johanoomen on Foter.com,

Čína si kupuje české akademiky, varuje BIS. Projděte si výroční zprávu kontrarozvědky v deseti bodech

Napsal/a Robert Malecký 26. listopadu 2019

Bezpečnostní informační služba vydala svou pravidelnou veřejnou výroční zprávu. Jde sice o souhrn jejích zjištění za rok 2018 – a navíc „jen“ veřejnou část, která je většinou zbavena detailních informací, i tak je ale pravidelně zpráva přijímána s velkým zájmem. Jinak tomu není ani letos.

HlídacíPes.org přináší zhuštěný výběr zásadních zjištění ze zprávy domácí kontrarozvědky v deseti bodech.

 • Vážnou hrozbu pro bezpečnost ČR představovaly v roce 2018 zejména nepřátelské aktivity cizí moci, konstatuje BIS. Zmiňuje v této souvislosti zejména ruské a čínské zpravodajské aktivity, které zasahovaly do oblastí politiky, diplomacie, špionáže, ekonomiky i informačního boje.
 • V případě Ruska není hlavní hrozbou některá ze složek zpravodajských či para-zpravodajských aktivit, ale nekonvenční (tzv. hybridní) charakter operací, které jsou cíleny na nepřítele, jehož Rusko chápe jako hlavní vojenskou hrozbu pro svou bezpečnost: NATO a jeho členské státy. Cílem je podle kontrarozvědky manipulace s rozhodovacími procesy a jednotlivci zodpovědnými za rozhodování s cílem přimět protistranu k činnostem, kterými se sama oslabí.
 • Čínské aktivity jsou srovnatelné s ruskými. Za zásadní bezpečnostní problém v tomto ohledu BIS považuje nárůst aktivit čínských zpravodajských důstojníků, které lze jednoznačně hodnotit jako vyhledávání a kontaktování potenciálních spolupracovníků a agentů mezi českými občany.
 • Kromě ruských a čínských služeb na území ČR působila ještě rozvědka Íránu. Služby jiných států zjištěny nebyly.
 • BIS přímo zmiňuje snahu čínské rozvědky působit na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu. Zaznamenala v této souvislosti rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy.
 • Na „domácí“ scéně BIS považuje za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost ČR působení proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Termínem „proruští aktivisté“ v tomto kontextu BIS neoznačuje všechny prorusky smýšlející osoby, ale primárně ty, které svými aktivitami vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci.
 • Speciální zmínku si vysloužily paramilitární a domobranecká uskupení, která svou samotnou existencí zpochybňovala monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. Podle BIS domobranecké skupiny v roce 2018 stagnovaly, což je dáváno do souvislosti s nenaplněním obav z příchodu většího množství migrantů do ČR, jednak s vnitřním stavem jednotlivých uskupení.
 • „Tradiční“ pracicová i levicová extrémistická uskupení nyní nepředstavují podle kontrarozvědky vážnější hrozbu.
 • Ukazuje se ale, že rétorika a témata dříve vyhrazená „ortodoxním“ pravicovým extremistům postupně využívá stále se rozšiřující spektrum subjektů.
 • Situace v oblasti terorismu a islamistické radikalizace byla na území ČR i v roce 2018 klidná, konstatuje zpráva BIS.

Celou veřejnou výroční zprávu české kontrarozvědky BIS najdete zde.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

1 komentář

 1. petrph napsal:

  No vida, situace se uklidňuje Aspoň že BIS už neuvádí jako protistátní živly učitele jako minule :)))

Přidávání komentářů není povoleno