Finská politička Päivi Räsänenová. Foto: se svolením Päivi Räsänenové

Citovat z Bible dovoleno. Finská politička nenávist nešířila, rozhodl soud

Napsal/a Robert Břešťan 15. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Odvolací soud zprostil finskou političku Päivi Räsänenovou obžaloby: uvedl, že není vinna z „nenávistných projevů“ proti homosexuálům. Obvinění a následně obžaloba přišla poté, co se politička na sociální síti Twitter zeptala vedení své církve, jak může podporovat Pride, průvod hrdosti, v Helsinkách a tím vyzdvihovat jako „hrdost“ něco, co Bible označuje za „hřích“ a „hanbu“.

Päivi Räsänenová je od roku 1995 poslankyní finského parlamentu za Křesťanskodemokratickou stranu. Dříve byla předsedkyní finských křesťanských demokratů (2004-2015) a ministryní vnitra (2011-2015).

HlídacíPes.org se jejímu případu věnoval už dříve a nabídl s ní tento rozhovor.

„Rozhodnutí soudu bude významným precedentem, který v budoucnu ovlivní legislativu v rámci Evropy. Jsem připravena hájit svobodu projevu, víry a vyznání na všech potřebných úrovních soudnictví, a to i před Evropským soudem pro lidská práva,“ řekla v něm mimo jiné. 

Stažení publikací a pokuta?

Jak už dříve napsala britská BBC, její případ byl „vnímán jako test, zda osobní náboženské přesvědčení může ospravedlnit i kontroverzní výrazy“ a že „soud bude muset rozhodnout, zda může být citování Bible v některých případech považováno za trestný čin“.

Nyní odvolací soud rozhodl, že všechna vznesená obvinění proti Räsänenové zamítá.

„Rozhodnutí bylo v souladu s mým očekáváním – ani na okamžik jsem nepochybovala o tom, že jsem se ve svých spisech a prohlášeních dopustila nějakého přestupku,“ reagovala Räsänenová v tiskové zprávě.

Rozhodnutí soudu je podle ní „důležitým krokem vpřed pro svobodu náboženského vyznání křesťanů věřících v Bibli, ale také pro svobodu projevu v širším měřítku a obecně“.

Vyšetřování a soudní řízení proti ní trvalo bezmála pět let. Vedle výše zmíněného tweetu, který doprovodila obrázkem z Bible s veršem z listu Římanům, byla Räsänenová obviněna i za obsah církevní brožuru s názvem „Jako muže a ženy je stvořil“, kterou na téma manželství a sexuality napsala už před téměř dvaceti lety, a také za výroky v rozhlasovém rozhovoru odvysílaném v roce 2019.

Obvinění spadalo do části finského trestního zákoníku nazvané „Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti“. Hrozí za ně až dva roky vězení, v případě Räsänenové ale obžaloba žádala „jen“ stažení publikací a zaplacení pokuty ve výši několika tisíc eur.

Uplatňovat právo na svobodu projevu

U soudu jsem se dovolávala finské ústavy a svobody slova a náboženského vyznání zakotvené v mezinárodních smlouvách,“ říká Räsänenová.

Podle ní byl její soudní případ historický pro svobodu projevu a náboženského vyznání. Není zatím jisté, zda soudy nebudou pokračovat a zda se státní zástupce neodvolá.

„Doufám, že státní zástupce bude s rozhodnutím spokojen, ale pokud ne, jsem připravena hájit svobodu projevu a náboženského vyznání také před Nejvyšším soudem Finska a v případě potřeby i před Evropským soudem pro lidská práva. Zároveň vyzývám ostatní, aby tato základní práva nadále uplatňovali,“ konstatuje Räsänenová.


Text vznikl s přispěním spolupracovníka HlídacíPes.org Jaroslava Bajera

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)