Finská politička Päivi Räsänenová. Foto: se svolením Päivi Räsänenové

Za citáty z Bible a výroky o homosexuálech před soud. Finský případ zajímá celý svět

Napsal/a Jaroslav Bajer 1. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Matka pěti dětí, manželka pastora a dlouholetá finská politička Päivi Räsänenová se ocitla před soudem: kvůli citátu z Bible, který na svém Twitteru zveřejnila v roce 2019, i kvůli svým dalším údajným výrokům na adresu sexuálních menšin. Jak napsala britská BBC, „případ je vnímán jako test, zda osobní náboženské přesvědčení může ospravedlnit i kontroverzní výrazy“ a že „soud bude muset rozhodnout, zda může být citování Bible v některých případech považováno za trestný čin“. 

Obdobný soudní spor zatím nikde v demokratické západní zemi nebyl, a proto jej mediálně řeší celý svět. Svůj odraz má i v českém prostředí. Obvinění se týká výroků a veřejných vystoupení Päivi Räsänenové, která je od roku 1995 poslankyní finského parlamentu za Křesťanskodemokratickou stranu. Dříve byla předsedkyní finských křesťanských demokratů (2004-2015) a ministryní vnitra (2011-2015).

Helsinský okresní soud v březnu 2022 obvinění proti Räsänenové zamítl. Státní zástupce se ale odvolal a případ pokračuje. Rozhodnutí odvolacího soudu má padnout do konce listopadu. HlídacíPes.org nabízí rozhovor s Päivi Räsänenovou, který probíhal formou emailové komunikace.

Svým tweetem, kdy jste využila biblický citát, jste se zjevně dotkla komunity LGBT. Asi jste ale nečekala, že z toho může takto jednoduše vzniknout vleklý spor a hlavně soudní proces?

V roce 2019 jsem se na Twitteru veřejně zeptala vedení své církve, jak mohou podporovat Pride, průvod hrdosti, v Helsinkách a tím vyzdvihovat jako „hrdost“ něco, co Bible označuje za „hřích“ a „hanbu“. Přiložila jsem k tomu obrázek s verši z listu Římanům. Výsledkem bylo, že jsem pak kvůli svým názorům čelila celkem třinácti hodinám policejních výslechů. Později mě generální prokurátorka za tento tweet obvinila z „agitace proti menšinové skupině“.

Předmětný twít, který stál na začátku stíhání Päivi Räsänenové.

Ale v obvinění nakonec nešlo jen o ten jeden tweet…

Obviněna jsem byla také za církevní brožuru s názvem „Muže a ženy je stvořil“, kterou jsem na téma manželství a sexuality napsala před téměř dvaceti lety. Spolu se mnou je stíhán i biskup Juhana Pohjola, protože je zodpovědný za vydání brožury (podle žalobců článek z roku 2004 popisoval homosexualitu jako poruchu psychosexuálního vývoje, pozn. red.). Další věcí byl i krátký úryvek z hodinové rozhlasové diskuse o teologii, sexuální etice a politice z roku 2019.

Obvinění spadá do části finského trestního zákoníku nazvané „Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti“. Hrozí za ně až dva roky vězení, ačkoli v mém případě obžaloba nepožaduje tento trest, ale cenzuru mých publikací a zaplacení pokuty ve výši tisíců eur. Naštěstí jsme byli v březnu 2022 helsinským okresním soudem v plném rozsahu zproštěni všech obvinění. Soud dal jasně najevo, že státní zástupce neprokázal, že jsem pronesla výroky, které mi nepravdivě vkládal do úst a že jsem se sdílením svého vyznání nedopustila „nenávistných projevů“. Svoboda slova a demokracie tehdy zvítězily. Státní zástupce se ale odvolal. V odvolání na 26 stranách otevřeně napadá základní křesťanskou věrouku a považuje ji za „hanlivou“.

Váš případ má ohlas prakticky celosvětově. Jak se cítíte jako hlavní aktérka takové kontroverze?

