Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Čínská média: Prezident Zeman vyjadřuje politickou podporu Zimním olympijským hrám v Pekingu

Nadcházející ZOH v Pekingu jsou jedním z ožehavých bodů současných mezinárodních vztahů. Vláda Spojených států a po ní i řada západních zemí vyhlásily “diplomatický bojkot” her na protest proti masivnímu porušování lidských práv a zločinům proti lidskosti, kterých se čínské úřady podle věrohodných zpráv dopouštějí v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Diplomatický bojkot povoluje účast sportovců, ale nikoliv politiků či diplomatů.

K “politickému” bojkotu her vyzval již v červnu mj. i český Senát, ale nová vláda se k tématu dosud nevyjádřila. Vzhledem k jejímu složení a předchozím postojům je pravděpodobné, že se česká vláda podobně jako řada dalších členských zemí EU k bojkotu oficiálně možná nepřipojí, ale žádné vysoké představitele do Pekingu nepošle, čímž ho de facto podpoří.

S takovým postojem vlády ostře kontrastuje aktivní podpora českého prezidenta. Tu nyní široce využívají čínská média jako protiváhu k negativní publicitě, kterou diplomatický bojkot vyvolal. Český velvyslanec v ČLR Vladimír Tomšík poskytl obsáhlý rozhovor listu Pekingský deník, kde tlumočí osobní pokyny, které obdržel od prezidenta Zemana během jejich setkání v létě v Praze, aby hry podpořil:

Prezident [Zeman] mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her.

Tomšíkův rozhovor přetiskují i další čínská média, např. nacionalistky laděný portál Guancha. Většinou publikují i faksimile jeho osobní zdravice, v níž se český velvyslanec “těší na tento svátek sportu a lidstva”.

Investice do poněkud dysfunkčního manželství

Velvyslanec Tomšík plní Zemanovo zadání svědomitě. Jako bývalý viceguvernér ČNB se o nadcházející olympiádě vyjadřuje jako o “investici”, což má v kontextu česko-čínských vztahů v pojetí prezidenta Zemana dost specifické konotace. Zemana samotného charakterizuje jako neochvějného “přítele Číny”:

Není nejmenších pochyb o tom, že [Zeman] je přítelem Číny.

Tomšík vnáší do charakterizace česko-čínských vztahů specifický slovník i na jiném místě, když prohlašuje, že “vztahy mezi státy se podobají manželství”:

Pokud jste ženatí teprve rok, je všechno krásné; když je to už 72 let [od navázání diplomatických styků s ČLR v roce 1949], prožili jste si už lepší i horší časy.

Tomšík připomíná rovněž českou (a osobně Zemanovu) podporu pro čínský sport angažováním různých “sportovních ambasadorů”, jako měl být např. Jaromír Jágr pro čínský hokej. Zeman prý Tomšíka požádal, aby jako velvyslanec “ze všech sil podpořil ZOH v Pekingu”, pokud by se jich český prezident nemohl sám ze zdravotních důvodů účastnit. Velvyslanci přitom obvykle při pořádání olympijských her žádnou ceremoniální roli nehrají.

O Tomšíkově rozhovoru pro Pekingský deník ani o Zemanových pokynech ohledně podpory kontroverzních ZOH zatím neinformuje ani KPR, ani velvyslanectví obou zemí v Pekingu a v Praze. Vedle čínskojazyčného tisku je už nicméně vyzdvihuje čínská anglojazyčná propagandistická platforma Global Times, zatím pouze v krátkém tweetu.

Opačné postoje českého prezidenta a kabinetu k ZOH v Pekingu nejspíš předjímají napjatou koexistenci nové vlády se Zemanem v oblasti zahraniční politiky, především ve vztazích s ČLR a Ruskem, na něž mají obě strany velmi odlišný pohled. Vzájemná koordinace v této oblasti, o níž vzletně hovořily při jmenování nové vlády, nebude zjevně bez problémů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  My, dříve narození, máme v dobré paměti, jak našim a dalším východoevropským sportovcům zakázali sověti a jejich místní podržtaškové jet na olympiádu v Los Angeles. Někteří si možná budou pamatovat i vtip na Rumunsko, které se vzepřelo a své sportovce tam poslalo:
  Telegram z Moskvy do Bukurešti: „Gratulujeme k úspěchům vašich sportovců na olympijských hrách STOP. Plyn STOP. Nafta STOP.“

  Nyní vidíme to samé. Ti současní zakazovači jsou stejní, jako to moskevské politbyro. A pokud ne, tak jen proto, že jsou horší.

  • Pavel napsal:

   Sportovcům, tím méně tobě, „podržtaško“, nikdo účast na ZOH v totalitní a koncentráčnické číně nezakazuje. Zkus si přečíst alespoň začátek článku, aby ses tolik neztrapňoval.

   • A. S. Pergill napsal:

    Na rozdíl od vás dokážu domyslet důsledky takových akcí: Je to jen přípravná palba na zákaz i pro ty sportovce, nebo na jejich ostrakizování, pokud tam přesto pojedou.

    • Ondrej napsal:

     lzes jako kdyz tiskne..nic takoveho se nekona, kdyz uz se stala ta chyba, ze olympiada se kona v nedemokratickem rezimu, ktery likviduje nepohodlne mensiny , tak sportovcum to zakazovat nikdo nebude a nikdo se k tomu ani nechysta…diplomaticky bojkot je naprosto na miste a priste uz olympiadu komousum nedavat, akorat to propagandisticky zneuziji k propagaci sveho hnusneho rezimu

     • A. S. Pergill napsal:

      Píšu, že se to domnívám, a tak zcela jistě nelžu. Nakolik bude ta domněnka pravdivá, se ukáže asi ještě před ZOH, jak začnou různé politické nevládky atakovat sportovce, kteří by tam chtěli jet.

    • Zdenál napsal:

     Také si myslím, že by jsi se do té Číny hodil. Mnohá města jsou v totální izolaci, tak by jsi tam žluťákům mohl chodit nakupovat, jednou za dva dny.

    • Pavel napsal:

     Důsledkem tvých fantasmagorií je to, že jsi pro smích, pergile.

  • Miroš Svaton napsal:

   Maš to nějak popletený.Tenkrát nás k tomu nutil Sovětský svaz,aby jsme dělali přesně to samé,co dělali oni.To,co je ted,je něco uplně jiného.A hlavně tě k tomu nikdo nenutí.Rozhoduješ se sám.To,že se rozhodnou stejně,je čistě na rozhodnutí suveréní vlády,která vzešla ze svobodných parlamentních voleb.Tečka.

  • Miroš Svaton napsal:

   A především se nejedná o sportovce,ale o pilitiky,kteří na takové vyznamné sportovní akce většinou jezdí.O to tady hlavně jde.Cína je bolševická,problémová,totalitní země.Proto tam nikdo skoro nechce jet.Možná jedině snad náš Milošek,ale ten ted nemuže.Má nechutenství.Ríka se tomu cirhoza jater.

 2. petrph napsal:

  To se obávám že je poměrně obvyklé popletení pojmů a dojmů, které jest pro naší politicko-korektní dobu zcela typické.

  Jak je totiž v uvodu uvedeno „… Diplomatický bojkot povoluje účast sportovců, ale nikoliv politiků či diplomatů.“, což tedy značí že tam nikdo z politiků a diplomatů z těch bojkotujících států explicitně nepojede. Což je tedy, přiznejme si, spíše z nouze ctnost, po nedávných zkušenostech z OH v Tokiu

  Ale že by se snad k té olympiádě neměli vyjadřovat ani diplomaté kteří jsou v Číně etablováni dlouhodobě , a tvářili se jako že žádná není, a ani se nezmínili o zájmech svých států a politiků, o tom se dá jistě pochybovat, a v tom ani Tomšík nebude jistě sám :))))

  • jsch napsal:

   Ale to nemá s politickou korektností vůbec nic společného. A. S. Pergill prostě reaguje na titulek, aniž by četl, případně pochopil, článek. To je klasická reakce povrchního sebedůležitého blbce (když vám tak záleží na nekorektnosti, jinak bych ho nazval slušněji 😉 ).

   Právě po zkušenost s minulými bojkoty olympiád se má přistoupit k politickému bojkotu, kdy se her zúčastní výhradně sportovci, pro něž je účast na OH smyslem života, a jejich podpůrné týmy, ale pokud možno žádný státní představitel (z civilizované země).

   Čínský režim je příšerný, zavírá do lágrů, masově popravuje, lidé mizí bez soudu a dělá mnoho dalšího hrozného (i když někteří turisté vidí jen mrakodrapy nebo rychlovlaky, a tak připomínají G. B. Shawa nadšeného z návštěvy stalinského SSSR). Olympiáda tam nikdy neměla být. Jenže Mezinárodní olympijský výbor je hlavně byznysová organizace. Snad jste si všimnuli případu tenistky Pcheng Šuaj, která na nějakou dobu zmizela po sdělení, že ji v minulosti sexuálně zneužíval jakýsi čínský hodnostář. MOV se spokojil s jejím velmi nepřesvědčivým online vystoupením, zatímco vedení ženské tenisové federace čínskému režimu neuvěřilo, a zrušilo turnaj v Číně. Olympijský management se stará jen o prachy od časů Juana Samaranche (předsedou MOV 1980-2001), čím dál tím víc.

   • Ondrej napsal:

    to je naprosta pravda, olympiada v takovem hnusnem rezimu opravdu nikdy nemela byt a je vrcholne pokrytecke se tvarit, ze to tak neni!!

