Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman s čestným poradcem Jie Ťien-mingem (který byl zadržen v Číně a jeho další osud je neznámý).
http://czech.cri.cn, zdroj

V Číně vyšetřují Zemanova čestného poradce – spolumajitele skupiny CEFC podezřelé z korupce

Čínské úřady vyšetřují předsedu a spolumajitele společnosti CEFC. Jie Ťien-ming je čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana a CEFC na sebe v Česku upozornila řadou akvizic. Skupina momentálně čelí globálnímu korupčnímu skandálu. Podle agentury Reuters se vyšetřování jejího šéfa týká podezření z hospodářské kriminality.

O čínském vyšetřování Zemanova čestného poradce jako první informoval čínský web Cchaj-sin. Agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj bez bližších podrobností napsala, že Jie Ťien-ming letos „vypovídal“, neuvedla ale před kterou institucí a v jaké souvislosti. Jasné není ani to, jestli vyšetřování stále pokračuje.

KDO JE JIE ŤIEN-MING? PŘEČTĚTE SI JEHO PROFIL OD ČÍNSKÝCH INVESTIGATIVCŮ

Zpráva přišla v době, kdy CEFC čelí podezření, že její lidé měli podplácet prezidenta Čadu a ugandského ministra zahraničí.

CEFC se tak chtěla údajně dostat k čadské ropě a k obchodním výhodám v Ugandě.

Loni v listopadu kvůli korupčním podezřením zatkli v New Yorku Patricka Ho, někdejšího hongkongského ministra vnitra (2002-2007), výkonného místopředsedu správní rady CEFC China a generálního tajemníka neziskového výzkumného křídla CEFC China Energy Fund Committee. Právě on měl africké politiky uplácet.

Kauza je ale Česku vzdálena jen zdánlivě. Skupina CEFC je totiž velmi aktivní i u nás.

Kromě zmiňovaného poradenství Jie Ťien-minga pro prezidenta Zemana na sebe společnost CEFC v roce 2015 upozornila nákupy prestižních nemovitostí v Praze, akvizicemi několika firem a vstupem do fotbalového klubu Slavie Praha.

Podrobnosti přineseme v průběhu dopoledne

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno