Ministryně Jana Maláčová a Alena Schillerová. FOTO: Petr Horník / Právo / Profimedia

Co nám k volbám říká Panwerich, Maláčová jako Husákova dcera a prezident naložený v tvarohu

Napsal/a Robert Malecký 26. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby blil,“ pravil Panwerich, a dokonale tak vystihl atmosféru vrcholící předvolební kampaně. My se dnes zaměříme hlavně na politiky ČSSD, abychom nepropásli příležitost o nich ještě někdy něco napsat. Za dva týdny už taky může být pozdě.

  • Stejně jako před čtyřmi lety je v kampani úplně nejdál sociální demokracie. Tehdy za účasti svých špiček, vedeni Bohuslavem Sobotkou, vyrazili přátelé rozhazovaní cizích peněz demonstrovat za vyšší mzdy, letos se rozhodli vystavit vysvědčení vládě, na které se celé čtyři roky podíleli.

Má pravdu, hustá ministryně. A ještě se nebojí si ji vyvěsit na Twitter. Po osmi letech vládní účasti ČSSD začíná být inflace nad možnosti seniorů. A sluší se říct, že když dostanou socialisté šanci dál zemi zadlužovat, dopadne to tak i s našimi dětmi.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Jak z toho ven? No přece regulací nájemného! To dá rozum.

„Šlo to za Husáka, půjde to dnes taky.“
(Jana Maláčová v předvolebním videu ČSSD, CNN Prima News, 24. září)

Zcela konkrétně jde o bydlení, které prý může zlevnit třeba i zákon o družstevním bydlení, který leží v parlamentu. A proč se ho ČSSD nepodařilo za osm let vládnutí prosadit? No jistě, hádáte správně. Můžou za to všichni ostatní.

  • Sociální demokracii mladí příliš nepřejí, jak ukázaly v týdnu Studentské volby. V nich ČSSD zcela propadla, získala 2,4 %, a zařadila se tak mezi pomatence z Volného bloku a komunisty. Bývalý sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa, který po patnácti letech vypadl ze sněmovny po minulých volbách a z náhradnické pozice už se do ní nepodíval, má jasno: Nevychovanci!

Zvláštní, že pana exposlance nenapadlo jiné řešení. Třeba co mají zmíněné evropské sociální demokracie společného s tou českou. V diskusi pod příspěvkem pak zaznívají názory vysloveně lahůdkové, například zvýšit hranici volebního práva na 21 let, když neumí holobrádci pořádně volit.

  • Sociální demokracii dnes ovšem nereprezentují Seďové, ale jiné kádry. Což si připomeneme dva týdny starou fotografií ze zahájení její předvolební kampaně.

Jiří Paroubek byl na mladé vždycky kabrňák, ten to s nimi uměl. Seřezat a je to. Dnes si ho ale připomeneme v jiné souvislosti. Svérázně se totiž vyjádřil k prezidentově dehydrataci, která skončila několikadenní hospitalizací.

„Jak já tomu říkám, dají mě do tvarohu a tím se dám dohromady. Myslím si, že tato ozdravná a několikadenní kúra mu prospěje a zase ho na několik měsíců posílí.“
(Jiří Paroubek v Interview CNN Prima News, 15. září)

Tak samozřejmě, jsou lidé, co by pro bonmot vraždili nebo ho aspoň ukradli, když je dobrý. Znalci díla Bohumila Hrabala zde jistě zbystřili, neboť „tomu“ tak neříká Paroubek, ale sám veliký mistr, kterého bývalý předseda ČSSD asi kdysi četl.

„Jeden můj kamarád byl kapacita na fraky, pozval jsem jeho bratra k nám, aby okřál v přírodě, ale on se tak ožral slivovicí, že jsme ho obkládali do tvarohu, aby neumřel.“
(Bohumil Hrabal, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, 1964)

A tak je to u socialistů se vším. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)