    • A. S. Pergill napsal:

     Bojkotována nebyla ani olympiáda v nacistickém Německu.

   • petrph napsal:

    Že to musím připomenout, OH se konaly i v roce 1936 v nacistickém Německu, a i tam už tenkrát byly lágry a menšiny byly terorizované.
    Tak ať si v tom udělá MOV pořádek, a řekne jestli jo nebo ne …

  • A. S. Pergill napsal:

   Číst umím, ale na rozdíl od vás chápu, že je to jen první krok k zákazu účasti samotných sportovců. Případně k vytvoření takové atmosféry, aby se tam sportovci báli jet a riskovat ukončení své kariéry.
   MMCH, až budou na území EU ukončeny genocidní akce proti některým národnostním minoritám (např. Lužičtí Srbové v Německu, Baskové ve Španělsku a Francii) a budou vyšetřeni a potrestáni jejich viníci, budou mít bruselští (a jiní) soudruzi mít právo kritizovat Čínu.

   • Miroš Svaton napsal:

    Podle sebe soudím tebe,co?Kdy se tento případ stal,že sportovci nepřijeli?Pouze dvakrát1980 v Moskvě a 1984 v Los Angeles.Ale to bylo rozdělení světa .Od té doby už nic takového nebylo.Takže zase kecy starych bolševiku.Už aby šli do háje.Navždy.

    • A. S. Pergill napsal:

     Takže precedenty jsou a svět se polarizuje podobně, jako za časů té studené války.

     • Pavel napsal:

      Teď jsi rusácku a číně nandal. To si za rámeček nedají.

 3. Ivana napsal:

  Bojkotovat ZOH by měly všechny demokratické státy, protože Čína porušuje lidská práva ve všech „svých“ zemích

  • Ondrej napsal:

   ano, to je bez debat..ale nestane se to a je to velka chyba. nase ostuda ruskocinsky agent leze cinskym komousum zase az kamsi pritom ti ho maji uplne na haku…je to ubozak a snad uz ta ostuda nebude trvat dlouho

   • Miroš Svaton napsal:

    Moje řeč.To si myslím taky.Já doufám,že ta ostuda skončí mnohem dřív než v březnu 2023.Už aby to bylo.To si přeji do nového roku 2022.

  • Zdenál napsal:

   Nejde jen o lidská práva. Je to už pár let, když byl rozhovor s čínským trenérem veslování. Tam na otázku, jak je možné že vyhrály čínské závodnice, když ještě před půl rokem neviděly vodu, odpověděl : Tam se dělají takové operativní zákroky do lidského organismu, že by svět žasl a mě by za tu informaci hned zlikvidovali. Dá se to dohledat.

   • A. S. Pergill napsal:

    Prakticky celý vrcholový sport je soutěží fabrik na farmaceutické preparáty (a vynálezců postupů na jejich detekci). Dělo se to i u nás za komunistů a nepochybuji o tom, že se to děje i nyní. Alespoň v některých sportech.

    • josef napsal:

     Miloslav Kváč – bývalý trenér Jarmily Kratochvílové kdysi uvedl, že první konkrétní zjištění o používání tzv. vhodných látek (dopingu) mu bylo sděleno od amerických trenérů, kde v té době už to bylo (skoro) běžné… To uváděl na neustálé „narážky“ na doping u Jarmily Kratochvílové, který nebyl (ale někteří tomu stejně nebudou chtít věřit)…

     • A. S. Pergill napsal:

      Dělalo se kde co. Včetně toho, že trenéři organizovali sex pro nezletilé sportovkyně kvůli hormonálnímu uzávěru růstových chrupavek (kde by vadil vzrůst nad určitou hranici).
      Běžně byly i sportovkyně dopovány preparáty na bázi testosteronu. Dost to nechápu, protože v té době se v chovu dobytka běžně užívaly deriváty ženských pohlavních hormonů k výkrmu na maso. Pak měly ty dámy v důsledku působení testosteronu problémy s genderovou identitou.
      Týkalo se prakticky celé RVHP.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Jsem rovněž toho názoru, že dokud bude firmám jako je Google tolerováno pomáhání čínskému režimu v odříznutí jeho občanů od Webu (nebo jeho částí) a sbírání a předávání tomuto režimu údajů o aktivitách disidentů, tak je to blokování olympiády jen bezcenný kapric.

  • Pavel napsal:

   No tak to googlu netoleruj, předavači údajů čínskému režimu.

   • A. S. Pergill napsal:

    Nebyl by problém v důsledku těchto fakt v EU Google znepřístupnit.

    • Pavel napsal:

     A to si představuješ, jak, fantasmagorile?

     • A. S. Pergill napsal:

      Technicky by to šlo, když to zvládla Čína.

Přidávání komentářů není povoleno