ČNB: Peněžní toky na financování terorismu bankovní dohled ohlídat nedokáže

Napsal/a Robert Břešťan 24. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Bankovní dohled jako prevence proti terorismu fungovat nemůže. Na spáchání teroristického útoku s drastickými dopady stačí nízké tisíce eur,“ upozorňuje i v souvislosti s pařížskými útoky guvernér ČNB Miroslav Singer.


Hlavní část rozhovoru s guvernérem ČNB zaměřená na dopady intervencí a stav i vývoj české ekonomiky:  Intervence i v roce 2017? Jen při „dramaticky negativním vývoji v eurozóně“, říká guvernér ČNB


  • Máte dohled i nad bankovním sektorem. Nakolik se vás to týká i s odkazem na to velmi aktuální téma terorismu?

Představa, že lze proti terorismu bránit dohledem ignoruje fakt, že terorismus potřebuje poměrně malé částky. Zatímco bránit daňovým pračkám znamená dívat se na transakce řádově za sto miliónů a více. Na terorismus vám stačí deset dvacet tisíc eur, abyste napáchal ohromné škody a to jsou částky, které není možné usledovat. Z hlediska možnosti dohledu nad transakcemi spojenými s terorismem tím signálem, který rozsvítí červenou kontrolku, být nemůžeme. U daňových úniků či praní špinavých peněz, to ano.

  • Takže třeba tlak na vznik registru účtů byl motivován ryze tím daňovým zájmem?

Určitě. Může to samozřejmě pomoct i v boji proti terorismu. Ale ta první stopa, údaj, na základě něhož se řekne chci vidět tento účet, nemůže vyjít z mapování transakcí. To by se muselo analyzovat úplně všechno. A to je jednak prakticky nerealizovatelné a jednak to už zavání orwellovským světem. Vezměte si poslední události v Paříži. Náklady byly půjčovné na dvě auta a cena několika samopalů kalašnikov. Ty jdou mimochodem v úpravě znemožňující střelbu dávkami legálně koupit v řadě zemí, včetně Česka, máte-li zbrojní pas. A to jsou tisícieurové položky.

  • ČNB ale mimochodem dlouho odolávala vládnímu tlaku na vznik registru účtů, až vloni jste souhlasili. Co vás nakonec přesvědčilo?

Souhlasila… Když to projde zákonem, děláme i věci, s nimiž nesouhlasíme. Jsme součást systému této země a děláme dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí to, co je v zákoně napsané. Takže v tuto chvíli je to tak, že jak jsme se nakonec s ministerstvem vnitra a financí dohodli, registr neprolamuje žádné informace. Policista může všechny informace obsažené v registru získat už teď, akorát mu to déle trvá. Je to prostě jen rozcestí, které ukáže, v kterých bankách jsou účty subjektu, na který se zeptá. Nebude tam žádná informace, která by prolamovala bankovní tajemství.

  • Očekáváte, že tlak na zmenšování bankovního tajemství poroste?

Ten tlak je tady ve vyspělých zemích už dlouho a je to důsledek toho, co se ve světě děje. Ale opakuji, jako prevence proti terorismu to fungovat nemůže. To by znamenalo prověřovat každý den všechny transakce, které se tu odehrávají. V tuto chvíli přes naše zúčtovací centrum probíhá asi 500 miliard operací.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)