu svému tradičnímu tématu.

„Vidíme i pozitiva. Evropská unie je v kómatu. Žvatlání a výzvy bruselských eurokratů už nikdo nebere vážně. Každý vidí, že tváří v tvář hrozbě nedělali nic. Že veškerá zodpovědnost leží na národních vládách, které se chovají zcela „národně“ – Češi chrání Čechy, Poláci Poláky …  EU je v kómatu – nedovolme nějaké zombie zmrtvýchvstání,“ vyzval Klaus.

Pojďme se raději bavit o ČT…

Ani v době pandemie neutichá další dlouhodobý konflikt – boj o politické ovládnutí veřejnoprávních médií. Ukázala to třeba internetová televize XTV moderátora Xavera Veselého, který je zároveň kandidátem do Rady České televize.

I na Veselého facebookovém profilu s mnoha tisíci fanoušky lze najít výzvu k opatrnosti a klidu v době pandemie. V rozhovoru s komentátorem Petrem Holcem v XTV ale Veselý tento týden kromě koronaviru obsáhle rozebíral i výši odměn managementu ČT (informace o nich přinesl HlídacíPes.org).

„Jak se tady ten muž všem lidem vysmívá,“ komentoval ve vysílání fotografii generálního ředitele ČT Petra Dvořáka moderátor Veselý. „Jako kdyby mezi řádky říkal: posílejte měsíčně, příští rok zase budu potřebovat padesát milionů pro sebe a pár mejch kámošů.“

Informace o odměnách managementu ČT sice byla zveřejněná už před několika týdny v únoru, teď se ale ve sněmovně blíží druhé kolo volby radních do Rady ČT, do kterého postoupil právě i Lubomír Veselý.

Copak za socialismu bylo HIV?

Pandemie nenechává v klidu ani extremisty, kteří sahají k čistě konspiračním vysvětlením koronaviru.

Například hnutí Národní demokracie Adama B. Bartoše (v minulosti odsouzeného za antisemitismus) v souvislosti s pandemií také vyzvalo k vystoupení Česka z EU. K samotnému koronaviru pak píše:

„Národní demokracie nevěří naivně, že za šířením viru stojí náhoda (pohádky o přenosu nákazy na člověka z netopýrů apod.). Nevíme, kdo je v pozadí tohoto odporného zločinu, ale je zřejmé, že nový virus je biologickou zbraní, která je buď testována a nebo došlo omylem k úniku jejích vzorků.“

Ještě dál šel předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba: „Pamatujete si, že by za socialismu byla nějaká korona? Že by za socialismu byl nějaký AIDS nebo HIV?“ ptá se Kotleba ve videu natočeném o samotě v autě – a přidává už v úvodu zmíněnou tradiční porci protibruselských argumentů.

„I na této zkušenosti s koronavirem musíme pochopit, že Evropská unie je absolutně nevýhodná, je to přežitek.“

Co ale dělat do doby, než okamžik vystoupení z EU skutečně přijde? „Studujte fakta, studujte alternativní weby, studujte tématiku Nového světového pořádku a pochopíte, o co se tu i s touto koronou hraje,“ doporučuje Kotleba, který před pár lety Slovákům radil číst „zajímavou knížku Protokoly sionských mudrců“, zfalšovaný text o údajném celosvětovém židovském spiknutí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)