Začalo to už před více než čtyřmi roky a za tu dobu jsem kromě dvou trestních řízení absolvovala hodiny policejních výslechů. Bylo to vyčerpávající. Stát samozřejmě disponuje neomezenými veřejnými prostředky na mé stíhání. Je to pro mne utrpení, ale jsem i velmi vděčná za tisíce podporovatelů po celém světě, kteří mě, můj právní tým a mou rodinu povzbuzovali. Jsem ale vděčná i za všechny ty, kteří se za mě po celém světě modlí a posílají mi vzkazy podpory. Cítím, že je mým posláním hájit svobodu vyznání a svobodu projevu. Jsem přesvědčena, že sílí snaha o cenzuru politika s veřejnou podporou. Zastrašuje to lidi, kterým se nelíbí, co se to vlastně děje, ale kteří se raději rozhodnou o svém přesvědčení mlčet.

Vaši obhájci to stavějí tak, že jde o historický a ojedinělý soudní proces, který bude buď „zastavením šílenství“, nebo naopak „začátkem konce, kdy Západ vyhlásí křesťanství otevřenou válku“. Vidíte to taky takto vyhroceně?

Ano. Rozhodnutí soudu bude významným precedentem, který v budoucnu ovlivní legislativu v rámci Evropy. Jsem připravena hájit svobodu projevu, víry a vyznání na všech potřebných úrovních soudnictví, a to i před Evropským soudem pro lidská práva. Tento čtyři roky trvající proces již v praxi zúžil svobodu vyznání a svobodu projevu tím, že vytvořil autocenzuru.

Mnoho mladých lidí mi bohužel řeklo, že se bojí, že dopadnou jako já, jen proto, že jsou křesťané věřící v Bibli, a že to bude bránit jejich kariéře a společenskému přijetí. Domnívám se, že bychom neměli jakkoli ustupovat ze svého práva svobodně mluvit, protože jinak se prostor pro využití našich práv ještě zmenší. I mimo Finsko je tento případ vnímán jako měřítko svobody slova na Západě a toho, co křesťané nebo podobně smýšlející lidé mohou a nemohou říkat o důležitých otázkách dneška. Doufám, že můj případ bude pozitivním precedentem do budoucna, pokud jde o svobodu projevu.

Co vám osobně na celé věci nejvíce vadí?

Nejvíce stresující a nejtěžší na celém procesu byla falešná obvinění ze strany státního zástupce. Nikdy jsem netvrdila, jak se mi snaží podsouvat, že Bůh nestvořil LGBT lidi nebo že je považuji za méněcenné. To prostě není pravda a uráží mne to. Hluboce mne mrzí, že se toto mylné tvrzení rozšířilo i do mezinárodních médií. Jak už jsem ale zmínila, okresní soud dal jasně najevo, že v mé brožurce ani v rozhlasových pořadech nenašel žádné takové výroky, kterými prokurátor argumentoval.

Polarizoval spor finskou společnost i Evangelickou luteránskou církev, k níž se vy i většina Finů hlásíte?

Sleduji, jak se za necelých dvacet let hroutí víra Finů v základní křesťanskou věrouku. Ačkoli je naše církev stále většinová, základní věrouka a přesvědčení, které jsou pro křesťanskou víru zásadní, už většina lidí nepřijímá. Dokonce i vysocí představitelé církve zaujali velmi liberální postoj ke křesťanství a nekriticky podpořili LGBT aktivismus. Problémem je, že mnoho konzervativně smýšlejících lidí o důležitých otázkách mlčí, zatímco skupiny hájící sexuální menšiny jsou velmi agresivní a dobře organizované. Vehementně ovlivňují vývoj církve a médií.

Je pro mne bolestné být obviňována z nenávisti, když trvám na tom, že všechna má slova vycházela z lásky, která je jádrem Písma svatého. Jsem však ráda za možnost hájit svobodu slova v demokratické společnosti. Hájím ji pro všechny lidi víry, nebo i bez ní, aby mohli beze strachu vyjadřovat své názory. Tvrdím, že případ musím vyhrát, protože naše ústavní a mezinárodní smlouvy silně podporují svobodu slova a svobodu vyznání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)